Výběr přebíjecího lisu



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#721 » pát 30. zář 2022, 16:48

Grimpo píše:v.k.
Ano. 3. Ale. To předpokládá, že máš "podavač střel LEE"* a LEE usazovací matrici ve které zároveň krimpluješ. Což už dávno ne zcela zanedbatelné množství lidí (čti všichni ti co přešli z PRO1000 na cokoli min. se 4 pozicema) považuje za poněkud překonaný přístup.

*A jako exuživatel podavače střel LEE nemůžu než to považovat za parodii...


Ano, to predpoklada. Do debaty o tom, ktery pristup kdo poklada za prekonany, ci jak uzivatelsky privetivy je jaky podavac se ale nehodlam zapojovat. ;)



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#722 » pát 30. zář 2022, 16:54

Machead píše:3 fakt nie su minimum. Format, prachovanie, usadenie, krimp. To sme hned na 4.
Isto, da sa aj s 3mi ked sa zluci usadenie s krimpom ale je to podstatne horsie na nastavenie a stabilny krimp bez ohladu na zmenu nabojnic (co v zmeske nie je problem).

Ked mam na lise 5 pozicii, preco sa obmedzovat na 3?..


Tri jsou opravdu minimum a o ten fakt mi slo. Nikomu jsem neradil pouzivat na 5 dirovem lisu jen tri matrice, ani jsem nikomu jeho postup nekritizoval.
Predstavuju si zacatecnika v prebijeni, ktery by rad prebijel objemove, ale nechce hned investovat do Dillona nebo LNL. Pokud je ovsem zrucny a trpelivy, tak mu vyladeny triderovy Lee muze poslouzit. Kdyz se tu rovnou dozvi, ze potrebuje minimalne 4-5 matric, tak tu moznost treba ani nezvazi.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#723 » ned 2. říj 2022, 11:05

Ako som napisal, cena nejakej 550 ci jazdenej 650 alebo aj 750 s podavacom nabojnic Lee (a casom dokupit/vytlacit elektriku) je voci dnesnej cene komponentov zanedbatelna.
Bavime sa tu o jednorazovej, dozivtonej investicii v sume 25-40 tisic Kc/1000-1500 €, vs o peniazoch za strelivo, co u niekoho relativne malo strielajuceho moze cinit bez problemov tych 1000 euro (25k Kc) rocne.

To je ako uvazovat o cene AR-15 ci nejakej pistole v 9 mm po starom (jezis maria, vz 58 sme kupovali za 3000 Kc!) bez kontextu, kolko rocne vyjde krmenie.

Isto, su ludia, ktori si prebijanie skusia, zistia, ze to je o case (o velmi vela volneho casu) a peniazoch (lebo prebijanim neusetrite nic) a vykaslu sa na to. To kaslanie na to ale moze byt sposobene aj tym rozdielom, ze ak sa clovek s jednym lisom trapi a 100 ks mu trva, kdezto u druheho lisu sa posadim a tych 100 ks mam za 5 minut tahanim za paku.

Je jasne, ze kupovat dillon 1100 v plnej palbe nedava zmysel pre niekoho, kto ide na strelnicu 5x rocne a vystriela 50 ran pri kazdej navsteve. Ale taky clovek asi ani nevidi zmysel v prebijani.



Jakub.V
Příspěvky: 31

Příspěvek#724 » čtv 27. říj 2022, 10:24

Porizoval nekdo tento cely kit a mohl by pripadne poslytnout info/zkušenosti? https://www.strobl.cz/lee-pro-4000-kit-9mm-luger_p10152

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#725 » čtv 27. říj 2022, 10:45

Měl jsem ho, funguje. ALE - je na něm dost plastových dílů (třeba celý shellplate jezdí po plastovém krytu hlavy lisu) co se poměrně dost a rychle opotřebovávají a celá ta konstrukce je prostě taková levná... vzhledem k potřebě přebíjet cca 10-15k ročně tak to nebylo to pravé..



ossan81
Příspěvky: 72

Příspěvek#726 » čtv 27. říj 2022, 10:56

Mám a používám, vydrž do soboty do Žalan a pokecáme. J.Č.



Neptun
Příspěvky: 64

Příspěvek#727 » čtv 16. úno 2023, 15:09

Ahoj, pár měsíců jsem již toto vlákno nečet a po přečtení několika posledních stránek jsem se rozhodnul napsat pohled přebíjejícího začátečníka.
Předně doporučuji toto vlákno ( i ostatní v závislosti na tom co, kdo chce přebíjet) přečíst. Je zde spousta velmi užitečných rad od zkušených a je dobře, že jsou ochotni se podělit. Samozřejmě kdo raději jde cestou vlastního výzkumu již vyzkoumaného, tomu to také přeju. I cesta může být cíl.
Poslední diskuze se vedla hlavně ohledně toho jestli stačí LEE TURRET anebo DILON650. Já bych přesně po roce přebíjení řekl, jak pro koho.
Pro začátečníky uvedu, jak jsem začal já, ale netvrdím, že je to jedinné správné ( ani nevím jestli je to vůbec správné), mě se to jeví, že pro začátek to nebyla špatná volba.
Koupil jsem Lee Turret ( celý set od Štrobla, pro dvě ráže 9mm a .223). Mám za rok přebito 3.500 lugrů s .223 jsem začal teprve nedávno, takže zatím jen pár stovek. Na toto množství se mi jeví vybraný lis, jako odpovídající. Časově to přebíjení něco vezme, ale zalezu si na hoďku do dílny, pustím si muziku ( kterou bych si chtěl stejně poslechnout) a tahám za páku. Navíc si myslím, že pokud bych měl lis typu Dilon 650, tak by při tomto množství nebyla časová úspora až tak obrovská. Ano je pravda, že i já začátečník vidím, že něco může asi být lepší, takže pokud mi stoupne spotřeba střeliva minimálně dvojnásobně, začnu uvažovat, že prodám LEE a koupím Dilon. Pokud budu v budoucnu potřebovat nějaké superpřesné střelivo, tak to taky bude chtít jiný lis. Jinak zůstanu u toho co mám. Ovšem volbu čas/finance si musí zhodnotit každý sám za sebe.
Pro ty začátečníky co chtějí vědět ekonomickou stránku uvedu, že s 9lugrem jsem s běžně dostupnými komponenty na cca 3,8 až 4 Kč( zápalka 1,1 střela 2,0 a prach RS12 za necelou kačku, dle laborace), tedy úspora necelé necelé tři kačky oproti seriovému SelBelu ( a myslím, že kvalita je také lepší než seriový SelBel). Vše na přebíjení mě stálo od lisu, přes váhy až po pračku cca 23.000,- Později jsem dokoupil ještě hradla.
Omlouvám se za předlouhý příspěvek, ale snad někomu pomůže do začátku. Přeji všem spoustu přebitých a bez závady vystělených ......... ;)



DEE
Příspěvky: 8

Příspěvek#728 » čtv 16. úno 2023, 16:54

Ahoj. Taky můžu přispět troškou do mlýna. Přebíjím od října 2022, tj. cca 5 měsíců. Lis mám Dillon SDB (přebíjím pouze lugry, cena nového lisu 15500). K tomu veškeré propriety (home made pračka, nerez piny, váha, atd.) s celkovými náklady cca 20tis. O částku jsem se podělil s dalšími dvěma, takže investice necelých 7tis. na osobu. SDB má tu obrovskou výhodu, že je extrémně kompaktní a velmi dobře se přenáší. Nevýhodou je přebíjení jen pistolových ráží, ale mnohým - jako třeba mně a kolegům - to stačí.
Za těch 5 měsíců mám jen já přebito 6963 lugrů, s celkovou úsporou proti komerci kolem 18 tis. Během jedné session přebíjím 500-1500 dle nálady a zásoby komponent. Lis má celkem napřebíjeno už kolem 15 tisíc. Za tu dobu jen dvě závady způsobené opotřebením. Dostupnost a cena dílů je velmi dobrá.



Neptun
Příspěvky: 64

Příspěvek#729 » čtv 16. úno 2023, 17:18

Ano "sdílený lis" mě také lákal, ale než jsme se s jedním kolegou dohodli, tak se přestěhoval a místo střílení se začal věnovat jinému koníčku, takže to nedopadlo. Dnes jsem rád, že mám sám pro sebe :lol:



Jarda.Jezek
Příspěvky: 867

Příspěvek#730 » čtv 16. úno 2023, 18:17

Potíže se sdílením, které můžou nastat, za těch pár tisíc ušetřených při pořízení asi nestojí. Pochopitelně můžou existovat výjimky v ideálních případech, ale já také patřím k těm, kteří jsou rádi za ten luxus vlastních lisů.



DEE
Příspěvky: 8

Příspěvek#731 » čtv 16. úno 2023, 19:34

Sdílení rozhodně není pro každého. To je dobré si vyhodnotit a mít jasno. Jen jsem to chtěl naznačit jako možnou cestu. Kdybych měl lis sám pro sebe, nezlobyl bych se. Ale takhle to bylo schůdnější i pro rodinný rozpočet a doma přijato bez velkých debat :).



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#732 » pát 17. úno 2023, 12:27

Tak sdílení jde ale musí to být fakt dobří známí, kamarádi.



glock69
Příspěvky: 184

Příspěvek#733 » pát 17. úno 2023, 13:35

A snad jim to i vydrží...



Trpaslo
Příspěvky: 69

Příspěvek#734 » pát 17. úno 2023, 18:38

Také přispěji, protože jsem před nějakou dobou zde zjišťoval informace co a jak. Vše dopadlo dobře. Nakonec jsem pořídil Dillon 650ku z druhé ruky a rozhodně toho nelituji. Jednak prodejce byl velmi ochotný a vše mi ukázal a nechal vyzkoušet, takže jsem se nebál pak sám doma začít - už jsem malinko věděl co a jak. Pak mi k lisu věnoval pár komponent do začátku, což bylo příjemné ze jsem mohl začít v podstatě okamžitě a v neposlední řadě jsem ušetřil nějaký ten financ.
Přebíjení je zábava, takže dillona rozhodně nelituji, je to pracant. Myslel jsem ze budu přebíjet pár stovek měsíčně a je to určitě přes 1000ku. Takže opravdu platí že cena lisu se poměrně rychle vrátí. Asi bych to samé zvládl s Leeckem, ale nejsem kutil a pochopil jsem že u Leecka se prostě musí na lis více sahat a semtam něco poladit.
Tím ale rozhodně nechci říkat že jeden je špatný a druhý ne. Každý je pro něco malinko jiného. Já jsem rád že mám nastaveno a jen "tahám za páku".
Pokud zvažujete jestli začít nebo ne a baví vás střílet tak do toho jděte. Jediné co bych zmínil jako negativum, je prostor co přebíjení zabere. Není to jen lis, ale prachy, střely, hilzny čistý, hilzny špinavý, spousta věcí kolem, něco na mytí, lubrikace, servis atd...a hlavně pořádně zpevněnou pracovní plochu - dal jsem na rady místních a desku pro sichr ještě prisrouboval festovně ke zdi a nelituji.
Tedy pokud máte byt 2kk kam se sotva vlezete, tak vězte že a přebíjením vás manželka požene.

Na závěr jen doporučím rozhodně nesetrit na vahách, supléře a kalibru. Tak moc to nestojí a máte pak jistotu co vyrabíte. Váhy jsou jediná věc co jsem kupoval na dvakrát, jelikož poprvé jsem koupil nějaké levnější co vážili s sice měli setinove misto u grainu ale minimální krok snad 0,7 gr což prostě bylo moc nejistý.

Sám se toho musím ještě hodně učit, hlavně mám v plánu přechod na jiné ráže a jednooperak, ale jinak vřele doporučuji.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#735 » sob 18. úno 2023, 03:23

Jak psal kolega výše právě SDB, měl jsemntake, je hodně kompaktní a místa moc nezabere.
U 650 navíc se všemi podavači už to je ale jiná.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů