7,5 × 55 Swiss



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#1 » stř 7. pro 2011, 23:08

Kukri píše:GP11 má Berdan zápalku a i kdybys odvrtal kovadlinku, je průměr zápalkového lůžka o 0,1mm větší než velká pušková (5,4) t.j.5,5mm a vobejít nás už to zkoušelo pár a bez úspěchu, kterej by stál za to.


Přesunuto odjinud. P



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#2 » úte 24. říj 2017, 09:24

Neměl by někdo aktuální tip, kde sehnat náboje, co půjdou přebít? Případně by stačily i nábojnice. Nechce se mi dávat skoro 40 Kč za nové nábojnice u Štrobla, ale když mi nic jiného nezbyde...



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#3 » úte 24. říj 2017, 12:04

Já nepřebíjím, používám švýcarské surplusy, ale mám za to, že na přebíjení někteří lidé brali srbské Prvi Partizan.
Snad to potvrdí (nebo vyvrátí) někdo zkušenější.
http://www.lovecky-obchod.cz/naboj-prvi ... 13g-20-ks/
http://www.zbraneliberec.cz/obchod/stre ... i-partizan

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#4 » úte 24. říj 2017, 12:57

PP jsou jako zdroj nábojnic fajn ale jinak stojej za prd. Ideálně rozebrat, sjednotit navážku a pak se dá mluvit o nějaké konzistenci.
Origo GP11 lítaj moc pěkně.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#5 » úte 24. říj 2017, 14:04

Golem: Díky, ty Klatovy bych mohl zvládnout příští víkend. Liberec mám trochu z ruky. Každopádně ověřím, jestli je opravdu mají.

sided: asi bych je rozebral výstřelem:) Originály bych měl sehnat v Praze, viděl jsem, že je sem tam někde mají.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#6 » úte 24. říj 2017, 14:56

GP11 mívají v Bearece.

Ty PP můžeš klidně rozebrat výstřelem ale lítaj tak mizerně že je to škoda rány, když jsem je rozebral (kleštinou :) ) a převážil prach tak tam byly klidně 3gn rozdílu v navážce.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#7 » úte 24. říj 2017, 14:59

Vystřílím je na 25 metrů, tam je to snad jedno. Než bych se s tím rozebíral, kleštinu nemám, jenom kladívko a to se mi fakt nechce. Jelikož je to i tak za půlku, co samotná nábojnice, tak mě to zase tak mrzet nebude, když to nebude chodit úplně ideálně. 3 gn je fakt dost. Jo, Beareku jsem měl na mysli, tam jsem je na webu viděl jako skladem.



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#8 » úte 24. říj 2017, 18:54

A nebo přebíjet berdany, jde to celkem bez problémů a zápalky jsou také relativně dostupné ;)



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#9 » úte 24. říj 2017, 21:14

Pokud bys mi poradil, jak na to, tak bych to zkusil. Zápalku vyrazit vodním sloupcem, to je mi jasné. Použiji-li Berdan zápalku, půjde přebít na stejném zařízení jako velká pušková? Používám na zápalkování turret s příslušným shell holderem a ramínkem. Jak takovou nábojnici zakrátit? Fréza s kalibrem od Lee je mi tady k ničemu. A u formátovací matrice bych musel ubrousit jehlu, je to tak? Zápalky se sehnat dají, to jsem koukal, a nestojí úplně raketu.



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#10 » stř 25. říj 2017, 07:59

Pokud bys sehnal ty partizány, tak je to jednodušší varianta. Pokud se chceš pustit do berdanů, není se rozhodně čeho bát.
Jak už jsi říkal, zápalku odstraníš buď tlakem vody a nebo to jde i pomocí slaboučkej jehly, ale pokud tam bude zápalka hodně držet, tak jí můžeš propíchnout. Já jsem přešel od vody právě k tý jehle.
Nábojnici zkalibruješ normálně v matrici, jen musíš dostatečně povytáhnout jehlu, ale opravdu dostatečně, jinak ji zlomíš, ale zase ne moc, aby nebyla ta rozšířená část co kalibruje vnitřní průměr krčku až v tom místě, kde se kalibruje vnější průměr krčku (snad je to srozumitelný).
Na zkracování jsem si udělal trn, kterej nemá jehlu a opře se o vnitřní dno nábojnice, takže zkracuju podle vnitřního dna, je tam nepřesnost +/- cca 1 desetina mm, protože každá nábojnice je uvnitř malinko jiná. Nebo je možnost zkracovat pomocí takovej tej stolní frézky, ale to vyjde na nějakou tu tisícovku.
Zápalkování dělám stejně jako když zápalkuju boxery, jen jsem si vytvořil takovej doraz, jinak by se zápalka zalisovala moc hluboko.
No a ten zbytek už je úplně stejnej, jako když přebíjíš cokoliv jinýho.

IMG_20171025_084752.jpg

IMG_20171025_084844.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#11 » stř 25. říj 2017, 09:13

Díky, to mi pomůže. Dneska skočím pro pár GP11, abych měl alespoň něco. Nábojnice schovám a uvidím. Největší problém je asi ten trn, ale asi bych sehnal někoho, kdo by mi ho udělal.

Jak tlustý musí být ten doraz na zápalkování? Rozumím správě tomu, že vymezuje doraz toho vnějšího kalíšku? Takže ta tloušťka je rozdíl mezi rantlem toho kalíšku a toho vnitřního válečku?



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#12 » stř 25. říj 2017, 11:44

Ten trn je takový ne moc elegantní řešení, ale funguje to docela dobře. Závit tam je whitworth 3/16. Dýlku trnu si musíš nějak doladit, já ho mám cca 50 mm (bez závitu samozřejmě). Zkrátit to jde vždy, prodloužit už moc ne :-)
Ten doraz mám 1,8 mm, ale možná 1,7 by bylo ještě lepší. Doraz narazí zespodu na shellholder a nedovolí ti to zápalku nalisovat hlouběji. Když se na lis podíváš, hned ti bude jasný jak to má fungovat ;-)



Bohdan
Příspěvky: 1

Příspěvek#13 » čtv 28. pro 2017, 23:07

Zdravim strelce pred zacatkem 2018.
Rád bych na navázal komunikaci s někým, kdo má zkušenosti s přebíjením nábojů 7.5x55 Swiss.
Puška Model 1911, Carbine.
Nabojnice vystřelené Prvi partizan, Boxer.
Prach Vesuvit.
Střely ARES RNFP BB 30-165 (7,83).
Byly mi doporuceny tyto laborace:
1.
Střela ARES RNFP BB 30-165 (7,83), prach D-036 14GR, Vo=501 m/s, soustřel 30 mm/100m Lc=76,3 mm Střely kalibrované na 7,84 mm.
2.
167 gr Scenar Lapua /S060- 38 gr , 737 m/s, 16 mm/50m Lc=73,1 mm
3.
155 gr Scenar, S 060 38gr, 740 m/s, 35 mm/100m Lc=74 mm
.
Pokud byste k tomu nekdo nejakou zkusenost měli, budu moc rád, když se s ní podělíte.
Pozn.: Možná jsem to mel hodit na tema prebijeni, ale tam jsem zatim take nic moc nevycetl ...
přesunuto

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#14 » pát 29. pro 2017, 13:25

Používám Vlašimský střely SPCE protože jich mám kyblík, lítá to víc než dobře ale laboraci ti ted neřeknu protože ji nemám u sebe. Ale poslední dobou střílím origo GP11 ze zásob.

Ty Scenary budou určitě chodit moc pěkně ale zkusil bych nejlevnější .308mu kterou seženeš. Ona totiž tahle ráže není vůbec mlsná a zatím cokoli jsem vyzkoušel tak fungovalo. Tedy plášťované střely, Aresy jsem nezkoušel. Ty jsem pokoušel v osmičce a nedomluvil jsem se s nima, takže pokud mám jinou variantu tak se jim vyhýbám.



podvlada
Příspěvky: 2

Příspěvek#15 » úte 4. zář 2018, 11:56

Já na strelectvi.cz vykoukal jen:
S&B FMJ .30 147gr, prach Lovex D-073.5, navážka 41gr.

Tu chci zkusit jako "low-cost" ale plnotučnou. Ještě jsem ji nezkoušel, takže za ni neručím! Nicméně orientačně podle tabulek Lovexu pro .308 to vypadá rozumně.

"Slečinkovskou" tam doporučovali:
Ares EPREX .30 dia. 309 195gr, prach Lovex D-036, navážka 14gr.

Byla u toho poznámka "nepřekračovat 16gr", takže nahoru (ostatně i dolů) bych raději výrazně nelezl. Údajně ale vyzkoušena nejen v 7,5x55, ale i ve spoustě Mosinů a podobných WW2 pušek kvůli šetření ať už zbraně, ramene nebo peněženky.

Moc dalšího toho není, když vypustím prachy jako Accurate, Reload Swiss a podobné "exotiky", rád bych zůstal u dostupného Lovexu a střel buď Ares nebo S&B.
Když se někdo další pochlubí se svými laboracemi, určitě nebudeme jediní dva co budou mít radost :-)
Případně, z čeho vy ostatní vycházíte? Orientačně z .308 a doladit? Nebo zahraniční fóra a adaptace na jiné střely a jiné prachy s podobnou rychlostí hoření? Nerad bych příliš experimentoval, mam rád tu pušku v jednom kuse a své ruce pevně přidělané na koncích paží :-)

sided: pokud bys laboraci našel, určitě budeme vděční za další možnost. Moc toho není...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host