Výběr přebíjecího lisu



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#691 » úte 13. zář 2022, 19:48

Bez autoindexu sa zit da, obzvlast ked ten na Lee na vacsie kalibre stejne pouzit nejde.

Co je podstatne je robustnost lisu. To Leecko pistolaky znesie, mozno aj .223, otazka je, ako dlho, kym nieco nepraskne. Lee a ich praskove spekane diely a plast, ehm no…

Som nazoru, kup dillon, ak turret, tak nieco masivne. Kupuj raz, plac raz. Celkova cena v horizonte zivotnosti lisu (dozivotne) sa strati.

Je to ako so zbranou - jednorazova investicia a cena streliva tu cenu za rok bohate prevysi. To same o cene lisu voci komponentom.



Redsnake
Příspěvky: 312

Příspěvek#692 » úte 13. zář 2022, 21:29

Poprosim o pripomenuti kde na lisu lee turret jsou plastove dily? Mozna tak aretacni ctverecek a ten dil autoindexu, stoji doslova par korun a vyplati se jej mit v zasobe, ovsem vydrzi pry dlouho a da se otacet a tim prodlouzit zivotnost. Zbytek je litina.

Ano, existuje socka verze z tusim hliniku, tu spis asi nebrat, ale jinak to jsou dost zbytecne strachy, pokud se clovek nechysta prebijet .50 bmg.
Beztak na velke puskove je asi lepsi jednooperak, nebo vy na svych dillonech prebijite .308 a vyse?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#693 » stř 14. zář 2022, 07:45

Ty řeči, že do začátku máš dát desítky tisíc do lisu jsou hodně mimo. Když začínáš, tak potřebuješ získat základní zkušenosti a na to stačí i ten Turret. Já dal jen za střely, prach a zápalky víc, než za lis s příslušenstvím. A když na to přijde, tak při posunu cen každý lis dnes prodáš za zhruba stejně, jako ji ho koupil.



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#694 » stř 14. zář 2022, 09:15

Machead píše:Osobne si myslim, ze Dillon 550 je skvela volba pre niekoho s obmedzenym nastrelom mesacne. Ono dnes to zial nie je o uspore penazi pre tych, co zacinaju - zapalky aj prach sli drasticky hore. My co mame naskrblino sa usmievame.

Enem plati, ze 550 je vyborny lis a netreba ist rovno do 750tky. Hovorim ako stastny majitel 650tky v plnej palbe s podavacmi vsetkeho s konverziami v 3 razach.

Ad konverzie - tie pre 550 su podstatne lacnejsie tiez.


Vždycky jsem přemýšlel, pro koho je vlastně 550 určena. Osobně mi tenhle model od Dillonu nedává smysl.
Prebijim puškové náboje - dělám na jednooperaku nebo na heavy turretu.
Dělám pistolove náboje - koupím progresivní lis (třeba 650/750).
Dělám malé série do krátkých zbraní - na to mi dává smysl levný turret nebo zase nějaký progresivní lis. Této skupině by se asi 550 hodila, ale ten chybějící autoindex mi přijde jako velká bolístka. Kdyby měla autoindex tak proč ne, to už by mi smysl dávalo, ale bez něj mi to přijde takové polovičaté. Navíc je za cenu podobnou jako třeba Hornady LnL. Tak proč kupovat polo progresiv? Nerýpu.) Jen mě zajímá, pro jakou je cílovku.



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#695 » stř 14. zář 2022, 09:37

Machead píše:Tvrdit, ze zaciatocnik musi zacat na jednooperaku je sprostost ako noha.


Ja netvrdim ze musi, ale radim to tak a nakonec si ho moji kolegove stejne koupili (puska, speciality jako .44 Mag a vys).

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#696 » stř 14. zář 2022, 10:12

Já tedy nevím, ale většina lidí jede hromadně pistolové ráže, takže 9 Luger. Popřípadě revolverové.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#697 » čtv 15. zář 2022, 06:36

Aris píše:Vždycky jsem přemýšlel, pro koho je vlastně 550 určena. Osobně mi tenhle model od Dillonu nedává smysl.


Ale dava. Je skvele pouzitelny na presne puskove naboje aj na pistol. Isto, je pomalsi nez 750 s podavacmi, no aj podstatne lacnejsi.
Porovnanie s Hornady LnL kryva - u hornady zrovna kriticky podavac nabojnic nefunguje zrovna spolahlivo, v tomto je Dillon uplny kral. Navyse mi pride lahsie a rychlejsie vymenit celu hlavu ako menit matrice, byt cez bajonet.

Som zvedavy na ten novy lis od Frankfurt Arsenal, jedine co sa mi nepaci (a to totalne) je paka ked je piest v hornej uvrati, ta paka ide strasne nadol. Neni to prilis stastne riesenie, skutocne ta svetla vyska mala byt mensia, nikto na tom 338 lapua prebijat nebude.

Lebo mat alternativu k 1100 za cenu 750 znie velmi dobre. Teda, takto vydrzi tolko co dillon, co je tiez otazne.



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#698 » čtv 15. zář 2022, 10:36

V čem spočívá ta výroba přesných puskovych nábojů? Neudělá ta 750 stejně přesný náboj? Je to nějaký rozdíl oproti jednooperáku?

Ad LnL, nemůžu posoudit spolehlivost podavače nabojnic. Mám jen podavac na střely, ten funguje bezvadně a práce jde od ruky. Na bajonety ale nedám dopustit, ty mi přijdou lepší. Vycvakneš si sólo prachovač a snadno ho vysypeš po skončení práce, nemusíš sundavat hlavu. To stejné když potřebuješ vyndat jen jednu matrici, třeba kvůli zlomené jehle nebo výměnu usazovaciho trhu atd... navíc ti stačí jen jeden dávkovač prachu. Když meníš ráži tak prohodíš jen nastavovací šroub. A ten stojí zlomek ceny prachovače. A matrice nemají axiální vůli jako třeba výměnná hlava - sedí napevno.

Jinak na ten frankford jsem také hodně zvedavy. Ale stejně si říkám, že ta výsledná cena se někde musí projevit. No, necháme se překvapit.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#699 » čtv 15. zář 2022, 13:59

Podavač nábojnic u LNL funguje absolutně bez problému tak jak jsem ho vybalil z krabice. Jak pistolovky tak puškový.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#700 » čtv 15. zář 2022, 15:24

Aris píše:navíc ti stačí jen jeden dávkovač prachu. Když meníš ráži tak prohodíš jen nastavovací šroub. A ten stojí zlomek ceny prachovače.


Na Dillone prehadzujem jeden prachovac. Prachovaciu matricu i tak potrebujes vzdy inu podla raze.
Proste dam dole prachovac, prehodim na druhu hlavu, prehodim soupatko ktore stoji par euro a mam zvlast na rozny prach (dva pistolove, dva puskove). Netrva to viac nez minutu.



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#701 » čtv 15. zář 2022, 15:54

To je pravda, také jsem to takhle dělal kdysi :)
Odsroubovat dva imbusove šrouby, odháknout táhlo k subplate, sundat prachovnici, vyndat soupatko a podložku, dát nové soupatko a pak zase složit. Také to takhle jde, ale dal jsem radši přednost pohodlí. A to předmětné šoupátko u nás stojí 1500 Kč, což je poměrně dost peněz.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#702 » čtv 15. zář 2022, 18:29

Ved hovorim, par euro.

Treba hladat, u nemcov za 30 eur uplne bez problemov ;)

Prebijam 3 raze, keby som mal kupovat prachovac na kazdu raz ci nebodaj bajonety na matrice tak je to drahe, to je jasne. Hlava na dillon vyjde lacnejsie nez bajonety, soupatka tiez nie je taka hruza.
Na Dillon podavac nabojnic som si par tanierov na vsetky 4 typy nabojnic navrhol, vytlacil a su dostupne na Thingiverse. Rovnake taniere idu na podavac Hornady. Pouzivam len velky pistolovy na .45, zvysok mam povodne. Aj na tom sa da co to usetrit.

Ak by mal niekto zaujem o taniere pre podavac nabojnic Dillon/Hornady:

https://www.thingiverse.com/thing:4161239



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#703 » čtv 15. zář 2022, 19:16

Opravdu vyjde levněji?

Nechci vyvolat Flame.) Jen mě zajímalo, na kolik vyjdou konverze na jinou ráži na předmětných strojích - tedy Dillon 750 a Hornady LnL. Tak jsem si udělal malé srovnání. Dělal jsem to rychle a na mobilu a vybíral vždy z jednoho obchodu. Některé položky nejsou skladem a někde je zase možné je najít levněji o pár korun.) Ale na hrubou představu to stačí.

Takže na konverzi pro D750 potřebuji:
Konverzní sada - 3391 Kč
https://www.reloader.cz/dillon-xl750-xl ... rsion-kit/

Hlava na matrice - 1115 Kč
https://www.reloader.cz/hlava-lisu-dill ... 0-xl750-1/

Šoupátko k prachovači - 1421 Kč
https://www.reloader.cz/soupatko-prachovace-dillon/

Matrice k prachovači - 590 Kč
https://www.reloader.cz/matrice-k-prachovaci-dillon/

Takže celkem 6517 Kč. Neobsahuje prachovač.

Změna pro LnL
Shellplate - 1725 Kč
https://www.brownells.cz/epages/Cesko.s ... ctID=69412

Bajonety 3ks - 722 Kč
https://www.brownells.cz/LOCK-N-LOAD-PR ... -749002177

Šroub prachovnice - 640 Kč
https://www.brownells.cz/LOCK-N-LOAD-PI ... -749001290

Celkem 3087 Kč. Neobsahuje prachovač.

Hrubé srovnání, ale pro základní představu to stačí.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#704 » pát 16. zář 2022, 09:49

2Aris. Ohledně přesných puškových nábojů. Vygoogli si termín "free float" a "zero play" v souvislosti s přebíjením puškových. Podívej jak pracuje Forster CO-AX, nebo Frankford Arsenal M-press COAXIAL. Nebo jak se pracuje s matricemi LE.Wilson a hřebenovým lisem. A následně se podívej po ARMANOV TOOLHEAD FREE-FLOAT, ZERO-PLAY FOR DILLON XL650/XL750.
Všechno tohle je o tom, že naopak matrice NENÍ TOTÁLNĚ ZAFIXOVANÁ. Pokud tedy chceš přesný puškový náboj. A pak můžem spustit flame o tom, co 1. už je a ještě není přesný puškový náboj, 2. jestli "zero play" má nebo nemá smysl.

Já už předem uvedu výsledek svých prvních pokusů (bohužel zatím nic systematického, nemám na to kdy). Seřazeno vzstupně od nejhoršího po nejlepší. Podotýkám, že ještě nemám kompletní set-up, abych pokryl všechny možnosti, a asi ani mít nebudu.

Všechny nbc kalibrovány a zkracovány v 650tce, matrice Bonanza/Forster, zkracovačka upravená LEE Quick Trim DeLux.

Usazování střel prováděno následovně:

3. Matrice Forster-Bonanza, pevně utažená v singlestage / pevně utaženo v 650tce
2. Matrice Forster-Bonanza nedotažená v singlestage
1. Usazovačka LE Wilson - provizorně v Classic Castu*

*Ale vyrábím si vlastní "jednooperák", náhradu za KM hřebenový.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#705 » pát 16. zář 2022, 15:43

Aris, hovoril som cisto o bajenotech vs hlava. Na pistol potrebujes 4, idealne 5 (jeden si vynechal). 3 na format, usadenie, zahrdlenie. 1 na prachovac. Ak pridam podavac nabojnic, tak treba 5.

Enem tu ratame fazulky. Bavit sa o rozdiele par stoviek ci dokonca par tisic ked clovek preplati na komponentoch nasobne viac…

Je to ako kupit si riadne auto a potom do toho liat pofidernu naftu z miestneho druzstva. Vybava na prebijanie nieco stoji. Ked viem, ze vybucham par tisic rocne, co je velmi maly nastrel, tak snad nebudem riesit amortizaciu lisu, ktory (ak je riadny) mam na cely zivot.

Jednoducho mi to pride ako ked niekto horekuje kolko stoji nejaky Apple Macbook Pro. No dobre, a co? Nezaujima ma to, ked sa mi to zaplati z jednej roboty.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů