Kalibrování nábojnice až na konci



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#46 » úte 6. srp 2013, 14:03

Tak nevím, jestli prve reagovat na vyjádření ohledně idiotů, cucání z prstu a koránu, nebo na přirovnání náboje k letadlu. Vypadá to na moc času a námahy. Vytvořit spor z pár desetin grainu byla stějně hloupost už na začátku. Nechám to být a až mi exploduje lehce ochuzená navážka BA9 v lugeru, slibuji, že dám vědět. ;)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#47 » úte 6. srp 2013, 14:25

Urážíš se zbytečně, víme oba že 9Luger/Ba9 je celkem blbuvzdorná kombinace a těžko se tam dá nasypat něco co by střelce opravdu ohrozilo. Ale jestli si začátečník vštípí do hlavy že minimální navážka je jen nedůležitý číslo tak mu může nějaká háklivější patrona a nebo prach nepříjemně dokázat opak.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#48 » úte 6. srp 2013, 14:45

Ale já se neurážím. Jen mi přijde, že jsi mě buď nepochopil, nebo máš jiný osobní názor a preference.

Prostě když začínám a ještě nevěřím vahám, tak kromě toho, že si je ověřím, budu se vždy raději držet dole, protože tam je ta šance k průseru obvykle vzdálenější a o dost méně pravděpodobná. Dám ruku za to, že o mnoho víc pistolí se rozletělo na kousky kvůli přestřelené navážce než kvůli explozivnímu hoření.

Nestojí mi to za však za to, abych se o to případně přel donekonečna. Nemusím nutně ten spor vyhrát. Toť vše a nic osobního. ;)



jiricak
Příspěvky: 38

Příspěvek#49 » úte 6. srp 2013, 15:01

Chlapi,to,že 9mmLuger a BA9 je blbuvzdorná kombinace,to nemyslíte vážně? Vy máte s tímto prachem a tím nábojem nějaký problém,nebo jsem to špatně pochopil :shock:



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#50 » úte 6. srp 2013, 15:09

Nemáme, právě naopak. Proto je ta kombinace blbuvzdorná, jinak řečeno tolerantní.



jiricak
Příspěvky: 38

Příspěvek#51 » úte 6. srp 2013, 15:49

No tak to jsem blbě pochopil :roll:V CZ75 a WaltherP1 mi to šlape slušně. Tak střílečkám zdar :D



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#52 » úte 6. srp 2013, 15:52

Chtěl jsem ještě dodat, že parametry jsem porovnal s fabrikovým NONTOXEM a celková váha náboje je 183 gr. Já mám 180-183,4 gr. Limity mají 192 gr. Tuhle první serii jsem měl zváženou Xkrát. Uvidíme. Rozhodně sobota bude na střelnici dlouhá. Doufám že nebude takovej hic jak dneska :( když vám tu v sobotu večer nenapíšu tak prosím admina o smazání účtu ;) :D



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#53 » úte 6. srp 2013, 16:03

Celková hmotnost náboje nehraje takovou roli. Něco udělají různé nábojnice, něco tolerance na střele.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#54 » stř 7. srp 2013, 07:04

nico
ono do lugera dvojitou tabulkovou navážku BA9 nedostaneš (ani SP2)
prachovače neumí 1,3 či 1,5 navážky a to že se prach sype z hilzny při usazování střely přehlédnout nejde
naopak kdekomu se může podařit dojet prachovač "do dna" a nalaborovat hrubě pod minimum tabulek a to i nechtě (nebo se může třeba zadrhnout šoupátko či prasknout vratná pružinka,...)

Valda83
pokud máš potřebu dávkovat mezi rozsah děr v autodisku
popadni disk s otvory pro přebíjení např. 6,35 a patřičný otvor si vytvoř sám



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#55 » stř 7. srp 2013, 08:06

To nejsme v rozporu. Ohledně navážky BA9 jsem to už prakticky 2x psal. Také jsem uváděl, že třeba s BA10 by to naopak mohl být průšvih.

O té druhé části jsem naopak nepsal vůbec, tak nevím, k čemu se pojí, ale opět se shodneme. Pokud si necháš dojít prach, může v nábojnici skončit libovolné množství v rozmezí nula až nastavená navážka. Tedy v té poslední obvykle něco náhodného na této stupnici.

Tady se psalo o vyšší navážce chybou vah a/nebo nastavení prachovače, ne o dvojitém nadávkování. Pak to samozřejmě nemusí nutně být hned x 2, ale může to být, zejména u šoupěte, x cokoliv.



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#56 » stř 7. srp 2013, 10:58

Jo jinak pouzivam tuhle laboracni tabulku pro Vectan http://cs.strobl.cz/userfiles/file/labo ... istole.pdf

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#57 » stř 7. srp 2013, 13:20

nico
možné chyby jde rozdělit na
1/ vzniklé nerespektováním tabulek
2/ výrobní - k těm jsem se vyjadřoval a lze k nim ještě přidat povolenou matrici



Martin600
Příspěvky: 2

Příspěvek#58 » ned 17. lis 2013, 14:45

Zdravím všechny, mohl by mi nikdo prosím poradit. Mám Dillona XL 650 a potřeboval bych poradit jak seřídit žehlící matrici od Dillona. Předem děkuji za ochotu. Nějak jsem to z toho anglického manuálu nepochopil.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#59 » pon 18. lis 2013, 09:36

Dillon snad nemá žádnou matrici, které by se po česku dalo říct "žehlička". Třeba Lee tuto matrici má pod názvem Factory Crimp Die a ta opravdu znovu překalibruje celý náboj. Ta od Dillonu je Crimp Die a opravdu jenom zaškrcuje.

Postup k seřízení je:

1) Povyšroubovat matrici nahoru zcela mimo dosah (nebo ji mít mimo hlavu).
2) Vystavit shellplate se střelou osazeným nábojem nahoru do mezní polohy.
3) Zašroubovat matrici dolů až na kontakt s nábojem.
4) Poslat shellplate kousek dolů (neresetovat index).
5) Matrici přidat 1/8 otáčky.
6) Test (plate nahoru), kontrola zaškrcení, pokud třeba přidat 1/8 a opakovat kontrolu.
7) Zafixovat matrici.

Osobně nejedu po osminách otáčky, ale většinou začnu na 1/2 a případně přidávám po 1/4. K seřízení použij stejný náboj, jako pak budeš dělat a škrtit. Až na tu doporučovanou 1/8 to píšu z hlavy, takže si ještě můžeš přečíst návod výrobce:

http://www.dillonprecision.com/docs/dil ... y_2007.pdf
(Až nyní čtu, že to už jsi zkoušel. Link ponechám pro ostatní.)

Pokud chceš opravdu žehlit, dokup si třeba Lee Factory Crimp Die. Měla by se dát sehnat i samostatně mimo sadu.



Martin600
Příspěvky: 2

Příspěvek#60 » stř 20. lis 2013, 14:34

Děkuji za informace. Ještě jsem se chtěl zeptat, jaké máte zkušenosti s matricemi na žehlení od jiných značek. Jestli matrice od Lee je to nejlepší řešení, nebo zda nezvolit třeba RCBS, HORNADY, nebo jinou značku?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Richard1978 a 8 hostů