Jak na vlhkost ve skříni/trezoru



morepower
Příspěvky: 143

Příspěvek#46 » čtv 25. lis 2021, 13:38

jo takle to máš..
chlad půjde teda od zdi a půjde i od dveří a schodu. Takže bych dal trezor na vyšší sokl pod trezor, dřevěné fošny křížem na sebe ve výšce, aby spodek trezoru byl "nad schodem" (=150mm? odhadem) a ze stran a zezadu bych ho polepil alespoň 30mm polystyrenu a dal na sraz ke zdi.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#47 » čtv 25. lis 2021, 13:49

Na doraz ne. Nechat tam třeba 2 cm fuku ode zdi, ať se tam netvoří plíseň.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#48 » čtv 25. lis 2021, 14:29

Nenašel jsem zmínku ohledně kotvení, ale pokud je to jak píšeš obvodová zeď a ty to máš k ní ukotvené závitovými tyčemi, tak ty tyče můžou být problémem. Zdivo má v průřezu určitý teplotní spád (nejtepleji uvnitř, nejchladněji venku - v zimě, v létě naopak). Pokud do toho zapustíš závitovku, tak ta funguje s ohledem na materiál jako celkem brutální tepelný most - čím delší je kotevní délka, tím nižší teplotu ze zdi "odebírá".

Nejlépe sehnat bezkontaktní průmyslový teploměr a "naklikat" si vnitřní povrch v nějakém rozumném rastru a hledat nejchladnější body - pokud máš kotveno, tak sázím na ty závitovky.



morepower
Příspěvky: 143

Příspěvek#49 » čtv 25. lis 2021, 14:45

→ audis: to ale v případě, že mu tam kondenzuje vlhkost. Jenže on má v místnosti RH 60% a teplotu 21°. Tím, že tam nechá jen škvíru, mu bude proudit podle zdi vzduch a ochlazovat to, počem bude proudit (třeba stěnu skříně) Takže buď na sraz a tím zamezí proudění a nebo mezeru výrazně větší, aby tam pronikal i teplý vzduch z místnosti. Takle to funguje..

Takže pokud si vezme termokameru a mrkne se na teplotní profil toho kouta a balkonu, bude hned vidět, kde je problém. To i v případě tepelného mostu skrze kotevní prvky. Jak píše mikymoto.
(Bezkontaktní teploměr je podobná varianta, jen pracnější)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#50 » čtv 25. lis 2021, 16:11

Jo jasný.
zavitovky ee, princip správně, ale suma energie ze objemu zavitovek je úplně miniaturní vzhledem k objemu materiálu skříně a masy tepelné energie vzduchu v místnosti. To je jako když komár narazí do Boeingu.

Nebo si představte energeticky, jestli na jaře 21 stupňů zataženo, vychladite pivo na 13 stupňů tím, že ho dáte do skříně a tu ukotvite do země (7 stupňů) klidně metr zavitovky hluboko. Kravina.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#51 » čtv 25. lis 2021, 16:57

Teď jsem dal měřit teplotu venku před skříní, pak jsem hodím výsledek.
Dneska ráno vypadlo topení a ve schránce dole bylo < 14°C. Taky mám pocit, že mi to vevnitř lehce kondenzuje od svárů co spojují záda a boky - tam asi trochu nedolíhá izolace:
Jinak ve venkovní zdi je cca 50 cm nad podlahou venku do zdi zazděná kolejnice, která slouží pro venkovní schodiště, že by tepelný most a proč je tak chladne stěna? To ale bez termokamery nezjistím. Teď koukám po půjčovnách v Brně.
Fuk tam asi moc nechat nemůžu kvůli kotvení. Jak tlustý by mělo být to XPS aby to spolehlivě izolovalo?
Ukotveno je to nějakýma šroubama do hmoždin

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#52 » čtv 25. lis 2021, 18:20

Zásadní je, aby celý ten kov (který krásně vede teplo i chlad) měl víc, než je rosný bod.
IMHO kolem 16°C(?).

Takže pokud to založíš a podložíš dobře izolací, příp. zajistíš, aby na to nefučelo z pod okna, je jedno, jestli je někde svár nebo škvírka.
Ta skříň bude z místnosti vytápěna na běžnou teplotu a ochlazování zezadu bude menší, takže se neorosí.
A to je celý.

Jasně, možná je na místě řešit, zda je v obytné místnosti zdravá relativní vlhkost této výše (optimum je 40-60%). A jaký to má vliv na reznutí všeho uvnitř.
Ale kondenzující voda, to je totální mor.



morepower
Příspěvky: 143

Příspěvek#53 » čtv 25. lis 2021, 19:47

audis píše:Jo jasný.
zavitovky ee, princip správně, ale suma energie ze objemu zavitovek je úplně miniaturní .....

no samozřejmě, to zřejmě je, uvidí to právě tou termokamerou. (nehledě k tomu, že by mohl vidět kondenzaci na kotevních prvcích, kdyby byly problémem)

kubass_hk9 píše:... Taky mám pocit, že mi to vevnitř lehce kondenzuje od svárů co spojují záda a boky - ...
Fuk tam asi moc nechat nemůžu kvůli kotvení. Jak tlustý by mělo být to XPS aby to spolehlivě izolovalo?
...

použil bych min 30mm polystyrenu ze všech stran, které jsou v kontaktu se zdí a zvedl bych trezor výškově nad schod. Kotvit do zdi lze přes nějakou distanční desku, třeba silnou fošnu a právě jen v místě kotvení. Dřevo nevede a polystyren by byl dále okolo něj.
Tím nepůjde chlad skrze zdi ani studený vzduch odspoda.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 987

Příspěvek#54 » čtv 25. lis 2021, 20:22

Kdysi jsem se díval na pořad o velkých světových mostech a byly tam i mosty, které drží lanové kabely a protože na těch lanových kabelech záleží vše, tak jsou extrémně sledovány a padla tam informace, že lanové kabely se musí udržovat ve vlhkosti pod 60%, jinak že by začaly korodovat. Z této informace vycházím a držím v trezorové skříni vlhkost pod 60% a zatím jsem neshledal žádné známky koroze zbraní.
Ona ta vlhkost uvnitř skříně hodně kopíruje vlhkost v místnosti (dveře skříně nejsou hermetizovány), pokud jsou extrémní vlhkostní podmínky, tak pustím vysoušeč vzduchu (místnůstka je malá a zkosená o objemu odhadem tak 12 m3, tak to při zavřených dveřích jde), ale hlavně uvnitř skříně používám gelové pohlcovače vlhkosti, tak se držím na maximální vnitřní vlhkosti tak do 58%. Ten pohlcovač vlhkosti mi stačí skoro na rok, tak to jde.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#55 » čtv 25. lis 2021, 20:51

paza: Jenomže z vlhkosti ~50 % při 20 st. v místnosti se stane ~70 % při 12 st. na chladné stěně. Pokud to půjde tak bych zaizoloval bednu od stěny. 2-3 cm EPS by mohly stačit. Koneckonců v lednici je izolace okolo 3 cm PUR a zvenku se nerosí. Pokud to nepůjde tak bych zkusil dát do trezoru lampičku s malou 10-15 W žárovkou pro trouby a šicí stroje.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 987

Příspěvek#56 » čtv 25. lis 2021, 21:43

Jo, to jo, jenže u mě teplota místnůstky moc nekolísá, takže je to snazší sledovat a udržovat...



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#57 » pát 26. lis 2021, 01:32

* Jak je to s vlhkostí, není náhodou EPS savej narozdíl od XPS?

* Jestli to budu zvedat, tak bude celkem oříšek jak udělat sokl, buď jen zvednout a drbat se s izolováním přečnívajících částí nebo ho nějak nahoře rozšířit.... bude to určitě umělecké dílo a chlouba obývací pracovny:)

* když s tím budu hýjbat, tak asi trošku víc odsadit od boční zdi...

* jestli to bude o 2 nebo 3 cm odsazený, tak už asi na kotvení bude potřeba nějaká chemická kotva?

* ideální řešení by asi bylo jak psal DesertEagle a zaklopit celou problematickou stěnu SDK (a snížit tepelné ztráty celé místnosti), ale vzhledem k tomu, že jsem v nájmu, tak se mi nechce investovat

* Zítra a o víkendu bude nad nulou... nesníží to šanci, že bude únik tepla venku hůř rozlišitelný?

hmm to ukotvení na zvednutým soklu a s izolací už bude nad moje schopnosti (nemyslím fyzický, to bych někoho potřeboval i tak). Nevíte na koho (případně firmu) z Brna nebo okolí se obrátit?

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 521

Příspěvek#58 » pát 26. lis 2021, 08:33

Před časem jsme pracovně řešili vlhké fleky na obvodové zdi. Příčinou byly kotvy zábradlí, které zhotovitel navrtal příliš hluboko. Člověk tomu až neveří kolik chladu přenese obyčejná závitovka pidi pruměru 10-12mm. Předělal bych systém kotvení přes něco nekovového, v domacích podminkách se nabízí nesnadněji dřevené trámy. Potom tě SDK nemine, protože to nebude nejspíš uplně krásně vypadat.



morepower
Příspěvky: 143

Příspěvek#59 » pát 26. lis 2021, 09:44

hele, kubass, o velikosti tý mezery jsem psal a nasákavost polystyrenu bych neřešil. Pokud se jedná o sokl, je to prostě několik fošen na rozměr, položených křížem přes sebe a slepených/sešroubovaných.

Ale, zeptám se blbě, co prostě přesunout celej trezor někam jinam?



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#60 » pát 26. lis 2021, 11:49

@DesertEagle muslíš jako do zdi uchytit trámy a schránku uchytit do trámu?
@morepower jesli EPS a XPS řeším hlavně kvůli plísním protože to je zlo, Bohužel ta problematická stěna je jediné místo, kde ji můžu umístit

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů