Ochrana sluchu

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#301 » pát 11. bře 2016, 07:45

kiv61: tak tono nejde o dělání vědy. ale moderní sluchátka na střílení (zvlášť ty el.) ti právě jen tupě nezacpou ši. ale tlumí hlavně frekvence zvuků, které způsobuje střílení. takže pak i se sluchátkama na uších se v rámci možností můžeš bavit s člověkem, který stojí vedle tebe, aniž byste na sebe řvali. nebo jsis je musel nadzvedávat a poslouchat rány z vedlejšího stavu.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#302 » pát 11. bře 2016, 09:29

Tak tak, tady jde o to, že elektronická sluchátka umožňují i snad normálně slyšet běžné zvuky, tedy i dění v objektu při jeho napadení a současně umožňují ochranu sluchu při střelbě v objektu. Ono mít někoho někde v domě a nebýt schopen kontroly dění sluchem může být opravdu fatální stav. Proto mě napadlo kromě hodně kvalitních sluchátek s útlumem 35dB, která už mám, uvažovat ještě o druhých, elektronických. Ale možná, že to je celé nesmysl, v nouzi by člověk asi střílel i bez ochrany sluchu :?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#303 » pát 11. bře 2016, 10:00

Kvalitní elektronická sluchátka dokonce na plný výkon běžné zvuky ještě zesilují, takže s nimi slyšíš líp než bez nich. Utlumí až nadprahové zvuky od určitých decibelů.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#304 » pát 11. bře 2016, 10:10

No právě, přesně o to jde. Jsem načatý, teď si to musím přežvýkat v hlavě a pak to zřejmě realizuji. Já se trochu po zkušenostech bojím "impulzivních" nákupů a tzv. "nákupům srdcem", kdy se člověk nadchne a popadne ho nákupní chtíč a pak o nákupu zpětně pochybuje. Tady je argumentem to, že jde o ochranu zdraví, takže se to tím snáze zdůvodnit. Nemít už ta druhá sluchátka, bylo by to jasné.....



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#305 » pát 11. bře 2016, 11:09

Co tohle? Peltory mi vždycky přišly děsně předražený.

http://hladovypes.com/cz-detail-748225- ... afars.html

Jen netušim, co to dělá zrovna na takovym webu :D

Uživatelský avatar
Rex
Příspěvky: 108

Příspěvek#306 » pát 11. bře 2016, 11:13

27db je spíš málo..... Mám Peltory pasívní s útlumem 31db a nedávno vedle mne střílel na kryté střelnici někdo s velkou ráží a bylo to tak na hraně.
Ee... sorry, jsem se přehlédl, tam není útlum uveden, to je zesílení slabých zvuků.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#307 » pát 11. bře 2016, 11:16

27 dB tam není útlum, ale úroveň zesílení. Jinak jsem ještě našel třeba
http://www.gunner.cz/cs/p-1417-aktivni- ... w-profile/
a
http://www.gunner.cz/cs/p-1553-aktivni- ... d-profile/

A celkem by mě zajímalo, jestli ten sníženej profil může mít nějakej negativní vliv na účinnost útlumu, protože popisek je u nich identickej...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#308 » pát 11. bře 2016, 12:23

Měl jsem možnost vyzkoušet i "levná" elektronická sluchátka od Waltheru a je to fakt jinde

http://waltertrading.cz/prislusenstvi/s ... nicka--712
search_query=sluchatka&results=4

Jinak ty ploché mušle jsou podle mých zkušeností co do útlumu o dost horší... výhodou je skladnost



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#309 » pát 11. bře 2016, 12:50

Na ty jsem taky narazil. Jak to myslíš "jinde"? Jako horší než Peltor? Lepší? Papírově vypadjí super NRR 33dB za ty prachy...

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#310 » pát 11. bře 2016, 13:11

Našel jsem dobrý odkaz:

http://www.nahlavnisoupravy.cz/aktivni- ... lt;/p=%3E=

je tam v sekci Ke stažení katalog Peltoru s parametry jednotlivých typů elektronických sluchátek, takže je možno porovnávat.



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#311 » pát 11. bře 2016, 13:22

Bacha na ty decibely, existuje několik různých metodik, hlavní jsou asi americká NRR a evropská SNR a tyto údaje se můžou pro stejná sluchátka/špunty lišit klidně o tři čísla. Rozdíl je primárně ve vahách jednotlivých frekvencí ve spektru.

Paza: Mám obavu, že elektronická sluchátka můžou zesílením naopak prostorově dezorientovat. Stává se mi například na střelnici když za mnou projede auto po štěrkové cestě, tak sluchátka ten zvuk tak zesílí, že se leknu co se za mnou děje, přitom ta cesta je minimálně 50 metrů daleko.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#312 » pát 11. bře 2016, 13:37

mikky : Určitě horší než Peltor ProTac II. Papírově srovnatelné, skutečnost jiná. Musel bys to vyzkoušet, takhle se to blbě popisuje. Subjektivně - menší útlum, horší a rušený příposlech, horší ovládání, výpadky elektroniky. Jinak na hlavě je mi to celkem jedno, které tam mám.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#313 » pát 11. bře 2016, 13:39

Pupak : Hlasitost se dá přece regulovat a ty lepší mají stereofonní zvuk, takže se podle nich i zvukově celkem dá orientovat.



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#314 » pát 11. bře 2016, 13:54

Marinakus: To je všechno pravda, stereo zvuk i regulaci samozřejmě mají, ale přesto je prostorový vnímání zvuku odlišný a v případech jako jsem popsal to umí být dost matoucí, aspoň v konkrétním případě mých uší a sluchátek. Reaguju na příspěvek Paza, kdyby mi někdo v noci brousil po baráku, tak bych si sluchátka na hlavu rozhodně nedával. Už proto, že ten barák znám do mrtě a poznám, kde se právě něco šustlo, o což bych se sluchátky přišel.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#315 » pát 11. bře 2016, 14:32

No jo, to je pravda, ale jak bys potom řešil bez ochrany sluchu případnou střelbu třeba z brokny uvnitř domu? Obávám se, že by to po prvním výstřelu mohlo v uších vypadat na pěkný "polom", viz druhý obrázek. Nedá mi to sem toto nepřidat a je to docela odstrašující:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů