Střelecká sluchátka



Mazna
Příspěvky: 30

Příspěvek#466 » sob 16. črc 2022, 09:31

Ahoj,

chci se poradit co se svými sluchátky MSA sordin supreme pro x. Byl jsem na kurzu a mám pocit, že mi nespínají tak, jak by měly. Na nízké frekvence jsou super citlivé a sepínají třeba i při mém kašli, nebo při střelbě vzdálené pár set metrů.
Když jsem ale stál cca 3 metry od instruktora (stál jsem za ním), tak sluchátka nesepnula a chvíli mi pěkně pískalo v uších. To samé pokud jsme stříleli v řadě, musel jsem si sluchátka plně vypínat. Pak jsem je nechal už vypnutá, neslyšel jsem pokyny a byl jsem za vocasa :lol:

Setkal se s tím někdo?



R4mb0
Příspěvky: 46

Příspěvek#467 » ned 31. črc 2022, 10:25

Dotaz se mi zda dost zmateny a nepresny, zkus to popsat jinak.

Proc ti piskalo v usich?



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#468 » ned 31. črc 2022, 10:38

Ta elektronika je tam jenom jako doplňková funkce abych slyšel co se okolo povídá, ochranu před poškozením sluchu pořád plní "pasivní" část sluchátek. Zesilovač není schopen přenést zvuk o akustickém tlaku výstřelu.
Pokud elektronika selže, pořád se chovají jako pasivní chrániče, jenom hůř slyším frekvence lidského hlasu (a jsem tedy za vocasa). Nemá mi z čeho "pískat" v uších. Teda pokud nepíská přímo ten zesilovač.

Uživatelský avatar
Dizza
Příspěvky: 89

Příspěvek#469 » ned 31. črc 2022, 10:43

Ten zesilovac tam je prave dulezitej. Zadna doplnkova funkce. Ma vypnout mikrofony na milisekundu pri vystrelu. Kdyz je nevypne tak dostavas plnou porci db jeste zesilenou pekne do ousek ;-)

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#470 » ned 31. črc 2022, 10:58

Kdyz je nevypne tak dostavas plnou porci db jeste zesilenou pekne do ousek

To asi ne. Aby ti repráky ve sluchátkách daly stejnou nebo dokonce ještě větší pecku do uší jako výstřel, tak bys na to musel mít výkonově nadimenzovanou celou tu elektroniku. Od zdroje (to 2x AAA baterka určitě není), přes zesilovač (to taky není) až po repráky (ty začnou spíš dřív chrastit, než vydávat takový tlak).

Pískat samozřejmě můžou. Je to elektronika a ta občas s něčím vazbí. Stejně jako když mikrofon přiblížíš k repráku, tak to začne pískat.



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#471 » ned 31. črc 2022, 11:04

Nejsem odborník na akustiku, ale nějak si neumím představit, co by tam muselo být za zesilovač, aby přenesl a dokonce zesílil akustický tlak okolo 100 dB.

EDIT: Sud byl rychlejší :)

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#472 » ned 31. črc 2022, 11:16

Verze Pro-X má omezení maximální hlasitosti na 82dB, víc ty repro neudělají. Navíc oproti verzi Basisc zesiluje i slabé zvuky z okolí. Takže je lépe rozumět mluvenému slovu na větší vzdálenost. Nikdy ale ani na největší hlasitost nemůže poškodit sluch. Dizza opravdu nedostáváš plnou porci.

Mazna: pokud máš se sluchátky tuhle blbou zkušenost asi se na nich něco pokazilo. Já je měl k testování krátce a žádný problém. Třeba Dominika je používá už několik let a může ti potvrdit, že to co popisuješ není standardní stav.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#473 » ned 31. črc 2022, 17:52

Maximální hlasitost 82 dB je dle normy, úplně stejně to mají Peltory. Mikrofony snímají pouze výsek kmitočtového spektra, kde je bzučení hmyzu nebo řeč. Těch cca 160 dB výstřelu je ve spektru jinde a potlačení tohoto hluku má na starost mušle (bez elektroniky). Plošší mušle tlumí méně, než hlubší.
Chápu zmatek, dnes je řada sluchátek s aktivním potlačením hluku, ale ty fungují na zcela jiném principu a pro jiný účel.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#474 » pon 1. srp 2022, 02:30

Dizza píše:Ten zesilovac tam je prave dulezitej. Zadna doplnkova funkce. Ma vypnout mikrofony na milisekundu pri vystrelu. Kdyz je nevypne tak dostavas plnou porci db jeste zesilenou pekne do ousek ;-)

Jasně. A když se třeba natočíš kamerou na střelnici a pak si to pustíš na telce nebo na YT, tak také dostáváš stejný pecky do uší, že... :roll:

Nejdřív myslit (tedy je-li čím) a pak teprve psát. Proč je to, co jsi napsal, nebetyčná blbost už napsali předřečníci (i když občas nepřesně - CzechJoker je s tím kmitočtovým rozsahem dost mimo - jedná se o akustický tlak). Nicméně ŽÁDNÁ aktivní sluchátka ti těma minirepráčkama nezprostředkují 160 dB (+-) akustický tlak výstřelu - ono ani z fyzikálního hlediska nemohou. Tak výkonný zesilovač a tak výkonné repro by se za prvé do sluchátek nikdy nevlezlo a za druhé bys to musel krmit minimálně 500W příkonem.

Uživatelský avatar
Dizza
Příspěvky: 89

Příspěvek#475 » pon 1. srp 2022, 05:36

Díky o bjasnění. Žil jsem v bludu



Mazna
Příspěvky: 30

Příspěvek#476 » úte 2. srp 2022, 17:11

Díky za objasnění. To, co píšete dává smysl. Faktem ale je, že pokud jsem si sluchátka vypnul, tak střelba byla ucházející. Ale pokud jsem si je zapnul, tak to bylo bolestivé + pískot v uších. Je tedy divné, že mušle by neměla pustit více, než těch 82 dB.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#477 » úte 2. srp 2022, 17:26

I kdyby měla elektronika sluchátek poruchu a nefiltrovala výstřel (což se mi nezdá pravděpodobné z toho, co píšeš, že vypínají při kašli ap.) tak to může být maximálně nepříjemné a rozhodně by z toho nemělo pískat v uších. Tedy pokud nemáš stejného tátu jako Saxána. ;-)

A další věc - nepleť si frekvenci a akustický tlak. (Je nesmysl psát "při nízké frekvenci" - protože frekvence u zvuku je délka amplitudy vlnění a nikoliv výška amplitudy, což je prakticky "síla" toho zvuku/akustický tlak. A elektronika sluchátek vypíná především podle výšky amplitudy (a rychlosti jejího náběhu))



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#478 » úte 2. srp 2022, 17:28

Ono je to malinko obráceně. Koukal jsem do ČSN EN, tam je popsána zkouška, kdy se zvyšuje akustický tlak a měří se, při jakém (vnějším) tlaku dosáhne (ten vnitřní) hodnoty 82 dB.
Ale nejsem si jistý, že jsem to úplně správně pochopil.
Jsem eletrikář, ne audiofil.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#479 » stř 3. srp 2022, 07:05

JirkaCV: jaké je prosím číslo té normy? Jsem líný to hledat. Ze zvědavosti bych se kouonul :)



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#480 » stř 3. srp 2022, 10:26

Je to řada ČSN EN 352, konkrétně norma ČSN EN 352-6 - Chrániče sluchu - Bezpečnostní požadavky a zkoušení - Část 6: Mušlové chrániče sluchu s elektrickým dorozumívacím zařízením

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů