Střelecké brýle - brokové disciplíny

Uživatelský avatar
JiGSSaW
Příspěvky: 179

Příspěvek#16 » ned 23. led 2011, 22:38

Nosím brýle a nějak bych tu ochranu navíc nehrotil kvalitní plastové čočky v dioptrických brýlích určitě vydrží minimálně to samé co ty jiné ochrané brýle.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#17 » pon 24. led 2011, 16:26

já osobně nosím kontaktní čočky, takže tohle zatím neřeším. mám s nimi lepší periferní vidění než s brýlemi a navíc jsem na ně roky zvyklý.
jestli jsou moderní dioptrické brýle natolik dobré, aby se při zásahu třeba odraženou střelou nerotříštily, nedokážu posoudit. ale vím, že na to dost střelců spoléhá. osobně bych měl obavu např. z něčeho, co přiletí z boku, kde většina moderních obrouček nechrání.
ale určitě se dělají střelecké brýle, které mají "vnitřní" obroučku pro vsazení dioptrických skel.
takže řešení jsou různá, záleží na tom co zvolíš - ať už dle finančních možností, pocitu bezpečí či jen "pohodlnosti".

tady je třeba dioptrická vložka pro brýle ESS Ice:
http://eshop.jsa.cz/launch.php?s=product&IDproduct=36
ovšem někteří uživatelé jinde píšou, že byl problém u optika, aby tam ty skla "trefil". ideální je prý donést celý komplet a říct na co a jak je budeš používat. a hlavně dobrého optika.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#18 » pon 24. led 2011, 18:18

Musím říct, že já dioptrickým v ochraně nedůvěřuju, navíc nekryjí ze stran.
Když je při střelbě mám, mám přes ně ještě i střelecké (tedy spíše jsou to pracovní z OBI, ty jsou prostornější).

Ale už dlouho uvažuji o lepším řešení (je to na závodech docela handicap, když člověk na mnohokrát použitém terči plném zálepek nevidí svoje zásahy a nemůže opravovat).



phoenix1
Příspěvky: 8

Příspěvek#19 » stř 26. led 2011, 16:30

Standartní dioptrické brýle nelze považovat za ochranné na střelnici - skla nejsou nerozbitné, neprůstřelné ani netříštivé a vzhledem k současné módní minimalizaci obrub nechrání ani zepředu, natož z boku, ani shora či sdola. O ochraně zraku před střelným prachem v případě pohybu na kryté střelnici ani nemluvím (pokud se projdu začouzeným prostředím na kryté střelnici v obyčejných brýlích, slzí mi oči ještě následující 2 dny).
V běžném životě nosím standartní dioptrické brýle 1,5D a 3D, do dálky. Bez brýlí vidím do 60 cm, pak už začíná mlha :-)) a rozmazaný obraz. Kontaktní čočky mám problém vůbec vsadit do oka, hodně mrkám...
Na sporty používám specializované sportovní brýle s diptrickou vsadkou (v obchodech s lyžařskou a cyklistickou výstrojí je někdy mívají, jinak e-shop např. výrobce Rudy Project).

Na střelnici nosím neprůstřelné brýle ESS Crossbow Suppresor, mají ztenčené "nožičky" vedoucí za uši, takže sluchátka přes ně v pohodě přisednou k hlavě http://www.esseyepro.com/Suppressor_detail.html se zvlášť koupenou vsadkou pro dioptrická skla http://www.esseyepro.com/Crossbow-Vice- ... etail.html (na obrázku je to špatně vidět, vypadá jako cvikr). Do RX vsadky mám vložena dioptrická skla mých parametrů, od mého optika. Do optiky je vhodné přinést celý komplet, tj. vsadku i brýle, do nichž se bude vkládat. Optik mi to řádně proměřil a dioptrická skla vycentroval při nasazených brýlích (vsadka vsazená v brýlích). A musím říct, že při použití na střelnici - absolutní spokojenost.

Ještě tip na brýle od téhož výrobce, ale dioptrická skla vsazuje přímo výrobce do plast.obrub, dle parametrů uvedených zákazníkem
http://www.esseyepro.com/Flyby-Rx-Ready_125_detail.html

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#20 » stř 26. led 2011, 17:16

Jsou i speciály od f. Knobloch - nabízí Varga ale je tam vyšší cena ale jsou skvělé.Pro běžné použití lze volit i sportovní brýle Adidas http://www.bryle.cz/adidas-sport/ kde se dají taky vyměňovat skla podle prostředí a vložit klip s dioptrickými skly. Mám je sám a používám na brokové disciplíny trap a skeet a sedí skvěle i když jsou určeny na vícero sportů. Mají spoustu vychytávek, které střelecké normální brýle nemají.Používal jsem originály od f. Beretta, Browning a neseděly mi při přilícení, nedaly se v nich nosit dioptrické brýle, klip do nich není, nožičky brýlí způsobovaly menší netěsnost sluchátek na uších.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#21 » stř 26. led 2011, 19:38

u těch sportovních brýlí bych si asi tou bezpečností nebyl moc jistý. určitě budou krýt lépe než klasické dioptrické brýle (moderního tvaru). na brokové disciplíny budou asi vhodné, ale na střelbu kulovým střelivem, zejména na kovové terče už bych si moc jistý nebyl (jistě, druhá vrstva dioptrické vsádky bezpečnnost zvyšuje). ale přeci jen třeba ESS je zkoušena přímým zásahem brokama (fakt nevím velikost broků a vzdálenost) a balistická odolnost je přeci jen někde jinde.
prostě - zdraví máme jen jedno a záleží na každém, na kolik si ho cení a kolik je ochotný obětovat za jeho ochranu.
nejde jen o to, jestli to, co do brýlí narazí, proletí, ale i o to, co to se zorníky udělá. roztříštěné sklo neboplast v oku určitě není o nic příjemnější, než kousek pláště střely odražený od popperu.
určitě záleží i na disciplínách, které člověk střílí.
někomu také stačí obyčejné špunty do uší, případně hilzny - pokud střílí venku. do vnitřní střelnice už je to malinko hazard se sluchem (na pravidelné používání. to, že já střílím malorážkou mi nezaručí, že vedle mě nepřijde někdo s kosou a kompenzátorem.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#22 » stř 26. led 2011, 20:20

Podle mě žádné brýle neustojí přímý zásah z brokovnice, spíš bych to viděl na reklamní tah a slogan firmy, protože jsou si jistí, že to nikdo zkoušet na sobě asi nebude.Ta brýlová ochrana nikdy nezaručí na 100%, že např. odražená střela neporaní oko, jen eliminuje částečně rozsah poškození.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#23 » stř 26. led 2011, 21:16

No teď jsem to našel v jednom inzerátu - broky 2,4mm z 9m. údajně testováno. používá je i US armáda (což je fakt). myslím, že zase v Americe by si moc nelajzli něco takového tvrdit. tam je dost bláznů, co by to zkusilo.
v každém případě budou mít lepší odolnost než pracovní či sportovní brýle.
ale zkoušet to nebudu. Kdybych je měl tak dorasované, že by byly na vyhození, tak bych to ale klidně zkusil. Ne na sobě, ale třeba figurínu či něco podobného.
Ale jestli obětuješ 1000 kč, stačí je koupit a vyzkoušet, potom třeba reklamovat :lol:
ale 100% záruku ti nedá určitě nikdo. Jde jen o to procento eliminace.
přirovnal bych to třeba k polarizačnímu filtru na brýlích. Jsou brýle za 300 s polarizačníma sklama, ten filtr tam je, ale při srovnání třeba s polaroidama 3-4x tak drahýma je rozdíl více než patrný.

Uživatelský avatar
Kukri
Příspěvky: 68
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#24 » stř 26. led 2011, 22:00

Jó brejle, to je taky můj věčnej problém, jelikož jsem slepej jak patrona (2 a 3 dioptrie) zatím střílím jenom s dioptrickejma, ale už jsem dostkrát uvažoval o tom, že bych to měl řešit, ale bohužel jen dioptrický brejle jsou dneska rána peněz a kombinovat to se střeleckejma, to radši ani nepočítám to vyjde na cenu slušný bouchačky :( , pokud někdo máte podobnej problém a slušnej tip jak ho řešit, uvítám každou radu nebo odkaz, u nás je problém najít i slušnýho optika, kterej chápe danej problém a umí ho řešit

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#25 » čtv 27. led 2011, 13:33

No ovšem když chceš střelecké brýle a osadit je klipem se vsazenými dioptrickými skly tak mě to vyšlo na cca 3000 skla / mám 2 dioptrie / a kvalitní brýle k tomu 2000 / koupil jsem je za půlku běžné ceny / a origo klip 1000 Kč na brýle.Je to za cenu opravdu ojeté bouchačky, ale oči mám jen jedny a vzhledem k tomu, že střílení se věnuji hodně tak mi to za to stojí.Rovněž se nevyplatí šetřit na kvalitních sluchátkách což si každý neuvědomuje, to je ale na jinou debatu.

Uživatelský avatar
Kukri
Příspěvky: 68
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#26 » čtv 27. led 2011, 16:01

Promiň, ale to jsi mi nesdělil nic nového co bych nevěděl. Spíš bych uvítal nějakej konkrétní odkaz kde co se dá sehnat, v tom adidasu jsem se tedy moc nevyznal, musím to prohlídnout podrobně, nic s možností dioptrický vložky jsem tam nenašel.
Předem děkuji za případné info :)

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#27 » čtv 27. led 2011, 16:21


Uživatelský avatar
Kukri
Příspěvky: 68
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#28 » čtv 27. led 2011, 20:56

Díky moc za konkrétní info :)



jbiker
Příspěvky: 79

Příspěvek#29 » čtv 27. led 2011, 22:03

Mně sportovní brýle s dioptrickou vložkou silně vadí. Háže to prasátka, vložka nejde pořádně nastavit - věčné problémy s optickou osou, blbě se odhaduje vzdálenost. Kdysi jsem s tím laboroval při cyklistice, utratil hromady peněz a všechny ty vesměs značkové cvikry nakonec rozdal kamarádům za pár piv a vložky vyhodil.

Nicméně, mám dost specifickou oční vadu, takže nevylučuji, že běžný slepejš bude spokojen i s optickou vložkou. Ale optik se stejně musí trefit do os, což při specifickém tvaru brýlí i vložek občas nemusí vyjít, zvlášť u brýlí s příliš zakřivenými skly, kde vložka musí mít zorníky příliš blízko u sebe, aby se pod hlavní sklo nebo skla vůbec vešla.

Toť moje, celkem draze zaplacená, zkušenost.

Na broknu jsem si nakonec pořídil tuhle hrůzu: http://www.petex.cz/bryle/uvex-safety-cz/cosmoflex-ram.html a plastová dioptrická skla. Sice v tom vypadám jak tydýt resp. soustružník Kolja, ale vidím dobře ! Mám to tedy na LOS a ne na asfalťáky, takže žádnou polarizaci neřeším.

Uživatelský avatar
gewarosse
Příspěvky: 115
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#30 » čtv 24. úno 2011, 00:08

Ještě že dioptrickokou vložku nepotřebuju.Osobně používám brýle Oakley Radar Range-Black Iridium Polarized a maximální spokojenost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů