Podivný tvar otisku na zápalkách

Uživatelský avatar
jorokw
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » stř 22. led 2020, 20:43

Zdravím, chtel jsem se zeptat, na podivný tvar otisku na zápalkách. Náboje nejsou moje a mě jen zajímá, jestli je takový otisk způsobený:
1. zbraní / netypickým zápalníkem / tvarem dna komory,
2. zalisováním zápalky nebo...
3. laborací náboje (přelaborováno),
4. vůli v uzamčení komory...

Na fotce je na zápalce vidět drobný lem / viditelné zvýšení okraje kolem stopy úderu.
problemNeboNe.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
jorokw
Příspěvky: 4

Příspěvek#2 » stř 22. led 2020, 20:52

P.S. díval jsem se a zápalka (ten kráter) zcela nepatrně "vyčuhuje" dozadu - odhadem do 0.2mm



mause
Příspěvky: 97

Příspěvek#3 » stř 22. led 2020, 20:55

jj ,,moc prachu"... taky jsem si u nás na střelnici všiml. Ale byly ještě o něco horší. No jsem zvědav komu se ten kvér v těch prackách rozletí :-/ Doufám že u toho nikdo nebude :-/

Uživatelský avatar
tomoking
Příspěvky: 227

Příspěvek#4 » stř 22. led 2020, 21:20

Neříkám, že to nemůže být prachem ale nemůže to být i přílišným škrcením?
Dělaly mi to i čajíčky 115 gr Limit, 4gr Lovex 032, OAL 29,6 mm s tím, ze jsem je moc škrtil. Ted dávám 4,25gr ,OAL 29,25 a je to OK

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#5 » stř 22. led 2020, 21:56

A na některých pistolích tohle dělá tvar, respektive zahloubení otvoru zápalníku, když je hlubší zahloubení a větší otvor zápalníku, tak v kombinaci s měkčími zápalkami k tomu také dochází. Namátkou třeba Beretta 92 tohle ukazovala i na továrních nábojích.

Uživatelský avatar
jorokw
Příspěvky: 4

Příspěvek#6 » stř 22. led 2020, 22:13

Po zkoumání desítek amerických fór a hromady fotek se zdá, že se možná v tomto případě nejedná o typické přelaborování náboje. Přetlakování vypadá totiž více jako ostrý kráter - tohle je ale jako bochník - donut.

Otázka tedy stále zůstává pootevřená...

Je to opravdu zbraň VS měkká zápalka?
nebo...
Nečistá / Zanesená zátravka působící tlak před zážehem prachu?

P.S. Neříkám, že je to tím, ale dnes u nás opravdu byla předváděčka Beretty :-)

Uživatelský avatar
jorokw
Příspěvky: 4

Příspěvek#7 » stř 22. led 2020, 22:32

Pro informaci: níže je jiný tvar, skutečně typický pro vysoký tlak: ostré ohraničení vpichu a ostrý kuželový tvar kráteru.
prelaborovane.jpg

Tento obrázek jsem převzal ze staršího příspěvku Igrlika.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#8 » čtv 23. led 2020, 08:09

Podobný tvar (ten na začiatku vlákna, nie tento ostrý) som si všimol na nábojoch Alsa Pro, vystrelených z beretta px4 storm. Nie som si istý, či to robilo na rovnakých nábojoch aj z inej zbrane. Tvar sa aj mne zdal podozrivý, ale šlo to bez závady a nejak zvlášť sa mi nezdalo že by to trieskalo či kopalo, tak som to neriešil. Ale ešte na to nemám odhad.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#9 » čtv 23. led 2020, 08:24

Podle me je to prasacky udelana dira pro udernik a je to vystreleno z neceho kratsiho, protoze tam i vidim "primer drag".

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#10 » čtv 23. led 2020, 08:35

ten drag tam nejaký je, ale vcelku malý a to je pri niektorých zbraniach štandardom už z factory a vôbec nie problémom pre ich bezpečnosť, spoľahlivosť ani životnosť. O to je ten drag viac vidieť, keď tá zápalka vypučala jeho smerom... myslím, že ten primer drag je irelevantný (ale nie som odborník, opravte ma niekto ak sa mýlim)



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#11 » čtv 23. led 2020, 08:51

Primer drag je normalni u kratasu jako sig p365, ale dobre to neni, proto jim ze zacatku praskaly uderniky. On totiz kulaty udernik na to staveny neni. Az po koupi p365 jsem si uvedomil genialnost glocku, ktery ma tvar uderniku, ktery je na toto staveny. Jestli ty nabojnice jsou ze zbrane velikosti cz75compakt, tak tam primer drag nema co delat.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#12 » čtv 23. led 2020, 09:04

Nesúhlasím, primer drag je bežná vec, ak to nie je príliš výrazné tak to ničomu neškodí (je to v tolerancii). Pravda je že pri krátkych sa to vyskytuje častejšie, pravda je tiež že sig 365 mal problémy s úderníkom, ale nejaký drobný drag je pre bežnú kvalitnú zbraň zanedbateľný a úplne v poriadku - pri konštrukcii bicieho mechanizmu sa s tým počítalo. Veľmi výrazný drag je samozrejme niečo iné, ale tu na tom obrázku by som to za problém nepokladal.

Uživatelský avatar
S0far
Příspěvky: 115

Příspěvek#13 » ned 5. dub 2020, 22:14

Tovární 115gr FMJ S&B z Glocku 19 gen5 (350ks nastříleno).
Když to porovnám se zahloubením okolo zápalníku tak to sedí. Je to teda normální a bezpečný?
Nerad bych, aby mi to časem oddělalo zápalník.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#14 » pon 6. dub 2020, 08:35

Tohle je IMHO v pohodě, okraj zápalky je kulatý. Je to vlastnost zbraně.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#15 » pon 6. dub 2020, 22:10

Je to zpusobene srazenim hrany (zahloubenim) otvoru pro zapalnik. Zapalka se tlakem vmackne do toho zahloubeni.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů