Kvalita levných lisů

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 221

Příspěvek#1 » pon 26. bře 2018, 06:59

Ahoj,

přemýšlím (zatím velice výhledově) o koupi něčeho opakovacího v .308 Win. A když už "přesná" střelba, tak by mě zajímalo i vlastní přebíjení. Je mi jasné, že při přebíjení pistolových ráží, tzn. "na kvantitu" jsou levné lisy naprosto nedostačující, ale zajímal by mě váš názor použití levných lisů pro puškové ráže, tedy tam, kde rozhoduje kvalita. Mám na mysli takové ty základní turrety, co se prodávají kolem 8 - 10 000,- Kč, předpokládejme nové komponenty (tedy bez čištění, kalibrování, odzápalkování...). Těch 20 nábojů si klidně podám atd, ale udrží stroj "nastavení" třeba celý týden? Nebo půl roku? Dokáži i s levnou stanicí překonat tovární střelivo? (samozřejmě při použití kvalitních materiálů, po zkoušení laborací a celkově použití jisté míry skillu, který zatím postrádám)?
Je mi jasné, že takové lisy se nehodí pro chrlení 20 000 nábojů a tak je ani využívat nechci, ale nebude pak taková levná věž překážkou i při kvalitě?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#2 » pon 26. bře 2018, 07:40

Prp puškové zapomeň na levný turret a kup slušný jednooperák. Stejně zabere daleko víc času příprava nábojnic než práce s lisem.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#3 » pon 26. bře 2018, 07:47

Pod to bych se podepsal!



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#4 » pon 26. bře 2018, 08:01

Na přebíjení kvalitních puškových nábojů stačí i relativně levný jednooperační lis, ale chce to rám ve tvaru "O" ne "C". U toho bude přesnost v usazování a formátování nábojnic lepší než na turretu. Já osobně přebíjím puškové už jenom s matricemi Wilson a lisem KM a to vyjde míň než třeba turret od LEE. Usazení nastavíš na matrici, a máš to přesné nafurt pokud používáš stejné komponenty, přenastavení na jiné komponenty je jednoduché. Když budeš na každý náboj používat nové nábojnice tak to nebude levné a dle mě ani přesné. Ideální je používat nábojnice zformátované výstřelem z vlastní pušky a formátovat pouze krček. Domnívám se překonat přesnost továrního střeliva by mělo jít, hlavně proto, že si vyrobíš střelivo na konkrétní zbraň, ale je to o výběru vhodných komponent, navážky, délky náboje, přesnost navážky apod.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#5 » pon 26. bře 2018, 08:17

Má to smysl i když chci přebíjet pistolové náboje? Původně jsem chtěl koupit Lee turret a přebíjet na tom všechno, ale trochu jste mě teď nalomili. Plán je přebíjet .45ACP (vystřílím tak 100-200 měsíčně), 8x57JS (pár desítek ročně), .308Win (zhruba taky tak) a možná v budoucnu 7.62x39 do kosy, pokud Čína zase podraží.

Mám levé ruce, takže přesnost zatím tolik neřeším, jde mi hlavně o dobrý poměr cena/výkon (abych neutratil za vybavení majlant, ale taky abych netrávil přebíjením zbytečně moc času vzhledem ke svým potřebám).

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#6 » pon 26. bře 2018, 08:31

Přebíjení puškových a pistolových jsou dvě různé věci a chce to samostatný vercajk. Ale tyhle objemy co píšeš se přebíjet nevyplatí. Jenže to už je jiná debata

Uživatelský avatar
j.v.
Příspěvky: 160

Příspěvek#7 » pon 26. bře 2018, 09:12

Kupovat lis čistě na puškové v téhle kvantitě smysl opravdu moc nemá, nicméně u těch .45 by se už přebíjení vyplatit mohlo. Když uvážíme, že cena za náboj je 8+ Kč, a poskládat jej za polovic jde naprosto v pohodě, návratnost tady je.
Akorát s přebíjením to většinou dopadá tak, že člověk ve výsledku neušetří ale vystřílí toho víc, protože jsou najednou náboje výrazně levnější.

Samozřejmě pokud pointa dotazu není ušetřit za střelivo ale udělat si jej přesně na míru do pušky, tak je odpovědí v podstatě jakýkoliv jednooperační "O" lis (jak už bylo zmíněno výše). Pistoláky na něm půjdou nacvakat taky. Sice to bude trvat déle, ale 1-2k nábojů není tak ohromné množství které by nešlo průběžně zpracovat během pár večerů / víkendů.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 221

Příspěvek#8 » pon 26. bře 2018, 09:25

sided, peggy, Jirik.fx, j.v.: Děkuji za rady, to s těmi nábojnicemi mě tedy rozhodně nenapadlo! Celkově jsem potěšen, že stroj bude snad i levnější, těch pár tisícovek co ušetřím případně padne na optiku... Resp. nejde primárně o cenu, i kdyby bylo !přesné! přebíjení o trochu dražší než tovární, asi bych do toho šel... Ale až to bude aktuální, zatím tak nějak šetřím. Pak se holt budu muset prokousat těmi desítkami stran vlákna o přebíjení .308 na sousedním fóru...



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#9 » pon 26. bře 2018, 09:41

Taky díky všem. Můj záměr samozřejmě byl, abych mohl vystřílet víc, ale je pravda, že jsem si to pořádně nepočítal. Je možné, že to i tak nebude stát za investici, budu si to muset spočítat do většího detailu.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 221

Příspěvek#10 » úte 27. bře 2018, 05:04

Jestli Ti můžu poradit podle toho, co jsem četl (nemám vlastní zkušenosti), tak s těmi levnějšími lisy je přebíjení fakt strašlivě pomalé, že bys víc přebíjel, než střílel. Jasně, jako nouzovka, příprava na SHTF nebo pokud nemáš co na práci, tak OK, ale po chvilce si začneš říkat: "A proč sem soudruzi nepřidali tohle?" a "Kdyby tohle udělali takhle, bylo by to o moc praktičtější..." a zjistíš, že to udělali, ale na jiném lisu. A tak Tě ta zbytečně neefektivní práce buď odradí, nebo donutí do dalších investic, tedy upgrade. A na ten vlastně potřebuješ stejně času, akorát toho vyrobíš víc a musíš to vystřílet. Tak chceš něco, co Ti opět ušetří čas, atd, ad infinitum, resp. ad Dillon XL 650, případně 1050, pokud jsi fanatik :lol:

Ale přiznám se, že až (pokud) budu lis kupovat, asi taky koupím nějakou matrici 9 luger, jen tak, "pro jistotu" :oops: ...

Stačilo s OT

Uživatelský avatar
Poky
Příspěvky: 60

Příspěvek#11 » čtv 29. bře 2018, 09:07

Na prebijeni vlastnich hilzen - vystrelenych z vlastní zbraně - staci i C lis. Dostal jsem ho gratis k nakupu, učím se na nem .223, pro formatovani krcku uplne staci (celoformáty z nasbiranych hilzen uz byly podstatne horsi) a slouzi zatím dobře (cca 1200ks, pri cene naboje 6 Kč). Usazovani strely s LEE matrici mi prijde komplikovanejsi nezávisle na lisu - hodně hrubej závit matrice, cely se to hejbe. Redding s mikrometrem je vyborna volba (kolem 2000 tis)pro kliku a presny strileni.

A kdyz to pak clovek zkusí, tak zjistí, že prací s lisem nestráví tolik času jako s pripravou nabojnice (zkraceni, strzeni hran, cisteni luzka, prani, vazeni prachu).

Takze jak padlo.. "O" lis od LEE za 3 litry, nesetrit na matricích a hlavně ne na vahách :)



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#12 » ned 10. úno 2019, 16:28

Mě to C čko taky šlape dobře,mám ho vlastně taky v podstatě gratis,tak se snažím vytěžit maximum. Dělám na něm 3 ráže a na pistolovky je to naprosto dostačující. Dělám na tom i .223 vč. celoformátu,vždy promnu tak každou 3 hylznu v prstech lehce zamaštěných Hornadyho sádlem a zatím se mi nestalo,že bych se zadřel nebo vůbec narazil na nějaký problém,musí to být ale opravdu dobře upevněné ke stolu,síly působící na tu subtilní konstrukci musí být solidní. Když kontrolně poválím hotový náboj po rovném stole,tak je kulka naprosto vycentrovaná a nešmajdá. Nicméně se o něj dost starám,čistím a mažu ho v podstatě po každé akci a taky ten .223 považuju tak za vrchol,co to zvládne. Do žádných větších brutalit bych se na tom asi nepouštěl.......i když.....je to výzva :lol:

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 221

Příspěvek#13 » úte 28. dub 2020, 16:41

Tak se opět vracím k tomuto tématu, chtěl bych konečně začít přebíjet. Bohužel, v současnosti není nic použitého a vyzkoušeného k dostání na bazarech a tak budu asi muset koupit nové kousky. A když jsme u těch levných lisů, co říkáte na ty sety "O" lisů Lee (nejen na Strobl), kde je u toho již "všechno" (kromě matric a spotřebního materiálu). Lis chápu, že je v pohodě, matrice záleží na mě, ale co ten zbytek? Jak kvalitní je tam např. zkracovač nábojnic, když jinde (tuším RCBS) jsem ho viděl za čtyři litry? A co váha a prachovač? Jak jsou kvalitní?



skagerak
Příspěvky: 972

Příspěvek#14 » úte 28. dub 2020, 17:43

Set si poskladej jak potrebujes...



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#15 » úte 28. dub 2020, 17:43

To toho musíš specifikovat trochu víc. Ok, píšeš o zkracování nbc - takže ti jde o puškové. A jaké? Je rozdíl formátovat .223 a třeba .308W nebo 8x57. Na kropení/dynamiku, nebo na přesnost? Samonabíječka, opakovačka, jednoranka? Na bazarech je toho spousta, není nutno se pohybovat jen v ČR, dovoz z Německa se leckdy velmi vyplatí. Jen mít jasno v tom, co vlastně chceš, a kolik času tomu hodláš obětovat (třeba i hledání informací).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti