Správné nastavení OAL



Neptun
Příspěvky: 68

Příspěvek#1 » stř 30. srp 2023, 14:15

Trošku jsem tu teď hledal a nepodařilo se mi najít vlákno o nastavení OAL. Tak pokud myslíte, že je to dobrý nápad přidejte prodsím svoje zkušenosti. Pokud ne, tak prosím admina o smazání.
Děkuji

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 521

Příspěvek#2 » stř 30. srp 2023, 14:20

A co přesně chceš vědět? Jak se upravuje matrice, nebo jaká je vhodná konkrétní hodnota pro konkrétní náboj?



Neptun
Příspěvky: 68

Příspěvek#3 » stř 30. srp 2023, 14:55

Myslel jsem nastavení OAL pro konkrétny zbraň ( komoru )



Redsnake
Příspěvky: 337

Příspěvek#4 » stř 30. srp 2023, 15:21

Najdi si na youtube plunk test a budes mit jasno

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#5 » stř 30. srp 2023, 18:19

OAL je snad podle typu náboje a střely, ne podle zbraně.
Asi bych to vzal podle originálního střeliva a dělal to stejně.
A je na to tabulka, kde jsou navážky prachu a OAL pro danou střelu.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#6 » stř 30. srp 2023, 18:55

Když ona je každá střela jiná a každá hlaveň má jiný přechodový kužel. Takže, co se vejde volně do jedné komory, se v jiné zasekne nebo přilepí. I když to bude hluboko pod normu.

K tomu je třeba, aby náboje šly dobře ze zásobníku do komory, tam to drhne každé zbrani taky jinak. O špatném držení zbraně neomylným střelcem je samozřejmě zbytečné uvažovat.

No a pak se přidá funkční cyklus a vnese do toho další proměnné. Ty jdou částečně řešit množstvím a typem prachu.

Takže jednoduše - OAL o trochu kratší, než co se volně vejde a aby to dobře podávalo.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#7 » stř 30. srp 2023, 19:21

Proto je také OAL a další parametry i podle typu střely.

Ano, může se stát, že některé zbraně budou mít problém, ale pak je potřeba řešit individuálně náboje pro tu danou zbraň. Nicméně, originál SB se také neprodávají na typ zbraně, ne ?



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#8 » stř 30. srp 2023, 19:53

Jistě že ne. Přebíjím proto, abych měl náboj, jaký chci mít. Že to není vhodný náboj do každé zbraně, není vada ale vlastnost. Nepotřebuji dělat náboje, jaké dělá sellier. Kdyby mi stačil náboj z obchodu, nebudu se přebíjením zdržovat.



Neptun
Příspěvky: 68

Příspěvek#9 » stř 30. srp 2023, 22:35

No mě jsou ty základní principy, po více než roce přebíjení, snad už známy. Sám jsem neměl nikdy problém dokud jsem přebíjel dojedné zbraně, pak jsem začal přebíjet do druhé a zjistil jsem, že ze stejnými komponenty musím pro spolehlivou funkci OAL lehce zkrátit. Nicméně si myslím, že toto vlákno tu chybělo a může být pro začátečníky přínosem, aby to pochopili. Já se ale necítím dostatečně odborně znalý k tomuto dávat rady a třeba se také dozvím něco co mi doposud uniklo ;)



Neptun
Příspěvky: 68

Příspěvek#10 » stř 30. srp 2023, 22:38

Zapomněl jsem napsat, že to mi přijde na přebíjení ta největší zábava, že ladím co nejlepší náboj ( v rámci možností) pro konkrétní zbraň.



Neptun
Příspěvky: 68

Příspěvek#11 » stř 30. srp 2023, 22:44

A že Jarda.Ježek nejlíp pochopil co mám na mysli.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#12 » čtv 31. srp 2023, 08:10

Já vycházím z takovéhle tabulky, která je vázána na typ použitého prachu a střely

FMJ_124.png


Takže OAL je zhruba konstantní, s tolerancí jak to lis umí, a mění se jen navážky. S délkou náboje bych hýbal jen při zásadně jiné střele, ke které by tahle tabulka nebyla, nebo u zbraně, které prokazatelně nebere běžné střelivo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Redsnake
Příspěvky: 337

Příspěvek#13 » čtv 31. srp 2023, 09:23

Dokud přebíjíš jen Alsy nebo SB fmjčka a nepustíš se třeba do odlévání vlastních střel, tak si s tím asi vystačíš. Stačí si ale odlít pár střel z kokily od LEE s kulatým nosem a u devítky už bude muset OAL zkracovat poměrně zásadním způsobem. Je fajn aspoň tušit, co to dělá s tlaky a případně tomu upravit navážku, nebo si minimálně uvědomovat souvislosti.

Proto jsem zmiňoval plunk test, kdy si ihned ověříš jestli náboj pasuje do tvé zbraně. Pokud bude OAL dlouhý může se střela zaříznout do drážek a pokud škrtíš jen tak aby se neřeklo, tak takový náboj potažením za závěr klidně ve zbrani delaboruješ. Neptejte se mě jak to vím :)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#14 » čtv 31. srp 2023, 09:42

Lité střely mám jen do předovek a tam se zase neřeší OAL :-)

Jasně, pokud nevyrábíš běžné 9L na rychlé střílení, tak pak musíš více sahat do konstrukce náboje. Já mám produkci vzhledově prakticky identickou s SB, jen to nemám tak naleštěné.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host