Výběr přebíjecího lisu



Jarda.Jezek
Příspěvky: 1028

Příspěvek#826 » čtv 19. zář 2024, 13:32

Tak on si ten six pack na nic nehraje. Je levný a je to znát. Ovšem poměr ceny a výkonu je asi vůbec nejlepší. Další alternativa není jen o pár tisícovek dražší, ale násobně dražší. Nakonec, co člověk kolem lisu potřebuje, je v sumě o dost dražší než lis. Takže když už se počítá, kolik se má za vybavení zaplatit, je třeba vzít v úvahu jak potřebu objemu produkce, tak celkový čas, který to zabere. Čas má svou cenu, i když si občas někdo myslí, že ne. K tomu je třeba počítat všechny s přebíjením související operace.

Na druhou stranu, pokud by někdo místo přebíjení seděl v hospodě, tak pro něj by asi bylo lepší, kdyby jeho produktivita byla co nejnižší...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2354

Příspěvek#827 » čtv 19. zář 2024, 15:46

Hele, já mám Lee Loadmaster, tedy jeden z "problémových", ale zase tak moc problémový mi nepřipadá.

Chce to chápat funkci a nastavit si postupy co a jak se musí dělat. Ale to platí i u daleko dražších lisů.

Pokud bych kupoval dnes, tak asi ten Pro 6000 Six, prostě šest pozic je šest pozic ...
Nebo si výrazně připlatit a koupit profi řešení.

A přebíjím jen 9L. Až na vyjimky mám prakticky vše v ráži 9 Luger.



cartmann
Příspěvky: 25

Příspěvek#828 » čtv 19. zář 2024, 19:04

Jasne pomer cena/vykon. Lee Pro 6000 Six osazeny pro jednu razi cca 16tis. Dillon xl750 pres 28tis.
To je bez debat
Ale bazarovy Dillon XL650 se s jednou razi necha koupit od 15tis.
A pak uz to je dilema.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 1028

Příspěvek#829 » čtv 19. zář 2024, 21:09

A každý si ho musí vyřešit po svém.

Někomu se může hodit záruka v prvních dvou letech, jiný vidí rozdíl mezi pěti a šesti pozicemi, dalšímu se nechce zobat zápalky do trubiček... někdo má rád modrou přičemž červená ho irituje - taky atribut ke zvážení.

Někdo věří na odzápalkování zvlášť, praní bez zápalek a zápalkování mimo lis. Jasně, proč ne? Pak není důvod nevážit na digitálním dávkovači a neutahovat v jednooperáku. Taky mám jednooperák a udělal jsem v něm před desítkami let právě takhle tisíce nábojů. V podstatě jen se dvěma matricemi, nepočítám-li zápalkování. Jednak bych tím, co jsem dělal tehdy, dnes už nestřílel (celopláště), druhak to bylo časově velmi neefektivní řešení. Z dnešního pohledu. Tehdy jsem byl rád, za to, co mám a jaké možnosti mi to přináší.

A otázka toho, jestli pět pozic stačí? Někomu ano, někomu ne. Mně třeba ne, takže já pětipoziční lis nepovažuji za srovnatelný s šestipozičním. A umím si představit, jak využít klidně třeba dvanáct pozic. A bacha, některé osmi či desetipoziční lisy se jen tak tváří - jejich pozice nejsou univerzálně použitelné, pokud vůbec jsou nějak použitelné. Někdy deklarovaný desetipoziční lis ve skutečnosti třeba dvě pozice jakoby vůbec nemá a do jiných pozic jde osadit jen určitá funkce, což je nešikovné, když právě tuto funkci potřebujete posunout... Takže z tohoto pohledu ani osmi či desetipoziční nemusí být výrazně lepší než šestipoziční, ve kterém si můžete zcela libovolně osadit všech šest pozic čímkoliv.

Věru srovnání není vůbec jednoduché. A ano, někomu turret se třemi či čtyřmi dírami stačí, je na něj zvyklý a tak nějak nemá důvod technologii měnit.

Nakonec jde o to, proč a jaký náboj si kdo vyrobí.



ossan81
Příspěvky: 86

Příspěvek#830 » čtv 19. zář 2024, 21:43

Na odzápalkování mimo lis lze použít také Lee APP, který jede v podstatě tak rychle, jak jsem schopen tahat za páku. Po vyprání na ozápalkování zase Lee ACP, podobný hukot. A do lisu pak už můžou jít ozápalkované nábonice a na první pozici se rovnou prachuje. To píšu jen jako další možnost, která třeba vyhovuje mně, patent na pravdu samozřejmě nemám. Možností je mnoho.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 1028

Příspěvek#831 » čtv 19. zář 2024, 22:05

Přesně. Někdo chce tři lisy, třikrát sypat nábojnice a třikrát tahat za páku, aby vypadl jeden náboj. Jedna z mnoha možností. Když nakonec použije šestipoziční turret, může si zatahat dokonce i osmkrát. Taky další z mnoha možností.



ossan81
Příspěvky: 86

Příspěvek#832 » čtv 19. zář 2024, 22:24

Tak dají se tím dělat velká množství naráz. Odzápalkovat 1k kusů za velmi krátkou dobu a uložit pro další použití. To samé se zápalkováním. Ale ty to máš samozřejmě ze všech nejlepčejší, to je jasné.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 1028

Příspěvek#833 » pát 20. zář 2024, 06:04

Nejlepčejší to nemám ani náhodou. Co mám, plní moje minimální požadavky. Jiní mají jiné požadavky a snad si je taky plní. Takže podle vlastních požadavků má nakonec každý to, co je pro něj nejlepší, za cenu, kterou byl ochoten zaplatit.

Připravit si tisíc nábojnic není velké množství. Teď mám připraveno k sypání do lisu necelých 20 tisíc nábojnic a nějak moc mi to nepřijde. Jedna moje prací dávka je tak 3-10 tisíc.

Nejlepčejší bych měl nějaký lis, jako dělají Atesci, Alpha, AmmoLoad, nebo třeba Camdex. Jenže platit se mi za to nechce.



v.k.
Příspěvky: 298

Příspěvek#834 » pát 20. zář 2024, 22:39

cartmann píše:v.k. : tak to mam, ze vkladam jen nabojnice, a jsem spokojen, tim ze zapalkuji rucne, tak mam i podavac strel, ale uz by nebylo kam dat kontrola prachu. Ne kazdy ma potrebu mit prebity x set za hodinu. A u Lee turret je osvedceny a funkcni, progres lisy Lee nemaji moc dobrou reputaci.


Fakt ze je Turret osvedceny a funkcni, pricemz Lee progresivni nemaji dobrou reputaci jsem nerozporoval, ani se k tomu nijak nevyjadroval. Znam velmi dobre obe ty varianty. Ale ten ultimatni 5-6 derovy Turret mi proste smysl nedava v zadnem smeru, tak jsem to i napsal. ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti