Kvalita levných lisů

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#16 » úte 28. dub 2020, 21:53

Grimpo: jde o přesnost, náboj .308 Win. Samozřejmě zase nestřílím "první ligu", takže i dobrý poměr cena/ výkon hraje roli. Právě proto píšu sem a tedy poněkud rozřiřuji název "kvalita levných lisů" ještě na příslušenství - snad to není OT :)

Myslím, že už mám i něco načteno, ale dokud to nevyzkouším "naostro", tak je mi to celkem k ničemu; co se týče střely, prachu, jeho množství, formátování nábojnice, délce hlavně, stoupání, to alespoň vím, kde najít.
Jenomže právě pro začátečníka je těžké "poskládat si to, jak potřebuji"... Teda vím, co teoreticky potřebuju, ale na tyhle věci moc recenzí nenajdu. Jasně, dá se předpokládat, že zkracovač nábojnic (když už jsem o něm začal) za 4 000 bude dobrý, ale je to takový rozdíl oproti tomu "základnímu"?



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#17 » úte 28. dub 2020, 22:03

Doporucuji koupit na zkracovani nabojnic trochu vic investovat a koupit zkracovacku RCBS, co ma hlavu, co zkrati nabojnici a rovnou srazi venkovni a vnitrni hranu krcku. Je to opravdu velka uspora casu. Sam jsem udelal tu chybu, ze jsem si koupil obycejnou zkracovacku Lyman, co jen zkrati krcek a pak musim pomoci aku vrtacky a nastroju srazet zvlast venek a pak vnitrek krcku. Je to oprus.
Tuhle zkracovacku.
https://www.brownells.cz/TRIM-PRO-2-CAS ... -749015634
A takovou hlavu, vybrat podle kalibru.
https://www.brownells.cz/TRIM-PRO-3-WAY ... -749006054

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#18 » stř 29. dub 2020, 09:52

Myslím že pro .308 se bez zkracovačky pro začátek obejdeš. Nábojnic je dostupných mraky a nejsou drahé takže je zatím prostě přebereš. Hlavně nešetři na matricích a ostatním nádobíčku. Váhu mechanickou a co nejlepší. Pro úplný rozjezd stačí něco na srážení hran, číštění zápalkových lůžek a výstružník na lůžka. Zbytek dokoupíš za pochodu a podle toho jak vznikne potřeba.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#19 » stř 29. dub 2020, 10:09

Kdybych to měl poskládat pro sebe, a primárně to bylo na přesnost, tak s tím co vím dnes, bych startovats tímto:

Lis: LEE Classic Cast (raději bych Forster CO-AX, ale ten je za dvojnásobek minimálně, navíc, některé věci co mi umožňuje Classic by mi CO-AX nedovolil, nebo bych si je já na CO-AXu nedovolil provádět)
Váhy: RCBS 510 nebo 1010 (ty váhy jsou přebrandovaný OHAUS)
Matrice: FORSTER (bývalá Bonanza) Benchrest set
Zkracovačka: LYMAN (když mi jde o přesnost, jsem s ní spokojený, FORSTER by mě taky neurazil)
Srážečka hran: RCBS ruční udělátko
Pračka: rotační namokro v nerezu vlastní (dá se postavit za hodinu, hodinu a půl, pohon vrtačkou, náklady i s nerez tělísky do 2000-2200)

PS: Delaborační matrici. Mám RCBS, ale kdybych to znovu pořizoval, dal bych přednost FORSTERu a nebo HORNADY. A do kladiva bych nešel. Je to takové hlučné, primitivní...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#20 » stř 29. dub 2020, 10:27

S tím se dá souhlasit.
K výběru bych doplnil matrice Redding. Praní provádím v automatce ale chápu že to každému doma neprojde :-) . Delaborační matrice od Hornady je super.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#21 » stř 29. dub 2020, 10:34

Jen pro zajimavost, na lee clasic turret (porizen k jinemu ucelu) matrice redding, zkracovac lee, vaha digital hodne obic se daj udelat naboje kt. Chodi lip jak sb tercovky za cca 35kc ..(308)



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#22 » stř 29. dub 2020, 10:49

Matrici REDDING usazovačku ano, protože je to to samé co FORSTER. Akoráž že za raketu. :) Formátovačku radši FORSTER, kvůlivá tomu že ten expander je maximálně nahoře. Já na to věřím.

skagerak: Jestli "terčovka" 308 od SB chodí tak jako jejich "terčovka" na 223, tak líp chodí snad i domácí kropicí náboj. Zkusil jsem jen jednou.

Digiváhu jsem zkoušel hodně obyč Lyman XP1000. Třeba se něco zlepšilo od té doby (je to asi 14-15 let), ale tahle zkušenost mě z digitálních vah vyléčila. Přesnější a rychlejší práce byla i s LEE váhou. Měl jsem ty váhy na stole čtyři najednou a zkoušel a porovnával. LEE, Lyman digi, RCBS 510 a 1010. LEE a Lyman šli z domu, 510 jsem používal v práci a 1010 doma. Pak se to trochu pokakalo a přebíjení v práci mi přestali tolerovat, tak už jsem dvoje váhy nepotřeboval. :)

Zůstal jsem u těch 1010tek.

PS: Nedám dopustit na dávkovačku RCBS Uniflow s mikrometrem. Jednu používám samostatně, k druhé jsem si dodělal héblata a používám jí na 650tce (dříve LMku).



Flash
Příspěvky: 51

Příspěvek#23 » stř 29. dub 2020, 13:19

Zkusil bych pouvažovat nad jinou zkracovačkou než Lyman. Měl jsem ji a už ne, děkuji. Někdo jsem dával odkaz na RCBS PRO 2. Ta je opravdu mnohem lepší.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#24 » stř 29. dub 2020, 13:39

Grimpo,223 neznam ,ale nehadam se, a verim ti, jen jsem chtel rict ze i za pouziti relativne obyc vybavy se da udelat patron co je lepsi jak tovarni " jakoze tercovy" , a dodavam, ze prebijec byl prebijec zacatecnik (ja k tomu pujcil turreta a vahy )

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#25 » stř 29. dub 2020, 20:03

Moc vám všem děkuji. Já ještě našel jedno video (které teď nemůžu za boha znovu vyhledat), kde chlapík koupil "on budget" tu sadu Lee 50th anniversary a hodnotil po několika letech. Něco nepoužívá, něco obměnil; něco je prostě nedomyšlené, něco z důvodu úspory času / zvýšení přesnosti. Základní myšlenka byla: na začátek dobré, funguje to, ale jak se do toho dostanete, začnete řešit věci jinak.... BTW už chápu tu poznámku o tom, že přípravou nábojnic strávíte o hodně víc času :-)
Jinak zítra jsu střílet a na té střelnici pořádají i kurzy pro přebíjení, tak se optám, kdy něco takového bude a přiučím se, prostě praxe je k nezaplacení



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#26 » čtv 30. dub 2020, 19:45

Grimpo píše:Jestli "terčovka" 308 od SB chodí tak jako jejich "terčovka" na 223, tak líp chodí snad i domácí kropicí náboj. Zkusil jsem jen jednou.


Kterou terčovku .223 myslíš? Jejich terčovka se sierrou 69gr chodí si myslím dost luxusně.....nebo opakovatelné trojlístky ve 100m z AR 15 jsou špatný výsledek? Bohužel taky stojí :x

Pokud myslíš ty sypačky training,tak lepší náboj by šel asi udělat i s lee loaderem na pařezu,to ano



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#27 » čtv 30. dub 2020, 20:07

Neni to dotaz na mne ale ja mluvil o 308 hpbt match se strelou sierra

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#28 » pát 1. kvě 2020, 07:50

LISY !



Milik607
Příspěvky: 20

Příspěvek#29 » ned 3. kvě 2020, 15:25

Mohl bych se na vás obrátit s dotazem, jaký by jste pořídily přebíjecí jednooperační liš převážně na puškové náboje ráže 308win a 9.3x62 ? Něco aby to bylo kvalitní a člověk nevyhazoval peníze navíc....Nechci přebíjet masově stovky nábojů, ale spíš dělat kvalitní přesné v nižším množství. Děkuji



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#30 » ned 3. kvě 2020, 17:57

To zvladnes bezproblemov na Lee Breech Lock Classic Cast.

Ak ale mozem odporucit, radsej si kup poriadny turret, nebudes musiet menit matrice ako pako. Lyman All American 8 je za tie prachy velmi, velmi solidna volba.

Samozrejme zakladom su poriadne vahy, suplera, tabulky (alebo QuickLoad ci Gordon Reloading Tools – ten je zdarma) a komponenty. Na puskove aj riadne mazanie, ideal lanolin + izopropyl alkohol mix zmiesany 1:12.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů