Střelecká sluchátka

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#496 » ned 7. srp 2022, 18:51

Jirka : a co chtěl básník říci?



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#497 » ned 7. srp 2022, 19:03

Žádné zvuky výstřelu na hladinu 82 dB to netlumí. To tlumí pasivní materiál sluchátek.
Teda pokud to nejsou supersluchátka s aktivním tlumením (obrací amplitudu), ale ty jsem za tuhle cenu a hlavně ve střelectví nikde neviděl. Prázdné baterky by znamenaly přímé ohrožení sluchu.
Je to tedy nesmysl.



Renegade
Příspěvky: 66

Příspěvek#498 » ned 7. srp 2022, 19:20

Letec 12 píše:Při porovnání parametrů vyplývá, že následující dvě verze mají stejné parametry útlumu, jak se liší elektronika netuším.
MT13H223A 3M™ PELTOR™ ProTac™ Shooter Headset
MT13H221A 3M™ PELTOR™ ProTac™ III Headset


K zjištění že všechny běžně dostupné údaje o parametrech mají úplně stejné jsem došel také, jenom žádný rozdíl (kromě barvy a ceny) se mi nikde nepodařilo najít. Proto jsem se ptal.
A to ti borci k ProTac III ještě napíší: Oblast použití: Průmysl, Sportovní střelba :lol:
Nejspíš se opravdu liší jenom barvou a ta pro střelce naceňují výš, protože jdou na tu část trhu, kde se dá očekávat větší ochota zaplatit...
Ale nechávám si ještě malé procento pravděpodobnosti že je to jinak...



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#499 » ned 7. srp 2022, 19:33

To je spíš otázka, než rýpnutí:
Nemají sluchátka v průmyslu řešit nízké frekvence a střelecká vysoké?



Renegade
Příspěvky: 66

Příspěvek#500 » ned 7. srp 2022, 19:40

Jirko, nevím, jestli zrovna v průmyslu nízké frekvence a střelecká vysoké, ale tohle imho právě řeší pasivně mušle a když se podíváš do technických listů, které tu přiložil Letec 12, tak si můžeš ověřit, že na všech frekvencích mají ProTac III i ProTac Shooter úplně stejný útlum. Jedna a ta samá tabulka.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#501 » ned 7. srp 2022, 20:42

Stejně jako Audis jsem pořídil Howardy Impact Pro. Za mě spokojenost s útlumem (odzkoušeno v Čestlicích) sedi těsně, nemám veliká ušiska, takže mi nevadí trochu menší mušle. Stříleno .22, .38 z krátkých a 9Luger z karabiny CSV. Při přilícení to bylo tak akorát, nevšiml jsem si, že by vznikl nějaký problém. Přerušování mluveného slova, při střelbě z okolních stavů, zaznamenal syn (13 let), kterému jsem tam dělal instruktora. Nicméně to pokládám v této cenové hladině za normu. Mě šlo o to, aby tlumily dobře i na celokryté strelnici.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#502 » ned 7. srp 2022, 20:49

S Howardy je 9Luger i na vnitřní střelnici OK.
.223 je na vnitřní na hraně, kór když má na vedlejším stavu někdo kraťase.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#503 » ned 7. srp 2022, 21:05

Pro mě 7.62x39, nebo .223 na kryté střelnici jedině sluchátka a špunty. I s výkonnější 9 Para mám problém. Každý jsme jiný. U mě platí, čím starší, tím lepší útlum potřebuju :D Jinak mě bolí uši.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#504 » ned 7. srp 2022, 21:06

Na pušku jsme tam zrovna štěstí neměli, takže nemůžu referovat. Někdo hned vedle měl .357 a bylo to jen trošku mohutnější než ta devitka.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#505 » ned 7. srp 2022, 21:14

Kraťase jsem si "užil" ve Velvarech. Byl sice za stěnou, ale já ležel vedle s libovolkou a chytal jsem to na volno spodem (ty steny nejsou az na zem)
Měl sem jen špunty s podobným útlumem jako má Impact Pro a byl to teda dost hukot! O soustředění při míření se mi mohlo opravdu jen zdát. Úsťovka mi to rvala pěkně zleva do ksichtu.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#506 » pon 8. srp 2022, 14:29

JirkaCV píše:To je spíš otázka, než rýpnutí:
Nemají sluchátka v průmyslu řešit nízké frekvence a střelecká vysoké?

Co sem všichni motáte pořád ty frekvence? Jaké vysoké frekvence? Co je na amplitudě zvukové křivky výstřelu vysokofrekvenčního? Už to tady píši snad podesáté...

Uživatelský avatar
Kodiak66
Příspěvky: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#507 » pon 8. srp 2022, 15:29

Amplituda je síla tónu (dB), frekvence je výška tónu (Hz, kHz). Myslím si, že výstřel je ve frekvenčním spektru hodně roztaženej.



Kamilák
Příspěvky: 25

Příspěvek#508 » pon 8. srp 2022, 18:00

Ano, frekvenčně je výstřel poměrně hodně roztažený a amplitudově je na vcelku širokém pásmu "nakrmený", viz google a "gunshot spectrogram". Do závratných výšek ale neleze.

Pro návrat k tématu - mám Howardy a nosím je na krátký venkovní stav s pistolí. Pokud se tam objeví někdo s něčím ostřejším (i krátkým, ne nutně .223), tak mi tam už není dobře. Pro moje uši jsou tedy tak na hraně. Na dlouhý stav s puškou si půjčuju od manželky Peltor ProTac III. Kdybych nedostal Howardy k Vánocům, tak bych nosil jen ty Peltory. Kdybych nechtěl aktivní sluchadla, bral bych co největší pasivní a la Peltor X5A.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#509 » pon 8. srp 2022, 19:06

Typický graf závislosti dB / Hz pro ráži 9mm
Obrázek

Kvalitní ochranu při střelbě z větších ráží poskytne až kombinace: sluchátka + špunty, nebo sluchátka + tlumič.

Pro ochranu sluchu při střelbě z pistolí a pušek je nejdůležitější útlum mezi 100-6000Hz (maximum mezi 800-1500 Hz). Takže spíš nižší frekvence. Při výzkumu mezi policisty se zjistilo, že nejvíc měli poškozený sluch na frekvenci 4000-4500 Hz a levé ucho víc než pravé, což souvisí s polohou při střelbě.

Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7761796/
https://www.scielo.br/j/bjorl/a/qVCBf7N ... z/?lang=en
https://www.physicsforums.com/threads/g ... is.898882/
https://zbrojnice.com/2018/04/30/tlumic ... ou-sluchu/

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#510 » úte 9. srp 2022, 02:16

Tak tak. Proto je důležitá správná konstrukce mušle, náušníků a dobré pasivní odhlučnění (vytlumení mušlí - to mají většina aktivních sluchátek prostě nedostatečné). Na pistoli/revolver/PCC si beru ty aktivní MSA Supreme Pro- X, na pušku (223/7.62) jak už jsem psal ty pasivní Peltory , ale maximálně vytlumený (nejsou pod ně potřeba špunty):

Na střílení z pušky používám už více jak patnáct let modnutý Peltory Optime II H520F. Plastovou skořepinu sluchátek mám zevnitř kompletně vylepenou (vyloženou) 4mm gumou (gumovou vrstvou) a na ní je ještě nalepena další 6 mm extra vrstva hutného akustického molitanu - a teprve pak je původní výplň sluchátek. Z venku vypadají úplně normálně, ale když si je člověk nasadí, tak se nestačí divit, jak moc ty dvě úpravy pomohly utišit už tak dobré sluchátka.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů