Vhodné zabezpečení max. 2 kusů zbraní



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#76 » sob 4. bře 2023, 09:49

Podle mě nejde o počet zbraní "na osobu", ale "pod jedním uzamčením".
Takže v daném případě "vhodné zabezpečení" nestačí, v bytě je více zbraní než dvě.
Mmch. nesplňuješ ani max. 2 na osobu, máš celkem 3.

Carloss: ale to vhodné zabezpečení se týká zbraní, které právě že NEMÁŠ pod přímou kontrolou.



JYbour
Příspěvky: 230

Příspěvek#77 » sob 4. bře 2023, 10:08

Co kdyz mam doma dve v trezoru bez certifikatu a na noc prijede navsteva s jednou zbrani? Asi bude muset spat ve stanu pred barakem :)



Trpaslo
Příspěvky: 71

Příspěvek#78 » sob 4. bře 2023, 10:48

No mě by spíš zajímalo, jestli toto v para 58(2) funguje bez ohledu na celkový počet zbraní:

Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na přechovávané zbraně kategorie A-I, B nebo C v počtu do 2 kusů nebo střelivo v počtu do 500 nábojů, které je však držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.

Je to tak že mohu mít 10 v trezoru a k tomu 2 vhodně zabezpečené mimo trezor?



Carloss
Příspěvky: 2972

Příspěvek#79 » sob 4. bře 2023, 11:13

Trpaslo, právě že ano, bo dle mého skromného soudu právě toto ustanovení dává na roveň to, že máš zbraň přímo u sebe a "jiné vhodné zabezpečení. Může se jen diskutovat, jaké zabezpečení je "vhodné". Jak už sama věta naznačuje, vhodné je každé/jakékoli, které zamezí nežádoucí manipulaci. Vezmeme-li to obráceně, nevhodnost se objektivně projeví až v případě, kdy se něco stane. Obráceně to prostě nejde. Čímž odpovídám i Piggymu.



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#80 » sob 4. bře 2023, 11:44

Trpaslo: To cos neocitoval ze začátku paragrafu je podle mne důležitý detail - ustanovení, resp. zmiňovaná výjimka na dvě zbraně a 500 nábojů, se týká zbraní "přechovávaných"
Držené zbraně kategorie A, A-I, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně")

tedy, jinými slovy, zbraní, které držíš, ale (jak píše už výše Piggy) nemáš pod kontrolou (u sebe).

Z toho se pak dá odvodit i to, že záměr byl v tomto případě omezit počet "vhodně zabezpečných zbraní" v objektu ("pod uzamčením" jak píše Piggy) a nikoliv na osobu. Jinými slovy, pokud by pod jednou střechou bydleli 4 držitelé, tak zákon nechtěl říct, že tam můžou nechat 8 kvérů "vhodně zabezpečených" a jít do práce.

Co je "vhodné zabezpečení" je dobrá otázka. Proti odcizení může stačit je schovat, proti ztrátě je mít na jasně definovaném místě, problém vidím akorát v zabezpečení proti zneužití, kde jediné, co mne napadá, je to zase zamčít do něčeho, co nejde jednoduše rozbít, ale to už jsme zase u toho trezoru. Smysl to podle mne má v případě, pokud člověk žije sám, v relativně zabezpečeném bytě, tak mu zákon říká, že dvě zbraně může mít klidně položené na stole. V momentě ale, kdy je v domácnosti více lidí, tak se mi definice "vhodného zabezpečení" zdá dost problematická.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#81 » sob 4. bře 2023, 11:45

JYbour píše:Co kdyz mam doma dve v trezoru bez certifikatu a na noc prijede navsteva s jednou zbrani? Asi bude muset spat ve stanu pred barakem :)
Pokud se oba zdržujete v bytě, nemusíte nic řešit bez ohledu na počet zbraní. Když odejdete do hospody a zbraně necháte v bytě, nesmí jich být víc než 2. Navíc musíte odcházet a přicházet spolu.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2528

Příspěvek#82 » sob 4. bře 2023, 11:52

Premyslim ci je to multak.



Trpaslo
Příspěvky: 71

Příspěvek#83 » sob 4. bře 2023, 12:24

risa2000 píše:
Z toho se pak dá odvodit i to, že záměr byl v tomto případě omezit počet "vhodně zabezpečných zbraní" v objektu ("pod uzamčením" jak píše Piggy) a nikoliv na osobu. Jinými slovy, pokud by pod jednou střechou bydleli 4 držitelé, tak zákon nechtěl říct, že tam můžou nechat 8 kvérů "vhodně zabezpečených" a jít do práce.



Hele přiznám se že v minulosti jsem to četl prostě tak že pokud máš jen 1 nebo 2 zbraně, tak nemusíš kupovat trezor splňující podmínky dané předpisem - tedy certifikovaný a nikdy mě o tom nenapadlo přemýšlet více.

Když jsem si to ale přečetl pořádně, tak jsem dospěl ke stejnému názoru jako Ty. Reálně jsem nad tím začal uvažovat v situaci, kdy bych si rád pořídil malorážku co se mi už s optikou nevejde do trezoru. Tzn. např. 7 zbraní v trezoru (certifikovaném) a pak malorážku kterou vhodně zabezpečím třeba tím že pořídím nějakou takovou tu necertifikovanou zamykací skříň. Nebo normální zamykací skříň a třeba do trezoru dát jen závěr. Chtěl jsem si hlavně ověřit že to tak nečtu sám:)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#84 » sob 4. bře 2023, 12:38

Podle vyjádření a výkladu orgánů MVČR lze slučovat kapacity jednotlivých trezorů a tudíž mít třeba 3 plechovky s kapacitou 10 zbraní a mít v nich dohromady zbraní 30 a je vše v pořádku. Dle téhož vyjádření nelze slučovat kapacitu trezorů + 2 zbraně vhodně zabezpečené. Tudíž pokud mám víc jak 2, musí být jako přechovávané všechny v certifikovaném plecháči. Je to jejich právní názor, třeba by měl soud jiný. Chce to někdo zkoušet? Šlo by stejně o přestupek a ten by řešil příslušný útvar policie.



Trpaslo
Příspěvky: 71

Příspěvek#85 » sob 4. bře 2023, 12:42

Dík.. tak tím je to jasné. Akorát teda z toho zákona mi to vůbec nepřijde šikovně formulované aby to bylo jasné.. no proto asi dali vyjádření a výklad..



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#86 » sob 4. bře 2023, 13:07

marinakus: Nemáš náhodou odkaz na ten výklad?



JirkaCV
Příspěvky: 1594

Příspěvek#87 » sob 4. bře 2023, 13:15


Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 803

Příspěvek#88 » sob 4. bře 2023, 13:16

https://www.mvcr.cz/soubor/stanovisko-z ... brani.aspx

Samo stanovisko si ale v případě 10+2 protiřečí



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#89 » sob 4. bře 2023, 14:04

Takže nerozhoduje celkový počet "přechovávaných" zbraní, ale jejich počet v daném zabezpečeném zařízení:
Jinak řečeno je tedy zastáván názor, že pro odpovídající způsob zabezpečení je
rozhodující počet zbraní uložených v jednom zabezpečovacím zařízení, a nikoli celkový
počet přechovávaných zbraní nebo počet zbraní v jednom objektu.

A zároveň, nelze zbraně po dvou rozdělit do "vhodného zabezpečení", protože v tomto případě celkový počet "přechovávaných" zbraní pro změnu rozhoduje:
Jedná-li se však o více kusů zbraní, není možné tyto rozdělit v počtu maximálně po dvou kusech a
zabezpečit je tak pouze vhodným způsobem, v opačném případě by totiž bylo možné rozdělit
takto libovolný počet přechovávaných zbraní (např. v každé místnosti).

Což taky dává smysl. Osobně bych polemizoval jen s tím, že:
Z výše uvedeného vyplývá, že např. tři přechovávané zbraně musí být zabezpečeny v
souladu s ustanovením § 58 odst. 2 zákona o zbraních způsobem stanoveným pro
zabezpečení maximálně deseti kusů zbraní, tzn. uložením do uzamykatelné ocelové
schránky, uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, splňují-li
stanovené technické požadavky.

Protože to z výše uvedeného nevyplývá.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 803

Příspěvek#90 » sob 4. bře 2023, 14:11

risa2000 píše:Což taky dává smysl. Osobně bych polemizoval jen s tím, že:
Z výše uvedeného vyplývá, že např. tři přechovávané zbraně musí být zabezpečeny v
souladu s ustanovením § 58 odst. 2 zákona o zbraních způsobem stanoveným pro
zabezpečení maximálně deseti kusů zbraní, tzn. uložením do uzamykatelné ocelové
schránky, uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, splňují-li
stanovené technické požadavky.

Protože to z výše uvedeného nevyplývá.

Přesně tak, sem jsem mířil. Naopak podle mě z výše uvedeného vyplývá, že by mělo být možné 2 vhodně + zbytek v plechovkách po 10.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů