Střely LOS pro .223R



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#61 » pát 4. čer 2021, 19:32

Co sa striel tyka, ich dostupnosti a ceny, staci pouzivat Google, volbu site:de a klucove slova wiederladen geschosse…

Minuly mesiac mi prisli velke balenia Hornady 68gr a 75 gr bthp match

A to za podstatne inu cenu nez u priekupnikov u nas. Dostat sa na 30 centov s lovexom (8 Kc), resp 40 centov (teda 10 Kc) s Vihtavuori nie je ziaden problem. Sierra vychadzaju len o 10 centov viac tzn o 2,5 K.



locki
Příspěvky: 53

Příspěvek#62 » ned 6. čer 2021, 18:59

Hmmm... udělal jsem co říkáš a prošel šest německých dodavatelů, které mi Google vysypal na prvních místech. Přestalo mě to bavit. 77 a 80 grain střely, které mě především zajímají jsou převážně vyprodané a co není se od třeba Štrobla cenově liší hodně málo na to, abych to tahal z Německa. Možná máš štěstí na akce, ale nevím. Kolem 69gr jsem něco viděl, ale taky žádné drama. Pokud máš zdroj na střely Sierra, Nosler, nebo obdobné špičkové přes 69gr výrazně pod 8 korun, cca 30 centů za kus, tak potom ano. Já je nenašel. Tento měsíc jsem koupil 80gr po 7,5Kc tedy cca 28 centů.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#63 » ned 6. čer 2021, 19:11

Plakal si ze nie su, ja tvrdim ze su :D

Snazit sa tlacit na cenu nejakeho Bergeru ci Sierry co boli vzdy drahe strely nema zmysel.
Su drahe, boli drahe, budu drahe. Nestrielam ich.

Na druhu stranu, je priepastny rozdiel v cene ci kupujes 100 ks alebo par tisic. Ja pod 3000 nejdem, kropicky nakupijem v desiatkach, inak to nema zmysel.



locki
Příspěvky: 53

Příspěvek#64 » ned 6. čer 2021, 20:19

No taky nejsou ani v tom Německu. Pokud jsou, tak za cenu jako u nás. A nějakou dobu nebudou, protože nejsou dlouho ani u výrobců. Ty jsi psal, že vyrobíš náboj se Sierrou za 12,5. Nevím, jak počítáš nábojnici, ale já na 2 Kč. Tolik vychází skoro všechno v poměru k počtu možných přebití. Vihta stojí cca 4,5 Kč na náboj. Zápalka počítejme korunu. Pokud máš zdroj na Sierry, nebo klidně Hornady od 75gr výš za 5 korun, tak má to Německo smysl. Psal jsi o podstatně jiné ceně. Což 5 korun za match střelu je. Jen jsem nic takového dle Tvého návodu nenašel ani přibližně. Mezi 7 a 8 korun tam byly packy po 600 a více kusech. Jen bohužel vyprodané. Zkrátka pošli link a je to. A pokud nábojnici do ceny vůbec nepočítáš a bavíme se o ceně 7 korun plus za střelu z velkých balení, tak jsem nenašel důvod, proč je tahat z Německa. Prostě napiš - kupuju to tady a tady a za tolik. Pak nebudeme muset tolik psát. Monolity po šesti korunách byly pro Tebe drahé...ale nějak mi to pořád nevychází. Buď Tě nějak blbě chápu, nebo nevím.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#65 » úte 8. čer 2021, 20:30

Nabojnicu nepocitam, pri 10 prebitiach a cene 2 centy/ks za ktoru ich nakupujem neriesim. To je 50 halierov.

Hornady 75 gr match som kupoval po 23 centov/ks, teda 5,8 Kc pri odbere 500 ks, brat toho viac, boli by za 20 centov. 68 gr Hornady su po 19 centov, niekedy v akcii po 18. Teda pod 5 Kc.

Nech ratam ako ratam, Hornady 75 gr match - 23 centov (resp 20 pri odbere 1000 ks a viac resp 19 za 68 gr) + 18 centov Vihta, + 3 centy zapalka = 45 centov nech nezerem.
S lovexom dajme tomu tych 10 centov pri 24,8 gr.

Strely
https://www.wiederladen-ruhrgebiet.de/e ... /%20.22%22

Cakacka max 2 tyzdne. Ale pozeram ze popularne 68 gr podrazil dost, pred mesiacom som bral po 19 centov ks. Nuz, kto driv pride, ten driv bere…

Opakujem, bavim sa o odberoch aspon par tisic, tych 500 ks 75 gr som bral na skusku. Nekupujem v malom, preto sa nemozem bavit o malych nakladoch za naboj resp strelu ak beries v malom. Uvazujem v inych dimenziach, ak prebijam, tak prebijam na posedenie 500 ks a viac (skor 1000), inak sa mi neoplati ani sadat za lis. Tych 500 mam tak na 2-3 treningy, jasne ze s kropickami, drahe strely nebudem buchat na 100 m a menej.



locki
Příspěvky: 53

Příspěvek#66 » pát 11. čer 2021, 22:05

Závěr k našemu OT s Německem. Nenašel jsem tam pro sebe v přesných těžkých střelách nic se zásadním rozdílem proti cenám v ČR, je to dáno zaměřením...ale k tématu...

...dorazily dnes LOS celomosazné 52gr jak standard špičaté, tak HP. Délky střel jsou -

Standard - OAL 21,7mm; BTO 11,8mm; odchylka obou hodnot ve vzorku 10 střel 0,02mm
HP - OAL 21,4mm BTO 11,7mm; odchylka obou hodnot ve vzorku 10 střel 0,02mm
BTO měřeno přes bullet comparator od Hornady

Hmotnost -

Standard - 52,07gr s maximální odchylkou 0,05gr ve vzorku 10 střel
HP - 52,07gr s maximální odchylkou 0,05gr ve vzorku 10 střel

První dojem - dle očekávání je konzistence střel lepší, než klasická plášťovaná match střela. Takové nedosahuje nic z toho, co tu mám - Sierra, Nosler, Hornady. Uvidíme ale, jak to bude v praxi. Pokud je nedostanu pod 0,5 MOA, bude jim to málo platné. Je vidět ale, že jsou to CNC obrobky výborné kvality.

Z GRT mi vychází jako nejlepší volba do Tikky s 24 palcovou 1:8 hlavní z běžných prachů Lovex D73.5 a RS40. Mám tu v zásobách jen tu D73.5. Střely jsou dost dlouhé, abych se dostal na CBTO, tedy délku od dna náboje k ogivalu, jakou potřebuji. Vychází to na hloubku usazení lehce přes 7mm, což není žádná sláva, ale stačí. Mezi 26,5gr a 27,2gr D73.5 je vyhoření mezi 98,5 a 100%, úsťová rychlost mezi 1019m/s až 1047m/s. Maximální tlak při navážce 27,2 je stále pod 4000bar, takže s hezkou rezervou. Plnění nábojnice o objemu 30,5gr H2O je 98-100,6%. Tabulkově tedy tento prach vychází naprosto excelentně pod tyto střely v dlouhé opakovačce. Zápalka bude SB SR, je teplo, nebudu to hrotit magnumem.

Do 250 metrů je balistika perfektně plochá, pod +/- 5cm. Snos větrem je samozřejmě strašidelný - cca 40cm/300m při síle větru 5m/s. Namlátím 25kusů od každého typu střely do jednou vystřelených nábojnic s odskoky navážek 0,4gr v uvedeném rozsahu. Pokud nějakou souhrou nedobrých okolností nevyjde střelnice v průběhu příštího týdne, do 14 dnů chci vědět, jak na tom jsou. Terče postnu.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#67 » sob 12. čer 2021, 09:27

Už se těším :D



eerr
Příspěvky: 60

Příspěvek#68 » sob 12. čer 2021, 18:35

Machead: https://www.wiederladen-ruhrgebiet.de/ Prosím tě , pro materiál si tam jezdíš nebo bydlíš v Rajchu ? Chtěli jsme si objednat střely ale kolegovi napsali že mimo Německo neposílají.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#69 » ned 13. čer 2021, 05:32

Nakupynemecko.cz



eerr
Příspěvky: 60

Příspěvek#70 » ned 13. čer 2021, 17:33

Díky



locki
Příspěvky: 53

Příspěvek#71 » sob 24. črc 2021, 00:09

Zdravím všechny a předem se omlouvám za opožděnou recenzi střel. Měnil jsem práci a tak dále, takže jsem se na střelnici dostal až dnes. Teď už to nebudu hrotit a dám se před plnou recenzí jen takovou noční ochutnávku, aby bylo jasné, jak to dopadlo. Detaily v průběhu víkendu. Vyrobil jsem 50 kusů nábojů celkem. Tři testovací laborace od každého typu střely LOS 52gr .224, tedy od typu standard a s dutou špičkou. Všechny nástřely, které dále uvidíte jsou přesně na 100 metrů a zásadně pětiranné položky.

Nejprve srovnání střel LOS s jinými přesnými střelami, které používám. Zleva LOS 52gr HP, LOS 52gr STD, Sierra TMK 77gr, Nosler CC 80gr a poslední Hornady ELD Match 75gr.

No a teď slíbená ochutnávka. Stříleno z Tikka T3x A1 TAC, optika Vortex Strike Eagle 5-25x56, z noh Atlas C.A.L 2, montáž Audere monoblok a levný zadní bag a vleže. Předesílám, že podmínky pro střelbu nebyly dobré, detaily v podrobné recenzi:

Obrázek

26,8 grain je navážka prachu Lovex D073.5. ;-) Kolega, co jsem mu v případě neúspěchu sliboval zdarma zaslat zbytek střel už teď ví, že bohužel nic nedostane. Omlouvám se. :-) Monolitické střely potvrdily přesně to, co od nich člověk čeká...



locki
Příspěvky: 53

Příspěvek#72 » ned 25. črc 2021, 00:13

Zdravím všechny u podrobnější recenze přesnosti a kvality střel LOS v kalibru .224. Berte to prosím skutečně jako první malý vstupní test, kdy jsem nevěděl co čekat a koupil na vyzkoušení stovku střel s normální a stovku s dutou špičkou. V označení výrobce střely T a HT, tak to budu dál dodržovat.

K podmínkám - zvolil jsem vnitřní stometrový tunel a konkrétní střelnici si nechám pro sebe. Je jinak výborná, nechci jí kazit jméno, má skvělého správce, ale nefungoval jim včera dobře odtah a cirkulace vzduchu. Mělo to za následek velmi špatné optické podmínky, proti kterým je miráž na venkovních střelnicích pohoda. Zcela nevyzpytatelně se v tunelu střídaly dlouhé desítky vteřin, kdy dva terče ve vzdálenosti 10 cm od sebe splývaly a chvíle, kdy se zcela vyčistilo a mohl jsem přes optiku na 100 metrů vidět pár milimetrů vysokou desítku s terčích. Za tři hodiny pobytu jsem nepřišel na žádný systém, bylo to zcela náhodné a tak jsem často půl minuty pekl náboj v komoře (kdo zná teplotní závislost a především Lovexu ví, jak to ničí přesnost), než bylo vidět na alespoň trochu slušný zásah. Stažení optiky pomáhalo zcela minimálně. Hned na začátek proto dám rámec toho, jaký vliv to dle mého mělo. Střílel jsem i své standardní, odladěné náboje s Nosler CC 80gr. Ještě se mi nestalo, že bych při návštěvě střelnice s nimi neměl řadu skupin pod 0,5MOA.

Včera byla nejlepší tato.
GRT detail s parametry zde
Tedy 0,65 MOA tam, kde mám normálně 0,4 MOA z venkovní střelnice se všemi vlivy. Vždy viz hodnotu ES(Maximum) z GRT analýzy skupiny. Tolik k vyjádření kvality podmínek testu a poměru jejich vlivu na referenční položce špičkové match střely od Noslera. Nepředpokládám tedy, že to bylo bez vlivu i na LOS střely.

Červená desítka na terčích je včetně žlutého lemu 12mm v průměru. Vytvořil jsem 5x5 nábojů pro každý typ střely a posadil jsem úsťové rychlosti hodně vysoko. Od 1020 m/s do 1055m/s. Bohužel těch prvních bylo od každého druhu střely jen 5 kusů, pak po deseti od silnějších laborací. Z mé pušky bude optimum mezi 1020 a 1030 m/s. S vyšší rychlostí se skupiny začaly rozbíhat a nad 1060 m/s už pro tyhle velmi lehké střely v podstatě nejsou rozumné laborace s žádným dostupným prachem a ani to u 223 nedává smysl. Příště vyzkouším ještě laborace mezi 1000 a 1020 m/s. Zvolený prach D073.5 je pro takhle lehkou střelu trochu pomalý, ale velké rychlosti se s ním na 24 palcové hlavni s twistem 1:8 dosahují při pohodových tlacích kolem 380 MPa. Mosaz GGG dvakrát předtím vystřelená ze stejné zbraně, formátován jen krk, bushing 246, zápalka SaB SRM. Hloubka usazení střel cca 8,7 mm, posazeno asi 0,3 mm před drážky pro optimální jump, který mám odzkoušený z jiných střel.

Uvidíte všech 10 položek, protože nemám rád, když se vystavují jen ty top a ještě trojky. Tříranných položek pod 0,2 MOA mám z každé návštěvy střelnice několik. Tři rány prostě o ničem nevypovídají. Zbývá dodat, že to nestřílel žádný super střelec.

1) Už první položka byla změna proti Noslerům, jako když přejdu z průměrných FMJ na dobrou BT match střelu. Začal jsem střelami T. Hodnotu M v popisku ignorujte, je to nastavení mikrometrické usazovací matrice pro tuto střelu a požadovanou délku náboje a BTO. Nic extra ke chlubení, ale slušná pětka kolem půl MOA a i když jedeme v zásadě jen na soustřel, tak 2x10 plus 3x10x taky potěší.

Nástřel
GRT report

2) Spolu s třetí položkou posazené lehce přes 1030 m/s bez ještě významnějšího zhoršení přesnosti. Tady vidíte, proč mě méně než 5 ran nezajímá, coby smysluplá reference. V téhle položce jsou tři zásahy 0,15 MOA a 4 zásahy 0,25 MOA. Nakonec je z toho ovšem klasika kolem půl MOA. Ten úlet jde za mnou, jsou to výsledky z reálného světa, žádný benchrest. ;-) Výškový rozptyl každopádně super a to skóre taky.

Nástřel
GRT

3) Rozptyl jako minulá, čili radost z konzistence, jen rozmístění jinak a hezkých 5x10x

Nástřel
GRT

4) Tady už je jednoznačně patrné, že je to moc rychlá laborace a potvrdí to i výsledky se stejnou navážkou HT střel. Sice stále vše sub MOA, dokonce tahle konkrétní kolem třičtvrtě MOA, ale takovéto položky považuji už za vysloveně špatné. Je zajímavé, jak se celá skupina posunula dolu, pro což nemám úplně rozumné vysvětlení.

Nástřel
GRT

5) Kdybych jednu tak neutrhnul, nemusela to být tahle hrůza.

Nástřel
GRT

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 HT) Nejlepší položka a stejně jako u T střel při nejpomalejší zkoušené laboraci. Tohle jde.

Nástřel
GRT

2 HT) Sorry, ten terč jsem nalepil prasecky. Taková hraniční, kdy nevíš, jestli být spokojenej, nebo otrávenej. :-)

Nástřel
GRT

3 HT) Skóre dobrý, o fous lépe než minulá, ale hlavně to zase něco říká o dobré konzistenci.

Nástřel
GRT

4 HT) Stejně jako u T střel je to už moc rychlé a grupy se otevírají. Na rozložení celé téhle skupiny je ale jasně patrná i moje typická střelecká chyba.

Nástřel
GRT

5 HT) Není úplná tragédie na to, že je střela už moc rychlá. Je tam zase posun dolů.

Nástřel
GRT


Výsledek - LOS střely jsou už na první malé odzkoušení špičkové match střely, které teď budou moje hlavní do 300 metrů při rozumném větru. Jsem si jistý, že předvedené výsledky ještě výrazněji posunu lepším výběrem nábojnice (je tu stovka nových Lapua Match a tyto střely si je vysloužily), doladěním navážky a lepšími podmínkami pro střelbu. Bohužel, 52gr je hodně lehká střela do těch max. 300 metrů. Což ale tady v Čechách na trénování není omezující. Už mi jich putuje tisícovka domů.
Spojím se s těmi Slovinci a zkusím z nich vymámit sérii střel o délce cca 27 mm, jako má Nosler CC. Měly by vážit odhadem mezi 65 a 70 gr. Možná i o fous víc. Kdyby se to povedlo a zachovaly se vlastnosti, což by měly, tak pro přesnou střelbu do 500, možná až 700 metrů super. Jakmile doladím sériovou produkci optimální konfigurace a něco s nimi odstřílím, pošlu opět nástřely. Věřím, že jich bude dost kolem 0,3 MOA a lepší. Rozdíl v přesnosti mezi T a HT střelami dle mého malého testu není patrný.

Ať Vám to střílí.



locki
Příspěvky: 53

Příspěvek#73 » pát 30. črc 2021, 21:15

Stručný dodatek, info od lidí z LOS - jejich výrobní kapacity nestíhají, vize těžších střel .224 kalibru v dohledné době nereálná. Prostě globální nedostatek...



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#74 » sob 31. črc 2021, 14:16

Hm, to som chcel za mesiac zobrat „za vagon“ tych lacnych .224… Skusim zavolat a opytat sa.



locki
Příspěvky: 53

Příspěvek#75 » čtv 5. srp 2021, 06:46

Ono těch laciných 52gr je dost. Mně šlo o šanci na produkci delších a těžších střel v 223. To je nereálný v současné situaci. Padesátdvojek můžeš koupit kolik chceš. ;-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti