Přebíjení střeliva 8 x 57 JS Mauzer



omega
Příspěvky: 46

Příspěvek#16 » ned 17. kvě 2020, 23:23

Střela 2945 SPCE má delší vodící část oproti klasice FMJ 2910. Je vyzkoušeno, že ikdyž kolikrát má puška vylítanou hlaveň a nestřílí nic moc, tak s touto střelou najednou zázračně začne chodit jak za mlada. Akorát nevím, proč je tabulkově když má kratší OAL je oproti FMJ ještě víc nakrmená. Takže flinta kolikrát zbytečně kope.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#17 » pon 18. kvě 2020, 08:39

ANO :!: Přesně jak píšeš, SPCE delší vodící část a potažená prdelka bez BT (proto jsem je použil) a klasika SB FMJ z toho nedokázala trefit ani papír na 50m majitel s tím chtěl hodit do střeliště jako s oštěpem:-) Vejvrt není až tak moc opotřebený dle měření, ale byl již matný, protože někdo krutě zanedbal údržbu po střelbě korozivním střelivem. Mám za to,že čím víc se přes to bude hnát, tím větší šance bude, že i klasické FMJ se chytí a začnou chodit. Tak jsem to prezentoval i majiteli flinty. Ale až tak zkušeností s takovými vejvrty nemám
Nicméně je mi právě záhadou,že i když jsem naládoval SPCE na horní tabulkové hodnoty,tak je bod zásahu tak nízko a přitom PPU SP(měkká špička) tovární,které by měly teoreticky být naládované na podobnou rychlost a mít podobně malou vodící část jako SB FMJ z toho lítaly všechny přesně a přesně tam,kde jsem mířil. Jediné,co mají SP od Partizána společného s SPCE je právě ta potažená rovná prdelka-ne BT. Takže tam bude nějaká souvislost, asi u BT se ty plyny tlačí moc mezi střelu a vejvrt, což ji neprospívá na stabilitě vzhledem k tomu, že to nebylo úplné zrcadlo.
Na druhou stranu,co jsem viděl jak kluci střílí z M88, tak tam jsou většinou opravdu hodně bolavé vývrty a lítá jim z toho jak FMJ tak i olovo bez problémů

Jinak tu nášláplost továrních SPCE si vysvětluju kvůli zvýšenému odporu vzduchu takové střely a tomu,aby měla dostatečně zaručený správný rozklad v daných loveckých vzdálenostech



skagerak
Příspěvky: 972

Příspěvek#18 » pon 18. kvě 2020, 13:41

Rychlost si predpoolkladam nemeril? ( tabulka muze kecat vice ci mene, stejne jako udaj na krabicce naboju)



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#19 » pon 18. kvě 2020, 14:08

Nemeril, zatim jsem uz hodne dlouho nenarazil na zadneho hradelnika. Ale tovarky spce merili jini,udaje se daji vycist na mysliveckem foru a ty naslaplejsi rychlosti k 780-790 m/s tam sedi. Muj naboj v navazkach od 46gr bude spise podvyzivenejsi,dle ql kolem 760m/s ale samozrejme ql vetsinou nadhodnocuje vykony,takze urcite jeste min.Slusna pumelice to zacala byt az od 48,5gr ale taky uz od 47 se to zacalo pomalu rozchazet na papiru jeste u 49,5 gr zapalky nevykazovaly vysoke tlaky,ale flinta uz vylozene fackovala, zbytecne trapit takovy stary klumpr.Taky to chce jeste znova poradne zopakovat,mel jsem jen 20 poslenich vypranych nabojnic. Nekde jsem cetl,ze originalni vojenske nemecke strelivo fmj nejpouzivanejsi jadrovana klasika,bylo laborovano k 2500-2550 fps co taky nejsou zadne extremy



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#20 » úte 19. kvě 2020, 13:53

49,5 grainu? To už snad musí být compressed navážka, ne?



omega
Příspěvky: 46

Příspěvek#21 » úte 19. kvě 2020, 14:08

Střely BT zadkem mají menší dnový odpor a díky tvaru zadku i výrazně lepší balistiku než třeba stará klasika válcové střely s rovným zadkem a ogivální špičkou. Samozřejmě se to projeví až na delší vzdálenost. Do 100m to nemáte šanci vůbec poznat. Střely s BT zadkem způsobují větší vypalování ústí, ale s tím, kdo co nastřílí, to lze pominout..Válečná munice je poměrně našláplá. Už z důvodu zajištění spolehlivé samonabíjecí funkce, protože primárně byla určena pro kulomety...Ty co byly do letadel byly nakrmeny nitropentou a ta to vyhnala ještě o 100 m/s rychleji než klasika./zelený pruh nebo kroužek/. Je vyzkoušeno, že válečný náboj vám bude chodit plus mínus na bod, na který je nastřelená válečná flinta. Dáte dnešní a bude chodit níž. Náboj s SPCE bude vždycky dávat větší tlaky.( delší vodící část, tj. větší průtlačný odpor, menší spalovák, viz. laborace). A jestli má někdo vyštěkaný lauf- hodně záleží kde. Ikdyž vývrt bude matný neznamená, že něco bude střílet špatně. Vždy se to odvíjí od změřitelných hodnot vývrtu, kalibr to vždycky ukáže. A když je dobrá poslední části a ústí, tak i taková flinta, ještě umí trefit. A co se týče komisních pušek M 88 a jejich majitelů, to je kapitola sama o sobě. Já když vidím takového jedince, tak jdu zásadně na druhou stranu střelnice. Většina lidí do toho srdnatě rve JS a vůbec nějak neřeší rozměr vývrtu a co je to tormentace tak nějak pouze mlhavě tuší. Pro ně to je adrenalin, dostanou kopanec, jsou z toho vykulený, jak ložisko z mopedu a hlasitě hýkají, jak je to super, že je to déčko. Tam je jediné štěstí, že tyhle flinty mají kolikrát tak vymletý laufy, že to bez újmy projde ven a přesnost je spíše dána tím, že střela už není vedena poli, ale drážkami, kde už to jde totálně na doraz nebo s přesahem... Někomu něco vysvětlovat a dávat dobré rady je zbytečné a marnění času.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#22 » úte 19. kvě 2020, 14:58

Grimpo: Kompressed ještě ne,s tou střelou má náboj sice menší OAL,ale ta střela je taky celkově kratší než FMJ,odhadem tak o ty 3-4mm,takže zalisované to bude +- stejně jako FMJ akorát u FMJ tam bude o nějaké to hovno nic větší spalovák kvůli té zúžené zádi.

Ti,co znám a střílí z M88,tak si většinou přebíjí a honí z toho olovo nebo aresy v dětských navážkách,tam ten dia.323 není taková tragedie,spíš to ten vyklechatný vejvrt ještě líp dotěsní. Co jsem viděl z toho valit hermexácké JSka,tak ti to měli označené S a na mauser pásky,nepřipadalo mi,že by to nějak nadstandartně lomcovalo nebo se to chtělo rozšklebit:-)

Když se člověk mrkne do tabulek,tak tam není až tak brutální rozdíl v rychlosti atd. spíš je otázka,kolik tomu přidá ten větší průtlačný odpor,nicméně nedělám si iluze,že ty vejvrty bývají v nějakém továrním stavu,spíš co jsem viděl,tak jsem se až lekl.........a právěže podivný je,že jim to střílelo i přes to na flek

Ještě jedna zajímavost....co jsem měřil ty klasické hermex bahenní rtuťáky z 50 let,tak koule měly diametr od .321,5 do .322" možná tam byl nějaký úbytek materiálu,jak to mleli v bubnech od bahna a oxidace



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#23 » úte 19. kvě 2020, 21:22

No, co se osmičky do osmaosmdesátky týče, zdaleka nejlepší zkušenost jsem měl s Remington 185 grs SP, přeformátovanou na .318. Jak teď to nevím, ale dřív, ještě za papírových pixel, to bylo moc pěkný s 39 grs Tu2000. Mělo to nějakých asi 42.000 PSI a stejnej soustřel jsem s přeformátovanejma Hornady 200 grs HPBT nedosáhl. Ten Remington má přesně tu rovnou prdel a na svou délku střely docela dlouhý vodící průměr. Taky přeformátovat ho vyžaduje větší sílu jak to HPBTčko. Ani jedna samozřejmě nemagnetuje.

Hermexa může narvat do G88 jen... ten kdo ho tam narve, no. Asi tak.

BTW, nechcete někdo pár výběrovejch Hermexů? Asi 90 jich mám ještě... potřebuju prachy na soustruh... :)



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#24 » stř 20. kvě 2020, 20:52

Ještě se tehdy testovalo poplastované olovo od Aresa,konkrétně ta 170gr střela dia.324,ale s tím se netrefil ani terč na 100m.
Laborace byla 26gr D060,OAL 71mm.........je nutné u takové střely a takové slabší navážce již použít gascheck? Viděl jsem dopad střely někde v těsné blízkosti terče,ale v papíru ani díra.

Chodí někomu dobře tato střela??

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host