Jaký typ střely

Uživatelský avatar
milrach
Příspěvky: 86

Příspěvek#1 » ned 5. čer 2022, 16:09

Zdarec, rád se celý život toulám po horách, lesích, kopcích... Nosím s sebou na obranu zbraň ráže 9 mm Luger. Tahal jsem ji s křikem už mnohokrát, použít jsem ji nemusel díky bohu zatím ani jednou... Který náboj je pro tyto účely nejvhodnější - SP, FMJ, JHP ? Díky za rady :idea:

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#2 » ned 5. čer 2022, 16:54

Těžko říct. Za zvěř luger malý výkon joule. Asi jhp, ale asi to je jedno.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#3 » ned 5. čer 2022, 21:33

Aneb vim kulove, presto trousim rozumy. Rozhodne to jedno neni!
Pro tyto ucely je nejlepsi z dostupnych naboju v CR 115gr FMJ S&B - ma nejvyssi faktor ze seriovych naboju,cti nejvic naslapnuty.
Pokud neco chybi lugeru vuci zveri, bude to pruraznost, coz je presny opak k cemu jsou jhp a sp naboje urcene a realne je to sakra rozdil. Ale obecne je Luger dostatecny na vsechno, co bys mohl v lese potkat, ale ne na 1.ranu (to casto neni ani kulovnice).



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#4 » pon 6. čer 2022, 04:43

Já bych zvolil toto https://www.lovecky-obchod.cz/naboj-mag ... 52g-50-ks/ prostřelil jsem s tím víc jak se S/B 115. Co jsem měřil rychlosti tak to sedí jak píše výrobce.

Uživatelský avatar
milrach
Příspěvky: 86

Příspěvek#5 » pon 6. čer 2022, 05:00

Honzajan píše:Aneb vim kulove, presto trousim rozumy. Rozhodne to jedno neni!
Pro tyto ucely je nejlepsi z dostupnych naboju v CR 115gr FMJ S&B - ma nejvyssi faktor ze seriovych naboju,cti nejvic naslapnuty.
Pokud neco chybi lugeru vuci zveri, bude to pruraznost, coz je presny opak k cemu jsou jhp a sp naboje urcene a realne je to sakra rozdil. Ale obecne je Luger dostatecny na vsechno, co bys mohl v lese potkat, ale ne na 1.ranu (to casto neni ani kulovnice).


No pozor, zase tak jednoznačné to není. Na prase si s Lugerem nevystačíš, to v mnoha případech nelehne do ohně ani po komorové ráně s 308 W... Navíc klasický FMJ 115 gr je ogivál, a ten má tendenci sklouzávat, doporučuje se komolý kužel Subsonic, ale ten je zase pomalý... Podle mě je dobrá volba poloplášť SP - vysoká úsťová rychlost, tvar na způsob komolého kužele a částečná deformace špičky-předání více energie.



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#6 » pon 6. čer 2022, 06:54

Henry píše:Já bych zvolil toto https://www.lovecky-obchod.cz/naboj-mag ... 52g-50-ks/ ...


btw: Maji tam chybu v udajich tabulky v popisu. Ma byt E50=387J a ne 287J.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#7 » pon 6. čer 2022, 07:42

milrach píše:Na prase si s Lugerem nevystačíš, to v mnoha případech nelehne do ohně ani po komorové ráně s 308 W...
Pokud není účelem zabít, ale zastavit, tak nic z běžných pistolových ráží nemůže stačit.
Někde tady byl popsán případ, kdy po celém zásobníku .40 SW prase lehlo až po několika minutách,
Takže leda Ruger Alaskan v ,454 Casull, případně něco v .500 SW.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#8 » pon 6. čer 2022, 10:10

V tomto kole vyhral Honzajan, na otazku bolo najlepsie odpovedane, aj tu kulovnicu a dalsie veci co tu placaju ostatni uz spomenul hned v druhej odpovedi. Tema je to velmi casto sa opakujuce. Takze pre 9L plati co najnaslapanejsie FMJ (protoze penetrace) a mat ich co najviac.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#9 » pon 6. čer 2022, 17:25

Pokud strilim vsude mimo(prilis silna raze vs velikost a hmotnost zbrane), nemuzu su divit, ze prase nepadne. Nebudu sem porad davat videa z youtube, kde prase nakonec (ne zas za tak dlouho) padne.

Henry: muze byt, dulezita je hybnost, cili faktor.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#10 » pon 6. čer 2022, 20:00

Prase dokáže po lese běhat šedesátkou. Sice špatně vidí (dobrý je se schovat), zato dobře cítí (kontrolovat, kam fouká).
Jestli má do padnutí několik minut, za tu dobu dokáže napadnout a zrušit kohokoliv, včetně střelce.
Myslím, že video z nepovedeného lovu už tu někde bylo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů