IPSC-přebíjení 9 mm luger



Mfh
Příspěvky: 15

Příspěvek#1 » sob 20. srp 2016, 19:16

Zdravím, mohl by se někdo podělit o zkušenosti při přebíjení 9 mm luger do divize production (tzn. aby byl splněn minimální faktor minor 125). Jaké se vám osvědčily střely : těžší ( 140 gr ) nebo lehčí (124 gr), pomalejší prach nebo rychlejší prach ( zbraň CZ 75 SP-01 shadow) ? Děkuji za názory



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#2 » sob 20. srp 2016, 21:11

Používám těžke střely 147 grs FMJ od Marcinka, 4 grs prachu BA9 při délce 29.5. mm. Faktor màm cca 129 - 130. Samozřejmě záleží i na zaškrcení, stavu hlavně atd. Takže nutno individuálně vyzkouset. PS. Mám měkčí vratnou, bici i repulzni pruzinu...



Mfh
Příspěvky: 15

Příspěvek#3 » sob 20. srp 2016, 21:27

Díky moc a ještě možná hloupá otázka: zpětný ráz je pocitově delší měkčí nebo krátký a tvrdý ?



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#4 » sob 20. srp 2016, 21:57

Těžka střela rovna se měkčí delší ráz. Zatímco lehká je takové kratší, tvrde kopnutí. Každému vyhovuje neco jiného. Těžko říci co je lepší



xdman
Příspěvky: 65

Příspěvek#5 » ned 21. srp 2016, 13:48

Já používám taky Alsy, ale váhu střely 124 gr. Prach Vectan Ba9 5,3 gr. OAL 29,3 mm. Faktor tak 130 - 133. Glock 17.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#6 » ned 21. srp 2016, 19:32

Je to jak píše Chip, s těžší střelou je to, zvlášť v kombinaci s relativně těžkým Shadowem, pocitově měkčí, plavnější rána. Je dobré nestavět náboj přesně na hraně PF 125, ale tak ke 130.
Relativně dobrá a dostupná volba je taky olovo, Ares 147 gr FN BB, při OAL 28,6 mm můžeš zkusit S 020 -3,6 gr, Ba 9 - 4,3 gr...a jsi na PF 130, ale bacha, šarže prachů se dost mění, tak je třeba to odladit.
Velmi kvalitní a velmi přesná je olověná poměděná střela LOS 145 gr HP nebo FP, např. s D 036 4,6 gr jsi taky na faktoru 130. Tady zase bacha na OAL, musí se jít na cca 27,5 mm, ale Shadow to naprosto spolehlivě chroupe .
DVC

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#7 » pon 22. srp 2016, 06:57

mně se nejlíp osvědčila 140fmj s cca 3,9 N330 - 29,4mm
s N320 to má sice menší rozptyl Vo ale na papíru se to nepozná



JardaFarda
Příspěvky: 3

Příspěvek#8 » úte 25. dub 2023, 15:51

Zdravím. Potřeboval bych poradit. Střílím amatérsky pro radost a samozřejmě k tomu si přebíjím 9mm Luger. Udělal jsem pár tisíc nábojů a prozatím OK. Kule od 115 gr až po 139gr vše FMJ od Limitu. Nabojnice co jsem posbiral. Prachy S020, D032, D036, BA9 a 91/2. Laborace dle tabulek a kontrola na hradlech. OAL pro kule 124 gr 29,6mm doposud. U nového TS2 se mi začalo dit, ze mi mnoho nábojů nepadne do hlavně lehce a musím jim lehce pomoci ven. Občas se mi při střelbě u TS2 nedovřel závěr, mírné klepnuti na závěr a zapadl a pokračoval jsem až do atd. Což mne vyvedlo z rytmu a nyní jsem před střelbou nervózní co se bude dít. Kromě toho, že čas nabíhá. Přisuzuji nedovření závěru tomu, že náboj drhne v hlavni. Pokud jdou náboje lehce dovnitř i ven, střelba bez problémů.
Dříve i nyní vyrobené náboje létají 315 až 325m/s.
PF kolem 130 u všech prachů a kule 124gr.
Pokud vemu vystřelené hilzny, řada jich jde lehce dovnitř i ven, jíne už trochu drhnou.
Náboje předtím stříleny na mnoha jiných zbraních a OK. Kontroloval jsem i náboje rok zpátky vyrobené a do hlavně se vešly lehce, originaly SaB a od kamarada taky.
Tak co dělám špatně. Je to hilznama? Nebo něco lisu? Přebírat hilzny pro TS2? Náboje jsem taktéž mírně zkrátil, což někdy pomohlo, někdy drhnuti přetrvalo. Střelba OK, ale stále nejsem v klidu. Pravidlo je, že náboj musí do hlavně lehce a ven taky. Díky za komentář i radu.



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#9 » úte 25. dub 2023, 16:22

Kalibruješ nábojnice a krimpuješ náboje?

Porovnej si rozměry náboje se specifikací https://en.wikipedia.org/wiki/9%C3%9719mm_Parabellum

Pro to, jestli nábojnice bude drhnout je podstatný průměr H2 9,65mm. U použitých nábojnic jsem naměřil cca 9,70 mm, u továrních S&B a stejně tak i u nábojů vyrobených matricemi 9MM LUGER DELUXE PISTOL LEE 4 DIE SET 9,59 mm.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#10 » úte 25. dub 2023, 17:05

Pokud se zaměříme jen na náboj, tak to hlavně chce žehlit a dost pomůže i mazání.

Rozšíříme-li úvahy i na zbraň, pak může být binec v komoře, takže čistit. Může být binec v kolejích, takže čistit a mazat. Může být slabá a špinavá pružina, drhnoucí možná. Pootočit pružinu, dát silnější, čistit a mazat. Může ne úplně ideálně vycházet náběh ze zásobníku do komory, takže zkontrolovat čelisti, možná trochu stáhnout, čistit a mazat i zásobník. Zevnitř. Náboj může být opřen o skluzavku a dřít se střelou o horní vnitřní stěnu komory. Zkrátit náboj, přeleštit skluzavku, čistit a? A mazat.

Bordel pod vytahovačem taky umí divy. Takže zase. Čistit i tam a trochu mazat. Dát pod vytahovač trochu slabší pružinu taky pomůže. Než bude tak slabá, že začne drápek přeskakovat. No a ostrý drápek se umí zaříznout do nábojnice a zastavit zamykání. Pomůže pilník.
Naposledy upravil(a) Jarda.Jezek dne úte 25. dub 2023, 17:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » úte 25. dub 2023, 17:11

JardaFarda píše:Zdravím. Potřeboval bych poradit. Střílím amatérsky pro radost a samozřejmě k tomu si přebíjím 9mm Luger. Udělal jsem pár tisíc nábojů a prozatím OK. Kule od 115 gr až po 139gr vše FMJ od Limitu. Nabojnice co jsem posbiral. Prachy S020, D032, D036, BA9 a 91/2. Laborace dle tabulek a kontrola na hradlech. OAL pro kule 124 gr 29,6mm doposud. U nového TS2 se mi začalo dit, ze mi mnoho nábojů nepadne do hlavně lehce a musím jim lehce pomoci ven. Občas se mi při střelbě u TS2 nedovřel závěr, mírné klepnuti na závěr a zapadl a pokračoval jsem až do atd. Což mne vyvedlo z rytmu a nyní jsem před střelbou nervózní co se bude dít. Kromě toho, že čas nabíhá. Přisuzuji nedovření závěru tomu, že náboj drhne v hlavni. Pokud jdou náboje lehce dovnitř i ven, střelba bez problémů.
Dříve i nyní vyrobené náboje létají 315 až 325m/s.
PF kolem 130 u všech prachů a kule 124gr.
Pokud vemu vystřelené hilzny, řada jich jde lehce dovnitř i ven, jíne už trochu drhnou.
Náboje předtím stříleny na mnoha jiných zbraních a OK. Kontroloval jsem i náboje rok zpátky vyrobené a do hlavně se vešly lehce, originaly SaB a od kamarada taky.
Tak co dělám špatně. Je to hilznama? Nebo něco lisu? Přebírat hilzny pro TS2? Náboje jsem taktéž mírně zkrátil, což někdy pomohlo, někdy drhnuti přetrvalo. Střelba OK, ale stále nejsem v klidu. Pravidlo je, že náboj musí do hlavně lehce a ven taky. Díky za komentář i radu.

Klidně Ti to trápení zkrátím, máš dlouhý náboje.... LIMIT střely jsou baculatý (a bohužel ne 100% konzistentní tvarově) a opíraj se Ti stěnou střely o náběh vývrtu.. Když sundáš OAL někam níž k 29 mm bude to ok.. Já jsem s LIMIT střelama musel jít u Tanfa až na 28,8mm. Netřeba v tom hledat vědu :) ( nebo Tě někdo nutí dělat max CIP OAL tedy 29,6mm? )To že vystřelené nábojnice jdou některé trochu hůř tam i ven není informace dobrá k ničemu - jaksi se výstřelem lehce nafukují ( proto je při reloadu formátujeme že) a nábojnice 9x19 nejsou vzorem výrobní konzistence - ani u jednoho výrobce natož u sbírané směsky.
PS: Se vší úctou ke "kolegům" zde doporučuji jejich rady nebrat v potaz...nejsou v Tvém případě nejspíše dobré :)



donovanstangiano
Příspěvky: 164

Příspěvek#12 » úte 25. dub 2023, 17:37

Jojo, délka naboje a tvar strely. Je to tak, taky jsem musel do TSa trošku zkratit. Rozhodně je to lepsi nez brat na kver pilník!!! (tyvole)



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#13 » úte 25. dub 2023, 18:22

Tak ve zkrácení náboje jsme se potkali všichni. Jen dodám, že všeho s mírou a jen ocamcaď pocamcaď. Zkrácený náboj rychleji vyprodukuje ostřejší a větší tlakovou špičku. A to nemusí být zrovna žádoucí. On totiž takový prudký nárůst tlaku nadevšechny meze dokáže větší divy než mazání nebo hlazení pilníčkem. Cizí náboje, které nejeví známky slaboty, bych radši moc nekrátil. I když tady jde o náboje vlastní. Zkrácením se navíc uvolní crimp, takže pak znovu žehlit a krimpovat...

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » úte 25. dub 2023, 19:35

Samozřejmě upravit délku a případně navážku při přebíjeni ne zkracovat již hotové.. Ale to mě ani nenapadlo, že by někdo měl/chtěl tak pochopit, natož udělat proboha! :shock:
Pokud OAL podřídím ostatní parametry samozřejmě nic jako vysoké tlaky atd nehrozí.. Furt nechápu proč je někdo hodnot 29.6 drzi jako neměnného dogmatu..



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#15 » úte 25. dub 2023, 20:38

Přesně. Napřed se náboj musí do pistole vejít a až potom dumám, kolik čeho tam nasypu...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů