Ochrana sluchu



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#376 » pon 22. dub 2019, 13:32

Int1m1thy píše:strelecka sluchatka tlumi ve frenkvencich, ktery potrebujes tlumit kdyz strilis, prumyslova vetsinou v uplne jinym spektru frekvenci...

NIKDY NEPOUZIVEJ ,,PRUMYSLOVY" NA STRELBU A OBRACENE!!! sice plati ze lepsi neco nez nic, ale aby si nedopadl jako jeden kolega tady...



To je nějak podloženo? Maličko mi přijde, že je to "městská legenda", ale rád se nechám přesvědčit. I průmyslový hluk může být různého charakteru.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#377 » pon 22. dub 2019, 17:31

Int1m1thy píše:strelecka sluchatka tlumi ve frenkvencich, ktery potrebujes tlumit kdyz strilis, prumyslova vetsinou v uplne jinym spektru frekvenci...

Jsem k tomuto tvrzení stejně jako Kolemjdoucí poněkud skeptický, chtělo by to abys přihodil fakta.
Co mi na tom nesedí:
- O dva příspěvky dříve, jsem dával odkaz na parametry sluchátek. Pokud je propouštěná frekvence tak důležitý parametr, mající za efekt úplně jinou funkci sluchátek (navíc důležitou pro zdraví), proč ho výrobce nikde neuvádí?
- Pokud by tomu tak bylo, tak by se musely používat naprosto rozdílné tlumící materiály, propouštějící jiné frekvence, to se mi nezdá, už jenom proto, že náhradní vložky jsou často univerzální pro více typů.
- U elektronických, nemá frekvence na omezovací elektroniku moc vliv. Princip funkce je jiný. Sluchátka stále tlumí stejně jako pasivní sluchátka, pouze se přes mikrofony přidává příposlech. A ten elektronika zastropuje, při limitní hladině decibelů.
- A taky si myslím, že v průmyslu se může vyskytovat velice široké spektrum zvuků, podobnost střelbě nevyjímaje.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#378 » úte 23. dub 2019, 11:37

Pablo.gs: Našel jsem studie jen pro různé ráže v pubmedu, bohužel se nedostanu dál než na anotaci (švédové měřili hlučnost pro armádu - od pistole, přes pušky až po těžký kanon). Výsledek byl do pušky velké ráže stačí sluchátka, na velkorážné pistole a kanony potom sluchátka a špunty). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7761796
Zajímavé je frekvenční rozložení. A také to, že slim sluchátka prostě nestačí... a někdy ani s přidáním špuntů.
Ono jde také o to co se srovnává. Osobně jsem měl na stavbě (zbíječka a rozbrus) na uších dva nebo tři typy sluchátek z pracovních potřeb (takové to co fasuje pro forma každý pomocný dělník na stavbě). Proti nim jsou Peltor Optime II zázračné. Zatlumení bylo skutečně účinné jen v některých frekvencích (měl jsem je chvíli i při poslechu hudby v kantýně dobrý zkreslení - Peltor má plynulejší křivku), a to ještě s celkově nižší celkovou tlumivostí než u 3M.
U některých sluchátek byla tlumivost menší než u kvalitních 3M špuntů. (tj. účinnost na nízké kmitočty musela být mizivá).

Druhou věcí je rozdělení vlastních řad u 3M sluchátek. U těch elektronických skutečně často jde jen o typ příposlechu okolí (12 dB mezi Pro Tac III a Shooter). Mechanická konstrukce je potom dle seznamu dílů zřejmě stejná. Tím pádem i ten útlum.

Je tedy třeba srovnávat srovnatelné. Kvalitní sluchátka (byť různých tříd od 3M) a proti tomu čínské stavební náušníky za 2 USD, které jsou spíš pro ozdobu a splnění předpisů na bezpečnost práce, než jako reálná ochrana.



Ota85
Příspěvky: 29

Příspěvek#379 » úte 23. dub 2019, 11:58

vgj píše:U těch elektronických skutečně často jde jen o typ příposlechu okolí (12 dB mezi Pro Tac III a Shooter).


Přidám postřeh k informaci o rozdílu zesílení u ProTac III a Shooter. Jádro předávaných informací od "vgj" je super.

Podle odkazu, který sem dával "Pablo.gs" (http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... SCHUTZ.pdf), je rozdíl zesílení 6dB.

PS: Zesílení o 3 dB je +- dvojnásobné zesílení.



Kulich1979
Příspěvky: 11

Příspěvek#380 » stř 17. čer 2020, 10:21

Vybírám svoje první (určitě aktivní) sluchátka. Prolezl jsem všechny možný diskuze (zde i jinde), podíval se na Youtube na různý "review" a v zásadě z běžně dostupných mi vylezli 2 finální kandidáti - Peltor Sportac a MSA SORDIN SUPREME PRO X. Nechci udělat nováčkovskou chybu a koupit nějakej levnej (a špatnej) dreka za pů roku/rok naštvaně pořizovat jiný - lepší ale chci hned na první dobrou koupit nějaký, který mi morálně i technicky vydrží (doufám) léta.
Z uvedených recenzí vyplývá, že Peltor Sportac mají lepší poměr cena výkon, MSA Sordin jsou o něco lepší po všech stránkách. Najde se zde někdo, kdo měl na uších oboje a dokáže mi říct, zda-li se reálně vyplatí připlatit ten ranec za Sordiny nebo pořídit Peltory Sportacy, protože Sordiny za tu cenu neumí zas o tolik navíc?
Děkuji

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#381 » stř 17. čer 2020, 10:53

Útlum mají obě podobný, tam rozdíl nehledej. MSA jsou lepší v gelových náušnících, které lip těsní (třeba když nosíš brýle) a maličko lepší elektronice.



Kulich1979
Příspěvky: 11

Příspěvek#382 » stř 17. čer 2020, 11:59

Díky. O té přidané hodnotě gelových naušníků jsem taky četl a k Peltorům lze asi za 7-800 stovek dokoupit a s cenou je to pořád o dost níž , než ty Sordiny. Na jednu stranu nechcu platit zbytečně víc peněz za něco,co je lepší jen o kousek (možná, nevím, nemám odzkoušeno), na druhou stranu když se podívám na různý střelecký videa (naše, ale i zahraniční), kde vystupují vesměs zkušení maséři, kteří ví a ti mají dost čast právě Sordiny a říkám si, že asi z nějakýho důvodu.
A objednat z e-shopu oboje, odzkoušet a pak nevyhovující vrátit ve 14 denní lhůte, touto cestou jít nechci.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#383 » stř 17. čer 2020, 12:05

To záleží kolik chceš utratit, jestli je to jedno, tak je škoda nebrat jedno z nejlepších na trhu jako je MSA Sordin.
Hodně lidí třeba má Howard Leight by Honeywell Impact Sport.
Já šel do Peltor ProTac III, protože nechci na občasné střílení tolik utrácet a je mi jedno jak vypadám.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#384 » stř 17. čer 2020, 13:29

@Kulich: pokud cena nehraje roli tak se vyplatí jít do MSA. Lepší odolnost proti vodě se taky může hodit. Já šel do Peltorů ze stejného důvodu Killing joke. Na občasné střílení jsou víc než dobré. Za to Howardy mě naprosto zklamaly. Útlum slabý, elektronika nedostatečná.



Kulich1979
Příspěvky: 11

Příspěvek#385 » stř 17. čer 2020, 13:34

Jak vypadám je mi taky jedno, manželka se s tím smířila a jakýkoliv sluchátka to nezhorší ani nezlepší. :-D
Ze začátku jsem byl samozřejmě cenově sensitivní, a víceméně vybíral v kategorii právě Howard Leight, resp. na základě nějakých videorecenzí (anglických) Walkers Razor Slim Shooter. Jak jsem se do problematiky ponořil trochu hlouběji, pochopil sem, že jednak po nějaké době na hlavě zas tak moc komfortní nejsou, druhak při výstřelu vypínají. Z toho by mě asi trefilo, na tohle jsem docela pintlich.
Takže jsem se začal poohlížet ve vyšší kategorii, kde již funguje komprese a sluchátka skutečně tlumí a nevypínají a vyplynuli z toho právě výše zmínění dva kandidáti (Peltor SPorttac a MSA Soridin).
Prachy bohužel netisknu, ale nebojím se připlatit za kvalitu s adekvátní cenovkou, ale velice nerad platím za něco, co mi za zaplacenou cenu nepřinese adekvátní protihodnotu = předražený produkt, kde nemalou část ceny tvoří jen a pouze značka.
Střílení se chci věnovat intenzivněji, než jen 1x měsíčně vypráskat krabičku nábojů na střelnici a z nějakých laciných začátečnických věcí, abych za chvíli kupoval něco konečně adekvátního, z toho jsem již vyrostl a proto u sluchátek mířím rovnou minimálně do střední kategorie,protože když je pořídím, chci, aby mi morálně i technicky vydržely dlouho.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#386 » stř 17. čer 2020, 13:37

MSA Sordin na běžné střílení je podle mě jako JP speciál místo běžné AR-15.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#387 » stř 17. čer 2020, 13:41

Ty pěnové naušníky na Peltorech s brýlemi špatně těsní. Mám citlivé uši a špunty jsou i s těmito sluchátky pro mě na kryté střelnici nutné u čehokoli nad .22LR. Venku v pohodě i s puškou. Jen technická, kde se dají koupit gelové na Sporttac za 700Kč?



Kulich1979
Příspěvky: 11

Příspěvek#388 » stř 17. čer 2020, 14:01

Určitě na Aliexpressu , kolem 20 USD a např. zde je inzerují: https://www.4shooters.cz/Nahradni-gelov ... r-d618.htm.
Když to vezmu s nákupkou sluchátek za 3499 Kč v Decathlonu, vychází mi cenovka cirka o 2000 Kč míň, než u Sordinů. Jen (ještě) nejsem uplně přesvědčen, jestli ty 2000 navíc za to opravdu stojí.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#389 » stř 17. čer 2020, 14:30

Čím se liší značně dražší SportTac od větších a značně učinnějších ProTac? To je jen příplatek za menší velikost na úkor účinnosti?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#390 » stř 17. čer 2020, 14:44

Spottac jsou skládací. A někde jsem kdysi četl že je rozdíl v elektronice, ale to bez záruky. Rozdíl může být i ve frekvencích na kterých nejvíc tlumí. Sporttac tlumí dobře vyšší frekvence výstřelu. Obyčejná sluchátka jako Optime spíš nízké frekvence pracovních nástrojů.
Naposledy upravil(a) Letec 12 dne stř 17. čer 2020, 14:47, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů