Výklad starých pravidel LOS - do 31.8.2023

Moderátor: LOS vedení



monk
Příspěvky: 159

Příspěvek#91 » pon 21. bře 2022, 08:45

Ne neteč se počítá jen jednou.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#92 » pon 21. bře 2022, 11:53

10 s



Jarda.Jezek
Příspěvky: 863

Příspěvek#93 » pát 7. říj 2022, 18:28

Zajímavé, jak se vadný odkaz na výjimky MPi stále brání odhalení a opravě.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#94 » pát 7. říj 2022, 19:00

No, neřekl bych, že všechny změny jsou ku prospěchu věci.
Změnou u krytí se z toho stává IPSC se skrytým nošením - umožněním střelby za pohybu proti více terčům se jde proti duchu bezpečnosti při obranné střelbě.
Svislé krytí -jen chodidla, znamená, že krytí se přestává vyžadovat. Opět obrat o 180° proti prioritě bezpečnosti střelce. Schované boty jsou trochu málo.
Proč se u taktického přebití vyžaduje uložení zásobníku na přesně stejné místo, odkud byl vytažen nový zásobník? U dlouhých zbraní, kdy zásobníky smí být pouze po kapsách, je to zbytečný a striktní požadavek a u krátké ještě víc, když lze zásobník schovat v podstatě kamkoliv i udržet v ruce.

Uživatelský avatar
vosicz
Příspěvky: 132

Příspěvek#95 » pát 7. říj 2022, 23:32

K tomu svislému krytí - nesouhlasím, že se mění něco k horšímu, spíš je to úplně nepodstatná změna. Ukážu na příkladu - nechám chodidla s velkou rezervou vzorně za krytem, vykloním se v pase do boku, takže splňuji krytí, co se nohou týče, podle staré i nové verze, viz níže

Při svislém krytí musí být při závodu jakékoliv zbraně spodní část
těla závodníka (do pasu)
obě celá chodidla v krytu, do úrovně pomyslné spojnice středu řešeného terče a
boční hrany krytu.


, následně vyřeším terč a teoreticky bych měl být v pohodě. Dostanu ale stejně procku za nekrytí. Proč? Protože druhé kritérium pro krytí je

Horní část těla může být mimo kryt pouze v rozsahu vyžadující řešení daného terče

(tady chápu "může být mimo kryt pouze..." jako "musí být mimo kryt pouze...", protože jinak by to nedávalo smysl, může-nemusí)

a rozhodčímu vždy, bez ohledu na spodní část těla/chodidla, dává možnost vytáhnout argument „Z mého pohledu na vertikální osu alfy přes hranu krytu a tvoje záda jsi byl na můj vkus horní částí těla trochu víc odkrytý, než podle mě bylo nezbytné, takže procka za nekrytí".



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#96 » sob 8. říj 2022, 08:46

Mel bych dotaz k nasledujicimu :
Kolimátory musí být umístěny celé za vyhazovacím okénkem nábojnic a mohou být pouţity pouze na zbraních, které jsou k tomu určeny (přizpůsobeny) jiţ od výroby.


Proc nejsou povolene pistole kde je uprava zaveru na kolimator udelana puskarem? Neni to zadny problem z pohledu bezpecnosti ani funkcnosti zbrane.

a pak i
Puškohledy, dioptry, anatomické terčové paţbičky se spodní opěrkou dlaně, přidané kompenzátory nebo kompenzátory, se kterými nebyla zbraň vyrobena ...


Proc nejsou povolene kompenzatory? Napr Hellcat s kompenzatorem (ten je tam od vyrobce, ale oddelavaci, tudiz s nim zbran nebyla vyrobena) je celkem popularni zbran na noseni. Glock s kompenzatorem taky neni az tak neobvykla vec. Nasly by se i dalsi priklady.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#97 » sob 8. říj 2022, 21:12

Jsme v čechách...
A: mlčí, střílí...
B: uvolnili jsme pravidla
A: jste sráči, uvolnili jste málo
C: uvolnili jste moc
--------------------------------------------------------

a) když už reagujete, reagujte, prosím, na opravdu nová pravidla - buď ta, co jsou umístěna v příspěvku, nebo ta, co jsou momentálně na http://www.hodnocenestrelby.cz/Pravidla ... inalni.pdf, ať pak nemusím řešit dotaz: "Proc nejsou povolene pistole kde je uprava zaveru na kolimator udelana puskarem?" když právě tohle je přesně to, co nová pravidla povolila - resp. ono to výkladem bylo povolené už 2 roky, kdy se text změn pravidel povedlo napsat dost nešťstně - https://gunlex.cz/aktivity/los/3754-nov ... -2020-2021

b) kompenzátory - nebyly povolené nikdy jinak, než jak je to teď, řešilo se to, zda povolit, zjistilo se, že by bylo třeba zase zjistit, kolik je jich reálně na trhu, jak jsou velké, jakou formou se na zbraně dostávají (ve frbarice přidají do krabice? nebo distributor koupí pistoli s laufem se závitem a přídá kompenzátor?) Je o to vůbec reálný zájem? Jak pak počítat délku hlavně? Nebo jde o pár Hellcatů, co si někdo koupil, protože vypadá zajímavěji? Existuje někde nějaký ozbrojený sbor, co by to reálně používal? Pokud ne, proč asi všichni používají zbraně bez kompíků? Má to reálný pozitivní vliv? A je to případně důvod k zařazení nebo nezařazení kompíků do povoleného příslušenství? Je kolem toho kvanta otázek a málo vstupních hodnot pro relevantní rozhodnutí.

c) noha v krytu... celé to není o ničem jiném, než o "tady ti koukal kousíček kolene" - pravidlo zůstalo celé stejné se všemi plusy a mínusy tak, jak je v pravidlech už tak 1 let, kromě toho, že už fakt nikdy nechci slyšet: "tady ti koual kousek kolena, ale kdybys ho měl o 3 cenťáky víc zastrčený, tak už bys byl krytý" - to je prostě takovej rozhodcovskej nesmysl (že věc, která de facto levituje v prostoru řeší na 3 cm)... Že prostě musí dojít alespoň k minimálnímu zobjektivnění hodnocení.

d) provedení taktického přebití se striktně definuje pouze pro LOSíky - jsou to jednotná střelecká cvičení, pak je asi vhodné, aby měly co nejjednotnější podmínky a ne, aby jeden organizátor povoloval to dávat do zubů a druhý vyžadoval úklid tam, kde se vzal nový zásobník. V běžném závodě je to stále na organizátorovi tak, jako doposud.
I tak prosím o odkaz na kohokoliv, kdo taktické přebití učí tak, že si zásobník házím za tričko nebo beru do zubů. :-) Já byl v ČR na kurzech jen u Aegisu, Radka Libovického, Base47 a Hardtasku, takže jsem určitě nepojal všechna moudra, ale z těchto všichni učí taktické přebití stejně - zásobník zpět "někam" na tělo, pokud ne do sumky/pouzdra (aby se nepletl mezi plné) tak do kapsy/odhazováku - ale nikdy ne za tričko nebo do zubů. Optám se ještě policejních a vojenských instruktorů kdyžtak.

e) výjimka Canik Sub Elite zodpovězena v příslušném vláknu (čímž tento bod E uzavírám do chvíle, než to někdo pořeší dle toho, co jsem k tomu napsal v tom daném vláknu). Mimochodem - podobně se lidi ptaji na zařazení Hellcata s dlouhou hlavní do MPi. Jakmile jsem řekl "dones to, změříme to, porovnáme s nejmenšími velkými a největšími malými", najednou nikdo nic nepřinesl.

f) někde, nevím kde, padnul dotaz na hlášení se do Optiku...
Propozice zpravidla obsahují větu: "kdo se hlásíte do Optiku, přihlašte se do divize MRe a jako doplně jména uveďte OPT"
Nový systém je prostě porod... Nový MarK (šikovný študák, střelec LOS, programátor, dostatek volného času) se zatím nenašel, zadat to komerčně je na hodně statisíc... Takže nový systém zatím není. Kutá se na něm, ale jde to prostě pomalu.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#98 » sob 8. říj 2022, 22:26

Honzo, bohužel současná úprava vyžaduje "... uložení na místo, odkud byl vyjmut nový zásobník ..." Tedy přesně tam, kde jsem vzal nový, ne jiné pouzdro, ne kapsa (u Losíku je zásobník prázdný, takže dle kurzů by měl přijít do odhazováku nebo jinam, ale ne zpět). Takže pokud se netrefím do stejného pouzdra = procka. U dlouhé to bude dost vopruz. Navíc je to na čas, tedy v co nejrychleji, což se trochu s taktickým přebitím vylučuje. Proč toto tak striktně vyžadovat. Jinak pro závody není taktické přebití vůbec definováno.

Co se týká kompenzátorů, tak v rámci dosti bouřlivé diskuse předchozí rady byly označeny čistě za sportovní doplněk, tedy zakázané.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#99 » ned 9. říj 2022, 00:20

"na místo" znamená "pokud z pouzder na opasku, tak zpět na pouzdra na opasku, nikoliv nutně tatáž konkrétní díra na zásobník v pouzdru."
Problém tam je v samotném požadavku "takticky přebít prázdný zásobník".



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#100 » ned 9. říj 2022, 07:17

Neprestane bavit zkostnatelost LOSu. Napred byl kolimator ciste sportovni zalezitost...
Ozbrojene sbory bych do debaty vubec netahal. Je to utocna jednotka.

Tady par tech sportovnich specialu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Honzajan dne ned 9. říj 2022, 07:20, celkem upraveno 1 x.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#101 » ned 9. říj 2022, 07:18

.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#102 » ned 9. říj 2022, 07:26

Honzajan píše:Neprestane bavit zkostnatelost LOSu. Napred byl kolimator ciste sportovni zalezitost...
Ozbrojene sbory bych do debaty vubec netahal. Je to utocna jednotka, kde pistole hraje sekundarni roli.

Tady par tech sportovnich specialu.


Aha, takže každej policajt u sebe tahá dlouhou, je to útočná jednotka a pistoli má jako sekundární... To je výbroný argument do debaty.
Stejně tak půlka těch věcí má portované hlavně - nejspíš z výroby? Pak jsou povolené...

A v čem se přesně projevuje ta zkostnatělost? Že úplně stejně, jako všichni ostatní na světě (IPSC, IDPA) do běžných divizí kompenzátory nepouštíme (jasně, Open v IPSC - to už je jaksi mimo pojetí LOSu)? Že si to chceme pořádně rozmyslet? Že jsme PCC/PDW zavedli 3 roky přesd IPSC, kolimátory na závěr rok po nich? A to prostě proto, že se začaly objevovat na trhu, kde do té doby byly spíše výjimka? OK, pak jsme zkostnatělí.
Takže abychom se bavili reálně - jmenuji se Jan Korecký, LOS střílím 17 let, absolvoval jsem stovky závodů. Rád bych věděl, jestli se bavím s někým, kdo sem chodí jen trollit, nebo s někým, pro koho se ta pravidla reálně dělají. Můžeš se nám představit?



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#103 » ned 9. říj 2022, 08:14

Predstavit se nechci.
A je uplne jedno, jestli se delaji pravidla i pro me. Kdyz jsou proti zdravemu rozumu, nevidim nic spatneho na to upozornovat (treba merenidelky hlavni).
Zkostnatele vedeni LOSu je, protoze co tu padalo za argumenty prave proti kolimatorum, to bylo jak z pomocne skoly.
Za dalsi skutecne je u policie kratka zbran sekundarni. Proc jinak vozi samopaly v autech, kdyz nekde hlidaji, taky maji dlouhe.
Ty fotky ukazuji celkem jasne, kolik zbrani je bezne s ustovym zarizenim. Treba ten Taurus vypada jako porty,ale je to kompenzator. Coz ukazuje taky, jak slozite je to resit pravidly=neresit vubec.
Porad se tu "zaslouzili" veterani ohaneji, jak na vybave nezalezi (teda kdyz jde o tema jejich Shadowy vs lehke plastaky), ale pak je najednou problem kolimator, kompik, atd.
Edit: a srovnavat zavedeni pravidel s celosvetovym molochem vs par chlapu z hospody, to snad ne...



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#104 » ned 9. říj 2022, 08:53

cmk píše:...
a) když už reagujete, reagujte, prosím, na opravdu nová pravidla - buď ta, co jsou umístěna v příspěvku, nebo ta, co jsou momentálně na http://www.hodnocenestrelby.cz/Pravidla ... inalni.pdf, ať pak nemusím řešit dotaz: "Proc nejsou povolene pistole kde je uprava zaveru na kolimator udelana puskarem?" když právě tohle je přesně to, co nová pravidla povolila - resp. ono to výkladem bylo povolené už 2 roky, kdy se text změn pravidel povedlo napsat dost nešťstně - https://gunlex.cz/aktivity/los/3754-nov ... -2020-2021
...


Pardon ja jsem to nemyslel spatne. Jmeno threadu je vyklad pravidel LOS a proto jsem se ptal na vyklad (nebo spis duvod) o kolimatorech (kompenzatory jsem prihodil spis ze zvedavosti). Bylo to prave proto, ze soucasna formulace pravidel (nahore na strance v LOS sekci, ne tady v threadu a tu jsem posoudil jako tu nejvic spravnou a oficialni) rika, ze uprava zaveru nejde a to me automaticky vyradilo z LOSu u pistoli, tudiz jsem se tim extra nezabyval. Vyklad tedy vlastne meni pravidla tak jak jsou napsana v bode o kolimatorech. Diky za upozorneni. Aspon, az zdravotni situace dovoli, muzu vyckavat nejaky prvni zavod, kurz LOSu, atd :)

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#105 » ned 9. říj 2022, 17:04

koudak píše:Pardon ja jsem to nemyslel spatne. Jmeno threadu je vyklad pravidel LOS a proto jsem se ptal na vyklad (nebo spis duvod) o kolimatorech (kompenzatory jsem prihodil spis ze zvedavosti). Bylo to prave proto, ze soucasna formulace pravidel (nahore na strance v LOS sekci, ne tady v threadu a tu jsem posoudil jako tu nejvic spravnou a oficialni) rika, ze uprava zaveru nejde a to me automaticky vyradilo z LOSu u pistoli, tudiz jsem se tim extra nezabyval. Vyklad tedy vlastne meni pravidla tak jak jsou napsana v bode o kolimatorech. Diky za upozorneni. Aspon, az zdravotni situace dovoli, muzu vyckavat nejaky prvni zavod, kurz LOSu, atd :)


V poho, právě že už nejen výklad, ale teď už i pravidla to definují správně.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů