Vyhovuje tento certifikát?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#16 » čtv 10. lis 2022, 08:51

Obávám se, že se způsobilost bude určitě prokazovat nějakým papírem, takže certifikátem :-)

Ale máš pravdu v tom, že se to bude řešit teprve až se něco stane, rozhodně nebudeš muset, při registraci třetí zbraně, ukazovat na zbraních fotky trezoru a papíry k němu.

Mám trezory dva a k oboum mám papírový certifikát od důvěryhodného výrobce. Myslím, že to stačí.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#17 » čtv 10. lis 2022, 08:59

Jenže propadnutím certifikátu se produkt přeci nestane nezpůsobilým, dokonce ani o předepsané vlastnosti nepřijde... To je prostě elementární hloupost. Klidně bych mohl mít zbraně uložené v prvorepublikovém trezoru, pokud splňuje požadované technické, nikoli papírové, vlastnosti, protože o technické vlastnosti jde...



JirkaCV
Příspěvky: 1523

Příspěvek#18 » čtv 10. lis 2022, 09:25

V NV je o tom zmínka.

Technické požadavky stanovené tímto nařízením se považují za splněné, postupuje-li se ve shodě s českou technickou normou ... tyto požadavky mohou být splněny i jiným technickým řešením zaručujícím stejnou nebo vyšší úroveň zabezpečení přechovávaných zbraní ...


Nejsem odborník na zbraně, ale na elektro. Tam je to podobné.

Nejsi schopen doložit, že tvoje zařízení splňuje aktuálně platnou normu? Dolož, že poskytuje stejnou nebo vyšší úroveň vlastností, než požaduje tato norma.

V oboru elektro to prakticky znamená předání státní zkušebně k posouzení (nerealizovatelné). Pokud se jedná o nové zařízení, podle starých norem postupovat nelze vůbec (dost častý problém).

U trezoru bude možná shoda v tom, že pokud vyhověl normě starší, vyhoví i normě nové (nutná znalost obou) a zkušebně se vyhnu. Záleží, jak to bude řešit případný orgán činný v trestním řízení v případě nějakého průšvihu.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#19 » čtv 10. lis 2022, 09:37

A tady někdo tvrdí, že když si koupím trezor s platnou certifikací, že mi tu platnost musí pravidelně někdo ověřovat ??

Trezor přestane vyhovovat, až se změní požadavky na zabezpečení zbraní. A nepředpokládám, že by se to u běžného držitele změnilo tak radikálně, že by nastaly pravidelné kontroly uložení.

A zrovna příklady z elektro, kde je povinnost pravidelných revizí, bych jako příklad netahal ...



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#20 » čtv 10. lis 2022, 10:57

No... a když si koupím trezor s neplatnou certifikací, nebo dokonce bez certifikace... čemu to vadí? Z technického hlediska vůbec ničemu. Pořád jde jen o to, aby to splnilo nějaké technické požadavky. Jestli je to NEsplnilo se ověří až tím, že to nevydrželo odpovídající namáhání. To je v podstaě celé.



Majkl1
Příspěvky: 30

Příspěvek#21 » čtv 10. lis 2022, 11:03

Takže jak, splňuje uvedený trezor podmínky pro uchovávání 5-ti zbraní či nikoli?



JirkaCV
Příspěvky: 1523

Příspěvek#22 » čtv 10. lis 2022, 11:08

V příkladu jsem popsal postup u výchozí revize. U pravidelných klidně postupuju podle norem, které už 25 let neplatí.

Trezor to nejspíš splňuje. Jenom není jak to prokázat. Papírová válka.

Co brání výrobci aktualizovat certifikát?



Piggy
Příspěvky: 1875

Příspěvek#23 » čtv 10. lis 2022, 12:01

Hypotetická situace: měl jsem zbraně v plechovce, někdo mi do ní vnikl a zbraně odnesl. Vidím tyto možnosti:
1. plechovka má čerstvý certifikát - splnil jsem dle zákona.
2. plechovka má starý certifikát, platný v době pořízení - očividně totéž. Samozřejmě pokud mezitím nedošlo ke zpřísnění požadavků.
3. plechovka má starý certifikát, prošlý už v době pořízení (např. koupená z druhé ruky) - nakonec asi stejně jako sub 2.
4. plechovka má nějaký certifikát, já ho nemůžu dohledat - buď se najde podle výrobce a typu, jinak podle 5.
5. plechovka žádný certifikát nemá - shodu s normou posoudí znalec.



Střelec
Příspěvky: 1667

Příspěvek#24 » čtv 10. lis 2022, 12:53

Takže hypoteticky. Pokud má doma člověk klasickou "popelku" z rolu 1900, jenž v daném roce splňovala všechny zákonné požadavky a de fakto je na vyšší úrovni než běžná základní skříň na zbraně, ale byla vyrobena před rokem 2002, kdy vstoupil v platnost současný ZoZ, tak je vyhovující nebo není? Záměrně uvažuju v extrémech.



JirkaCV
Příspěvky: 1523

Příspěvek#25 » čtv 10. lis 2022, 13:05

Právě, že uvažujeme v extrémech (to je dobře, je to líp vidět). Ty ale u 99% lidí nejspíš nenastanou.
Určitě nám nikdo z PČR nebude chodit kontrolovat, jak máme uloženo.

Nejspíš je to ten typ problému, který se bude řešit, až vyvstane.

Pořád si ale myslím, že by to výrobce měl řešit už teď. Nedělá to dobré jméno.



Piggy
Příspěvky: 1875

Příspěvek#26 » čtv 10. lis 2022, 18:47

Střelec píše:byla vyrobena před rokem 2002, kdy vstoupil v platnost současný ZoZ, tak je vyhovující nebo není?.
Viz výše sub 5, pokud orgán sám mozkovým myšlením nesezná, že popelka násobně překračuje požadavky.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#27 » čtv 10. lis 2022, 20:57

Já myslím, že pokud je starý trezor zjevně výrazně bezpečnější, než běžný trezor na zbraně, tak nepochybně vyhovuje. A pokud vím, tak v nich tam, kde je mají, zbraně běžně skladují.

Protože pokud se zamyslíte, tak běžný certifikovaný trezor není nic moc bytelného.



JYbour
Příspěvky: 225

Příspěvek#28 » úte 24. led 2023, 10:01

Jen dotaz, kde přesně je napsáno, že skříň/trezor musí být připevněný do stěny nebo podlahy?
Dle nařízení vlády 338/2002
par 2 odst. a) jasně říká, že stačí skříň splňující ČSN EN 1143-1 = nic se kotvit nemusí
kotvení řeší odst. b) zvláštní uzamčené zařízení

takže pokud budu mít skříň s ČSN EN 1143-1 a zámkem A, nemusím nic kotvit a splňuji co mám, Druhá věc je snadnost odcizení, pojišťovna atp. Nebo se zcela pletu?



JirkaCV
Příspěvky: 1523

Příspěvek#29 » úte 24. led 2023, 10:39

ČSN EN 1143-1 čl. 4.2.1
Mobilní skříňové trezory o hmotnosti menší, než 1 000 kg musí mít alespoň jeden otvor, kterým může být provedeno jejich ukotvení podle instrukcí pro instalaci.


Já to čtu tak, že pokud výrobce uvede v návodu, že se kotvit musí, pak určitě kotvit.



JYbour
Příspěvky: 225

Příspěvek#30 » úte 24. led 2023, 11:07

Výrobci právě tvrdí, že se kotvit nemusí, celou dobu žiju v tom, že automaticky bez ukotvení nesplní ty normy. Takže si můžu koupit plechovku za 6tis. a mít konečně víc než dvě pistole a nemusím nic vrtat :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů