Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 987

Příspěvek#1096 » stř 27. led 2016, 11:08

Díky, výškově by to bylo dobré, ale jinak je to celkově velké. Je to problém, asi nikdo nepočítá s tím, že někdo bude mít jen jednu brokovnici. Ale děkuji ti.



Jinova
Příspěvky: 25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1097 » stř 27. led 2016, 13:41

Model TZ 3-1 s venkovním rozměrem 1250 x 300 x 280 mm (výška x šířka x hloubka). Podrobnosti na mailu jinova@jinova.cz

Na stránkách http://www.jinova.cz ale není zveřejněn.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#1098 » stř 27. led 2016, 14:32

Tak se mi podařilo nahlédnout do uvedené normy a není to tak, jak píšeš.
Pokud je trezor určen k zabudování, zabetonování atd., tak se to podle instrukcí dodaných k trezoru zhotoví.
Nejmenší možné ukotvení je v tabulkách psáno 50kN, pro trezory lehčí než 1000kg.
Navíc za úplný průlom se považuje i vyjmutí vestavěného trezoru z modelové stavební konstrukce.
Bohužel není moc času to celé projít, ale z toho, co jsem pročetl, to odpovídá tomu, co jsem si myslel na začátku.
Ta odolnost proti vloupání se skládá z několika zkoušek, jedna je zkouška napadením s využitím nářadí a další je zkouška pevnosti ukotvení. Dále jsou tam pak zkoušky trhavinou, plynem, když nekdo chce EX/GAS, případně diamantem, když chce někdo CD.

Zkrátka podle všeho mi tam vychází, že cokoliv pod 1000kg musí být kotveno min. 50kN, aby to vůbec nějaké hodnocení dostalo.

wigum píše:To bych řekl, že se pleteš ty. Protože nic se netestuje tak, aby to zkušebna nejdřív přišroubovala ke zdi a pak se to teprve snažili "vykrást". Ten plech (panty, a provedení)je pořád stejnej, ať už je přišroubovanej ke zdi nebo volně stojí. Jestliže výrobce napíše, že 15RU dosáhne výrobek pouze přišroubováním ke zdi, tak je to blb. Kolik pak teda uvádí, že tu má RU, když to není přišroubované? :roll:



Jinova
Příspěvky: 25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1099 » stř 27. led 2016, 14:57

cipis píše:Tak se mi podařilo nahlédnout do uvedené normy ...


Bylo tady hodně dohadování, nechtělo se mi do toho psát své vyjádření, ale teď jste to shrnul myslím správně.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#1100 » stř 27. led 2016, 16:03

Cipis, ty ale mícháš jablka a hrušky. Se tady neřešil zabudovaný trezor nebo pevnost jeho ukotvení. Pochopitlně, že když si koupím trezor určený k zabudování do zdi, kde boční a zadní stěna třeba není tak silná a 15RU nesplňuje (narozdíl od přední stěny), tak pak ano. Trezor určený jako volně stojící, taky můžu zazdít, ale není to podmínka. 15RU musí splnit stejně, když stojí u zdi nebo ho zloděj povalí na zem.



Jinova
Příspěvky: 25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1101 » stř 27. led 2016, 18:30

Ne, nepočítá se, že zloděj trezor povalí. Protože musí být ukotven každý do 1.000 kg. Už jsme to řešili i přímo ve zkušebně, že si komisař chtěl trezor položit při zkouškách. Na druhou stranu by měl být trezor bezpečný ať stojí nebo je na zádech.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#1102 » stř 27. led 2016, 18:31

Nejsou to dvě odlišná stanoviska v jednom příspěvku?

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#1103 » stř 27. led 2016, 20:16

Jinova píše:Ne, nepočítá se, že zloděj trezor povalí. Protože musí být ukotven každý do 1.000 kg. Už jsme to řešili i přímo ve zkušebně, že si komisař chtěl trezor položit při zkouškách. Na druhou stranu by měl být trezor bezpečný ať stojí nebo je na zádech.


Prosímtě, řešá se zda trezor má požaovaných 15RU ať je přišroubovaný nebo ne. Mě jde o to, že dotyčných 15RU co je požadováno musí plnit ať je přišroubovaný nebo ne. Jde o volně stojící trezor ne o zabudovaný. Přišroubování nemúže mít vliv na výdrž požadovaných 15RU.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#1104 » stř 27. led 2016, 20:27

Nemíchám. Zkouška na vloupání se skládá z těch dvou zkoušek - napadení s využitím nářadí a zkouška pevnosti ukotvení.
Trezor volně stojící musí mít hmotnost 1000+kg anebo musí být ukotven. Kotvení na nejnižší možnou odolnost je požadováno 50kN.
Zkrátka veškeré skříně, které se tu u nás prodávají na zbraně, musí být kotvené, aby dosáhly těch 15RU. Jako samostatně stojící 15RU nesplní, protože je může někdo povalit, odnést, vyhodit z okna do auta atd.

A jen tak pro představu, jestli jsem to v té rychlosti dobře pochopil z tabulek, takové flexce 500-800W musí odolat 32 sekund, aby měla oněch 15RU. Samotná flexka je za 11 bodů (jakože ji na tu skříň vezmu) a flexka o udaném příkonu má 7,5RU za minutu.

Jinak těch 50kN je půl tuny pověšené na kotvících bodech.
A šroub M12 v 8.8 má nějakých 48,6kN, tedy na tu skříň potřebujeme minimálně dva takovéto šrouby.
Chemická kotva v betonu ve vnitřním prostředí má pro M12 udávanou pevnost 25kN, takže opět, minimálně dvě kotvy.
Plastová hmoždinka, vyjma v betonu, má pod 1 kN, u ocelových se udávají hodnoty 25-35kN, tedy srovnatelné s chemií.

Tedy zkrátka to chce minimálně dvě kotvy, M12, v chemii nebo ocelové hmoždině.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#1105 » stř 27. led 2016, 20:40

Wigum:

Volně stojící trezor musí mít min. 1000kg, aby nemusel být kotven - to je fakt a je to v té normě.

Dále:
zákon vyžaduje odolnost proti vloupání 15 odporových jednotek.

A podle normy se ta odolnost skládá z několika zkoušek -

- zkouška napadením s využití nářadí (tedy z této zkoušky dostaneš nějaká RU za napadení, podle nářadí a času)
- zkouška pevnosti ukotvení (opět z této zkoušky dostaneš nějaká RU, za to, jak moc to vydrží, jestli se neprorvou šrouby skrz díry, jestli se trezor nezdeformuje atd.)

- zkouška výbuchem (pokud se požaduje EX)
- zkouška plynem (pokud se požaduje GAS)
- zkouška diamantovým nástrojem (pokud se požaduje CD).

Takže v momentě, kdy ti pixlička získá 15RU za flexku, tak v momentě neexistujícího ukotvení dostane v druhém testu 0 RU, protože pixlička je lehčí než 1000 kg a není kotvená min. 50 kN, tak máš výsledek 0 RU, tedy nesplnil.

Už je to jasné?

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#1106 » stř 27. led 2016, 23:18

Jen dotaz mimo soutěž. Proč bych to páčil od zdi, když to fričkou rozpárám za 3 minuty, což je podstatně lehčí, než to tahat ze třetího patra bez výtahu.

Uživatelský avatar
j.v.
Příspěvky: 160

Příspěvek#1107 » čtv 28. led 2016, 08:58

Protože ne každý zloděj sebou nosí (nebo na místě činu nalezne) flexu. Například :)



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#1108 » čtv 28. led 2016, 10:22

Přiznám se že mě to tak trochu překvapuje že certifikace platí pouze při řádném ukotvení na 50kN.
Že musí být trezor ukotvený o tom nediskutuji, samozřejmě sám to tak mám. Ale nejsem si jistý zda bych splnil těch 50kN.
V návodu i certifikátu od Safetronic není nic takového ani zmíněno. Pouze doporučení, možná nařízení ukotvit. Ale nic více.

Na stránkách výrobce to je popsáno v odpovědích na dotazy: Dodržet technologické postupy a použité kotvící prvky dle certifikovaných metod. V praxi to znamená, že každý certifikovaný trezor má předepsané kotvící metody a prvky, se kterými byl zkoušen a certifikován, bez toho je ohrožena obecná bezpečnost i platnost certifikátu. Jelikož je mnoho teoretických i praktických hledisek, které je třeba správně posoudit je více než výhodné najmout na tuto práci odbornou firmu.

Myslím že jsem nic takového v návodu k trezoru neměl, a že by to tam mělo být, třeba i s odkazem kde takové přesné informace získat. Žádné předepsané kotvení v návodu mnou koupeného certifikovaného trezoru nebylo.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#1109 » čtv 28. led 2016, 12:34

cipis píše:A jen tak pro představu, jestli jsem to v té rychlosti dobře pochopil z tabulek, takové flexce 500-800W musí odolat 32 sekund, aby měla oněch 15RU. Samotná flexka je za 11 bodů (jakože ji na tu skříň vezmu) a flexka o udaném příkonu má 7,5RU za minutu.

Jinak těch 50kN je půl tuny pověšené na kotvících bodech.
A šroub M12 v 8.8 má nějakých 48,6kN, tedy na tu skříň potřebujeme minimálně dva takovéto šrouby.
Chemická kotva v betonu ve vnitřním prostředí má pro M12 udávanou pevnost 25kN, takže opět, minimálně dvě kotvy.
Plastová hmoždinka, vyjma v betonu, má pod 1 kN, u ocelových se udávají hodnoty 25-35kN, tedy srovnatelné s chemií.

Tedy zkrátka to chce minimálně dvě kotvy, M12, v chemii nebo ocelové hmoždině.


50kN že je ekvivalent 500kg (půl tuny)? To je snad ekvivalent 5000kg (5 tun), ne?

A ještě k příspěvku Milana100:
Kotvit určitě a myslím si, že průměrně znalý a chytrý (a dílensky vybavený) chlap to dokáže svépomocí. Hodně záleží na umístění trezoru a taky, kde má výrobcem předvrtány otvory pro kotvení. Logicky když to bude jenom ve dně a trezor bude stát pouze u jedné zdi zadní stranou, je kotvení nedostatečné. Ideální je trezor umístit do kouta a kotvit ve dvou osách k sobě kolmých navzájem (dno-zadní stěna, dno-boční stěna, boční-zadní stěna atd.). Dle povahy zdi buď chemie a pevnostní závitová tyč M12 (dostatečně dlouhá!) nebo ocelová kotva (hmoždina), pokud je to beton. Já upřednostňuji chemii.
Pokud je trezor vysoký (na dlouhé zbraně), je lepší nechat si udělat 2 otvory v horní tretině v zadní stěně a aspoň jeden otvor ve dně. Pokud člověk nakonec zjistí, že trezor bude stát v koutě, není problém si do příslušné boční stěny trezoru navrtat otvor/otvory pro boční přikotvení. Problémem to může být u dvouplášťových trezorů...



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#1110 » čtv 28. led 2016, 13:12

Ehm, jasně, trochu chybička :( Opravím ...
Ha, tak neopravím ... Prosím někoho, kdo může editovat, jestli by mi to tam laskavě neopravil, díky.

Milan100: Já to k trezoru dostal, nicméně hodnota tam přímo nebyla a už ten návod nemůžu najít, jestli tam nebylo napsáno třeba 2x M12 v ocelové nebo chemické kotvě. Mám jen tušení, že tam ale M12 bylo, resp. ty kotvící díry jsou tak velké, že tam nic menšího nejde dát (nebavím se o tom, že by tam někdo nacpal karosářskou podložku).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů