Prebijeni brokovych nábojů bez použití továrních nástrojů a lisu



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#16 » sob 17. led 2015, 10:47

lada1516 píše: Přesnost ovlivňuje taky uložení slugu v košíku. Košíček je třeba rozevrit na jednotlivá kridelka a pak zastrčit se slugem do nabojnice. Jinak letí se střelou až k terči.

To, že letí košíček k terči snižuje přesnost? Pokud by se při letu ze slugu nějak nepravidelně svlékal, tak asi ano, ale viděl jsem nějaké slugy, u kterých byl "košíček" (spíš se ale jednalo o plastovou ucpávku), nalisován do slugu a kromě těsnění sloužil i jako stabilizátor.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#17 » sob 17. led 2015, 11:30

Je třeba rozlišovat střely typu brenneke a podkaliberni slugy. Košíky které jsem našel po vystreleni byly třeba natrzene jen na jednom kridelku. Na 30m byly až u terče nebo i v něm. Na 50 dokonce některé košíky dělaly díry do terče a střela terč vůbec nezasáhla. To se zlepšilo natrhavanim kosicku při prebijeni.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#18 » sob 17. led 2015, 14:10

Když strilim třeba wax slug tak ten košík fakt funguje jako stabilizator takže lze asi říct že při pevném spojení střely a košíku není přesnost narušena. To ale u podkaliberni střely většinou nejde. Nejlepší přesnost proto pozoruje u střel typu mayer které jsou duté po celé délce a košíku nebo ucpavka je hned sfouknuta naporem vzduchu



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#19 » úte 20. led 2015, 18:07

Jak děláš wax slugy? Pouze naleješ vosk nebo vysypeš a nahřeješ spolu s voskem i broky, aby vosk lépe zatekl? Slyšel jsem o obou způsobech, ale zatím nezkoušel žádný.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#20 » úte 20. led 2015, 18:35

Dělal jsem oběma zpusoby. Časem jsem zůstal u tohoto: rozehreju pouze vosk, do malé naberacky vysypu broky a naberu horký vosk, na pár vteřin ponorim dno naběracky do rozehrateho vosku a pak naleju do košíku. Pouze zalevat studené broky je nanic, slug se rozpadá. Jde teda dat broky i vosk do hrnce. Ale stejně se to blbě nabírá. Víc broku než bylo se tam stejně nevejde tak je to jedno. Spíš teda jich pár zbyde. Používám včelí vosk. Parafin je měkčí a dřív se tavi. Dá se rozpustit i voskova tužka a vylepšit tvrdost vosku. Jo a pozor na horkou hlaveň. Hazu to do pumpy po jedné nebo nabiju zásobník a hned vystrilim



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#21 » úte 20. led 2015, 22:19

Přátelé, na předchozí stránce jsem uvedl navazku 2.2 g pod 27g slug s prachem solo 1000. Toto bylo chybné jelikož se nejedná o tento prach. Tímto se omlouvám...



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#22 » pát 6. úno 2015, 16:29

Přidám ještě jeden obrázek přebitých nábojů.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#23 » pát 6. úno 2015, 16:31

A ještě nářadí, které používám. Křížový šroubovák, matici M16, kalibrační trubku a stojan k ruční vrtačce jsem nefotil, ty zná snad každý.
Vlevo je přípravek sloužící k předsložení ústí nábojnice, pod ním tyčka, kterou usazuji ucpávky, z jedné strany má ve středu kousek slepé díry o průměru 7 mm, ta slouží jako opora při lisování zápalek. Nad tyčkou je klobouček, kterým zahýbám okraje předložených nábojnic a nahoře je čep, kterým dokončuji lisování do hvězdy. Úplně vpravo je zakružovačka.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#24 » pát 6. úno 2015, 17:12

Teda nějak jsem si to neuměl představit že to máš z židle ale dobré:-) . Jen k tě kalibrační trubce .. máš v ní vybrani pro rantl nabojnice nebo je to jen díra na požadovaný průměr?



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#25 » pát 6. úno 2015, 20:18

Vybrání pro okraj nábojnice nemám, je to jen kousek trubky s vnitřním průměrem 20,5 mm s mírným náběhem.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#26 » pát 6. úno 2015, 20:45

Mám to samé ale občas mi jde prebiti trochu hůř tak jsem uvažoval o vybrani pro rantl. Nedělal bych žádný prechod, kalibroval bych ve dvou krocích- větší trubka a pak s konečným rozměrem. Ale možná je to zbytecne . Jak ti to jde prebit ?



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#27 » sob 7. úno 2015, 07:35

Nevyjádřil jsem se přesně, místo mírným měl jsem spíš napsat "krátkým" náběhem. Tím jsem myslel náběh v úhlu 45° pouze asi 1 mm hluboký, takže do něj nevejde celý okraj, ale pomáhá k navedení nábojnice a kalibruji tak celou válcovou část kování.
S přebitím nemám potíže a když výjimečně někdy něco zablbne, bývá na vině spíš nezúžené ústí nábojnice, než kování.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#28 » stř 11. úno 2015, 19:16

Ještě jsem zapomněl na jeden home made výtvor – zkracovač nábojnic. Tělo je z kulatiny Ø 18 mm, dole je zúžené kvůli snadnějšímu navedení do nábojnice. Spodním vratovým šroubkem s kontramatkami se nastavuje délka na kterou bude nábojnice zkrácena, horní šroubek slouží k upevnění řezacího ostří. Ostří je použito z ořezávátka na tužky a je uloženo v podélně rozříznutém válečku, to proto, aby bylo možné nastavit optimální sklon, při kterém dobře řeže a nevytrhává kousky plastu z ústí zkracované nábojnice.
Po odstranění hlavy horního šroubku a vyříznutí drážky pro šroubovák místo ní lze zkracovač používat např. v akumulátorové vrtačce, původně jsem to tak zamýšlel, ale pak jsem od toho upustil, zkracování jde docela rychle i bez vrtačky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#29 » pát 20. úno 2015, 18:29

Nejednou jsem slyšel: "V Rusku? Tam je možné úplně všechno!" Ale ani při znalosti tohoto rčení jsem netušil, že někdy uvidím míchat bezdýmný prach s negranulovaným černým přímo v patroně. Podobných videí jsem viděl víc, takže u nich to asi není nic až tak mimořádného. https://www.youtube.com/watch?v=1rfKgdRVHFU Začíná to přibližně v polovině dvanácté minuty.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3757

Příspěvek#30 » pát 20. úno 2015, 18:40

No to je chemik :D "plus minus gram ničvo něrešájet"

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti