Dotaz k pravidlum

Moderátor: LOS vedení

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#1 » sob 24. kvě 2014, 14:58

Nenasel sem to v pravidlech LOSu, tak se ptam jestli je povinost mit pri soutezi ochranu zraku...
U LOSiku je to uvedeno ale v LOSu ne... :geek:



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#2 » sob 24. kvě 2014, 15:24

I kdyby to nebylo v pravidlech LOSu, tak ještě existuje provozní řád střelnice a jistě to lze stanovit i jako základní bezpečnost při soutěži. V pravidlech LOSu není spousta věcí, které nám, střelcům, přijdou asi vcelku samozřejmé a všichni je dodržujem.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#3 » sob 24. kvě 2014, 20:35

Přesně tak, řadu věcí upravuje provozní řád střelnice. Dále, když ještě bylo dobrým zvykem psát pořádné propozice, tak bylo zpravidla uvedeno povinné nošení ochrany zraku a sluchu. Nikdy nevíš, kdy se co o čeho odrazí a vrátí zpět. Střepina pláště střely nebo tříska nebo cokoliv tvrdého v oku je hodně nepříjemné.
Abych pravdu řekl, tak smyslu otázku úplně nerozumím. Upozornění na to, že v pravidlech něco chybí? Snaha, když to není v pravidlech, tak to nebudu dodržovat?
Jde o sport, který musí být vždy bezpečný a používání ochranných prostředků by mělo být vždy automatickou povinností.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#4 » ned 25. kvě 2014, 02:44

nikdy nevis jestli kdyz ridis do tebe nenarazi nakej debil, nebo ze ti nespadne na hlavu strom. Ptal sem se jestli musim dle pravidel nebo ne, odpoved byla kdyz to tam neni muze to (asi i upravuje) rad strelnice, to mi staci.

opravdu me nezajmaj nazory na to ze mi muze nekde neco nejak kdyby nahodou, jsou to moje bulvy ne vase...



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#5 » ned 25. kvě 2014, 07:15

Bulvy jsou sice Tvoje, ale poskytovat první pomoc si sám nebudeš. To mi věř.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#6 » ned 25. kvě 2014, 09:38

Int1....: Pokud to bereš tím způsobem, tak jsi zářným příkladem pro koho se pravidla a příkazy musí psát. Normální člověk se je vědom rizik a snaží se, zvláště poškození sebe sama, předcházet.
Navíc tím, že to nebudeš dodržovat, zkomplikuješ život nejen sobě, ale i provozovateli střelnice.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#7 » ned 25. kvě 2014, 12:26

dobre, tim padem doufam ze tam chodis aspon v kevlaru, mas i helmu, nomexovych rukavice a kuklu kdyby neco chytlo :)

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » ned 25. kvě 2014, 12:31

Myslím, že odpověď je jasná - řeší provozní řád střelnice, případně propozice závodu.
Jinak se mi zdá, že to tu povede jen ke zbytečné hádce :(



lekar.t
Příspěvky: 202

Příspěvek#9 » ned 25. kvě 2014, 14:14

Pouze doplním Coffeeho
na každém závodě se bezpečnost (namipulace ......... ochrana zraku a sluchu a další)
zmiňuje při brefingu který je povinný všem střelcům.
Pak se na jednotlivých situacích opakuje to samé tedy, až dostanou střelci info co kde a jak a nejsou dotazi k situaci jde se střílet, až po té, co si všichni i přihlížející nasadí ochranu sluchu a především zraku.
Dále pak střelec bez této ochrany je vykázán, aby si ochranu očí a uší obstaral a bez toho ani ránu a to doslova.

Nikdo si tvoje kukadla na triko nevezme



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#10 » ned 25. kvě 2014, 14:17

I přihlížejícím je přikazována ochrana zraku a silně doporučována ochrana sluchu...

Krásný příklad: Teď v sobotu v Čelákovicích k nám na stůl na 5. situaci přilrtěl kus horkýho olova z vedlejší situace za valem. Energeticky to nebylo nic, před tím ochrání i pouhá pokožka, nebo košile, tedy prakticky bez rizika... Jediný, co se může poškodit je absolutně nechráněné oko... Pak tam byly situace, kdy se střílelo i vleže na levém boku... Kam asitak můžou padat vystřelené nábojnice je vcelku nasnadě, žejo... Tedy ne kdejaké brýle (které nosím stále), ale ochranné, které chrání i ze stran a s hora. Myslím, že všichni víme, jak je krajně nepříjemné, když do oka smadne nějaké volně letící smítko... Nemluvě třeba o šponě od broušení nebo takovéhle "nicotnosti", které nezříka mohou mít za následek fatální poškození oka. Navíc si toho hned nemusí postižený všimnout...



kuba
Příspěvky: 434

Příspěvek#11 » úte 27. kvě 2014, 00:57

většina lidí má tyhle dotazy do doby než je něco na střelnici poseká, už jsem měl kus odraženýho olova zapíchnutýho v břiše kde to samozřejmě nic nebylo ale mít to v oku.......

ono se kolikrát stačí podívat i na brejle třeba při střelbě z pušky když je víc namazaná :)

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#12 » úte 27. kvě 2014, 01:42

uz sem mel na 2x rozrizlou rohovku, ne od strelby ;) samozrejme pokud sviti slunicko brejle nosim, ale kdyz je horsi viditelnost nebo prsi tak mi to proste ****, a co sem zjistil tak na ty strelnici je to povinost pouze pri strelbe na zeleznaky... a aby jste meli klidne spani, tak uz mam brejlicky na horsi svetelne podminky... 8-) ( na muj divnej ksicht je problem sehnat neco co sedi :D )



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#13 » úte 27. kvě 2014, 11:48

Problémy jsou jen tam, kde se hledaj... Já nosím dioptrický a přes ně ochranné... žádný problém jsem v tom neviděl... Jen si správně vybrat. A že jen tam, kde se střílí na železa? HHouby!!! Dyk říkám, že nám na sttole přistál pořádnej kus olova z pozavalu.... na ktytej s oddělenejma stáníma? 15 metrů odrazu zpátky není problém. Nemluvě o vyhozenejch hilznách odraženejch od bočních stěn, nebo venku zase při střelbě vleže naboku... Těch možností je prostě nepřeberně a opravdu nevidím důvod jakkoli zbytečně riskovat... Jinak vše co jsem tu popsal jsouu osobní zkušenosti... tedy žádný JPP, coby... kdyby...

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#14 » úte 27. kvě 2014, 17:23

Já jen přidám své osobní zkušenosti. Nic od kolegů, známých a podobně. Toto se stalo mě:

1) při střelbě z pistole (Pi vz. 82 r. 9mm Makarov) v kryté střelnici před více než 11-cti lety jsem používal jen sluchátka. Do té doby, než mi zrnko střelného prachu po výstřelu vletělo do pravého oka. Od té doby jen s brýlemi.

2) po koupi Beretty 71 (r. .22 LR) jsem si ji testoval na střelnici. V sedě, natažené ruce na podložce, pěkně jsem se soustředil na terč. Nevím proč, ale nějak jsem tu malorážku podcenil. Nábojnice se roztrhla (REXy - je to popsané v jiném vlákně o Berettě http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=26&t=191&start=345) a část něčeho mi "chrstla" do xichtu. Opět to odneslo oko. Večer jsem si z něj vyndal miniaturní střepinku.

Naštěstí ani jedna z těchto příhod mi nezanechala žádné následky. I ta skvrnka v oku z první příhody se pomalu vytrácí.

P.S. v obou případech jsem střílel na papír, ale na to, aby mi to svinstvo vletělo do oka to nemělo vůbec žádný vliv.



Levit
Příspěvky: 44

Příspěvek#15 » pát 30. kvě 2014, 06:35

zdravím, využiji toto vlákno k dotazu. V odkazu na pravidla LOSu se v popisu v PDF v popisu LOSíku píše u stanoviště 1, 5 situace: Zbraň ve slabé ruce směrem k terčům stažená u těla
Ale v odkazu na pravidla LOSíku v PDF se píše: Zbraň v natažené slabé ruce směrem k zemi v úhlu 45st

jak to ted je? děkuji

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti