Mazání nábojnic při přebíjení.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#61 » pon 25. zář 2017, 07:59

sided píše:Možná to děláš jednoduše ale rozhodně blbě. :)
1) Silikonový olej nemaže. Funguje jako separátor...

Tak tohle jsem zjistil už taky, měl jsem krabičku, v ní na dně molitan nasáklý silik. olejem a po nasypání hilzen a zavření krabičky stačilo pár vteřin štěrchat. Do hilzny se nic nedostalo, způsob evidentně dobrý, ale ten olej fakt nemaže.



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#62 » pon 25. zář 2017, 17:29

sided píše:Možná to děláš jednoduše ale rozhodně blbě. :)
1) Silikonový olej nemaže. Funguje jako separátor, konzervuje gumové součástky ale nemaže.
2) Problém není v tom že by vyvzlínal spárou ale že si ho můžeš stříknout i dovnitř nábojnice a pak znehodnotí prach. Podle množství které se ho dostane dovnitř tak buď úplně a nebo částečně. Možná se ti to ještě nestalo, možná sis toho jen nevšiml ale je to tak.


1/ To, co prodává Lidl jako "Multi purpose silicone oil" má lubrikační vlastnosti naprosto dostatečné - dost možná je to standardní minerální nebo syntetický olej s příměsí silikonu.
2/ Pokud přečteš postup, jak jsem psal výše, tak se olej do hilzny dostat nemůže, resp. je následně vyprán. Samozřejmě je tento postup aplikovatelný pouze, pokud se přebíjí na jednooperáku.

Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 194

Příspěvek#63 » pát 29. zář 2017, 05:48

Jaký význam má to olejování před mytím?

Já odzapalkuji, vyperu v pračce, usuším a pak rozpráším na hadr směs lanolinu a isopropilu, nasypu nábojnice na hadr a promnu. Pak jen stačí nechat isopropil vypařit a jsou připraveny.

Odesláno z mého NEM-L21 pomocí Tapatalk



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#64 » pát 29. zář 2017, 06:46

mar.tan píše:Jaký význam má to olejování před mytím?


Snadnější kalibraci nábojnic. Dělám to podobně, pouze místo oleje používám roztok lanolínu v lihu a po vyprání v keramických tělískách už nemažu.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#65 » pát 29. zář 2017, 08:32

majlont píše:Občas mám pocit, že spousta lidí dělá věci složitěji, než je třeba. Přebíjím více ráží, 9x19 luger převažuje. Nábojnice nasypu do misky, tak aby byly v jedné vrstvě a postříkám je přiměřeně silikonovým olejem z Lidlu. Odzápalkuji, zkalibruji a vyperu namokro. Vysuším na radiátoru nebo sluníčku, ozápalkuji, naprachuji a osadím střelu. Pak opět nasypu do misky do jedné vrstvy a velmi zlehounka popráším opět silikonovým olejem z Lidlu. Následně přežehlím. Moc nestíhám přebíjet do zásoby, takže většinou spotřebuji do 2 měsíců. Nikdy jsem neměl problém se zalezením maziva kolem střely nebo zápalky a následně selhač. Ono totiž zalisování zápalky a střely v podstatě vytvoří hermetický spoj - alespoň tak hermetický, aby vydržel těsnit přiměřeně pár měsíců.


Úplně upřímně, tak zrovna tohle je pro pistolové, zejména 9x19, ten naprosto nejsložitější způsob o kterém jsem kdy za poslední čvrtstoletí slyšel. 8-) :D



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#66 » pát 29. zář 2017, 08:54

Mám podobný názor jako Petzolt. Děláš to zbytečně složitě. V tomto případě se nedivím povzdechu "moc nestíhám přebíjet do zásoby"
Já vyperu, nábojnice postříkám v krabičce Dilloním sprayem, pokvedlám a přebíjím všechny operace naráz. Ještě jsem neměl ani jeden selhač.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#67 » pát 29. zář 2017, 09:49

mar.tan píše:Jaký význam má to olejování před mytím? ....

asi tím separuje nečistoty od čistícího prostředku :lol:



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#68 » ned 1. říj 2017, 16:28

Petzold píše:Úplně upřímně, tak zrovna tohle je pro pistolové, zejména 9x19, ten naprosto nejsložitější způsob o kterém jsem kdy za poslední čvrtstoletí slyšel. 8-) :D


V tomto vláknu se řeší mazání nábojnic při přebíjení a můj příspěvek se týká mazání, nikoliv postupu přebíjení. Ten postup přebíjení je logicky zdlouhavější, protože přebíjím na jednooperáku (produktivita cca 150 nábojů/hod), k čemuž mám své rozumné důvody.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#69 » úte 3. říj 2017, 20:35

4mike píše:asi tím separuje nečistoty od čistícího prostředku :lol:


Pokud pracuje s jednooperačním lisem a maže před první matricí a následně pere, tak to má samozřejmě svoji logiku a dělá to tak spousta lidí. Na rozhrdlení a osazení střely mazat nepotřebuješ. Možná by to chtělo občas přečíst pozorně příspěvek, který komentuješ. Mimochodem, ten olej z Lídlu používá hodně lidí, které znám.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#70 » úte 3. říj 2017, 21:42

No tak pro většinu reloaderů to naopak logiku nemá. Nábojnice se perou (většinou teda :) ) pro důkladné odstranění nečistot, prachu, bláta, reziduí , včetně vnitřku nábojnice a zajištění hladkého povrchu zejména pro následnou rekalibraci. Zde mazání suché, čisté, nezaprášené nábojnice s hladkým povrchem výrazně napomáhá lepší tvarovatelnosti mosazi.
Pokud někdo maže nábojnice před praním, tedy kde není odstraněn případný prach a další bordel, vzniká riziko vytvoření jakési "brusné pasty", směsi mazadla a nečistot. Ta pak může velmi lehce a nenápadně poškozovat vnitřek matrice, kupodivu i karbidové, případně se ten "šlem" usazuje v matricích a má pak vliv na nekonzistenci OAl atd.
Zde pak praní po rekalibraci už postrádá logiku, možná jen z estetických důvodů. Tedy snaha dosáhnout psíkulího lesku. 8-) Ovšem dobře a konzistentně přebitý náboj z matné nábojnice střílí stejně dobře, jako z nábojnice lesklé.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#71 » stř 4. říj 2017, 10:11

To mas absolutni pravdu pokud strilis na venkovni strelnici a sbiras hilzny ze zeme. Ja beru hilzny na prebijeni (menim je kilo za kilo) z policejni kryte strelnice a take peru az po odzapalkovani. Ma to vyhodu v tom, ze mas ciste luzko zapalky a jsou 1x vystrelene ze stejnych zbrani, tj. Jsou hodne jednotne.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#72 » stř 4. říj 2017, 11:00

OK. Pokud jsou čisté pořád nechápu smysl praní (a mazání, abych nebyl OT) po rekalibraci. "Čisté" lůžko zápalky u 9Luger nemá vliv vůbec na nic. Ani na hloubku usazení zápalky, rozptyl rozměrů lůžek pro zápalku u jednotlivých šarží nábojnic má vliv podstatně větší. Tedy ani na přesnost střely v terči, ani na rozptyl úsťových rychlostí. Je to jenom "o pocitu". Odzkoušeno na deseti až statisících přebitých nábojů.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#73 » stř 4. říj 2017, 11:19

Dělám to podobně jako petras125. Důvodem není ani tak čisté lůžko zápalky jako spíš to, že mi nešlo po mokrém praní některé zápalky vypichovat. Takže taky peru odzápalkované, ale revolverové nemažu.



pista1
Příspěvky: 109

Příspěvek#74 » stř 4. říj 2017, 16:54

Zatím přebíjím jen Lugery na jednoopráku a nábojnice nemažu.
Jen jednou za čas máznu za pomocí uchošťouru, vazelínou co mažu lis, karbidovej kroužek na kalibrační matrici a vypichovací jehlu. Dalším pak vytřu "do sucha".
Od tý doby nemám problém s nontoxama ani se standarní jehlou, poznám že je to nontox a pomalu se zvětšeným tlakem bezproblému dojedu až na doraz a roztánu zátravku. Se "suchou" jehlou ani boha tam sem měl strach že urvu lis od stolu.

Uživatelský avatar
Miata
Příspěvky: 201

Příspěvek#75 » čtv 21. úno 2019, 12:35

Zatím jsem puškové nábojnice .223 na přebíjení mazal "Hornady Unique Case Lube" tak, že jsem je měl položené na hadříku a úzkým molitanovým válečkem (na malování) jsem nanesl mazadlo. Pistolové v krabičce stříknu "Dillon Case Lube" a protřepu.
Mazadlo Hornady mi pomalu dochází a zvažuji použití lanolinu + isopropanu na puškové... Chápu předchozí diskuzi správně, že i puškové nábojnice směsí lanolin+iso (1:8 popř.10) také "jen" postříkáte a popř. poválíte na tom postříkaném hadříku ? Přebíjím na Lee Turred Clasic a formátuji komplet.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů