Lov lukem



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#16 » pon 11. zář 2023, 12:10

Střelba s koně zakázaná není. A jak víme z westernů, je to brnkačka.
Až bude povolený luk, jistě se najdou i (mongolští?) instruktoři.



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#17 » pon 11. zář 2023, 12:22

strelba z kona zakazana neni, ale lov z kona (v pohybu) myslim ze bude spadat pod
h) lovit zvěř s pomocí mechanismů pohybujících se po zemi, nad zemí nebo po vodě, pokud nejde o loď plovoucí rychlostí menší než 5 km/hod.,



JirkaCV
Příspěvky: 1597

Příspěvek#18 » pon 11. zář 2023, 12:27

Označit koně za mechanizmus chce hodně velkou fantazii.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#19 » pon 11. zář 2023, 12:35

Pokud se nesmí s mechanismem, tak co "Slavnosti sněženek" ???



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#20 » pon 11. zář 2023, 13:04

Ještě mě napadá, co lov jinak než střelbou?
Obecně je zakázáno lovit zvěř způsobem, jímž se zbytečně trýzní, ale co tam patří nebo nepatří?
Oštěp, kopí, bumerang, prak (zpět, to je střelba a to se nesmí), vreckový nožík, nebo uštvat a zardousit?
Zákon o rybářství takové věci řeší (a zakazuje).
Opravdu mě to zajímá a snad je to ještě "lov a msylivost".



ondra009
Příspěvky: 52

Příspěvek#21 » pon 11. zář 2023, 15:37

Nase 20 kg vazici srnci je obecne mnohme odolnejsi nez 500kg vazici bizon v americe. Proto se v americe lukem lovit smi, kdezto u nas je to zakazane. Zbytek je jen tmarstvi a predsudky.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#22 » pon 11. zář 2023, 16:08

Já mám pocit, že to mnoho lidí nechápe, proč jsopu jedni pro s druzí proti. Je to spor co nemá řešení. Odpůrci lovu lukem jsou zejména opravdoví myslivci. Myslivost je ryze Evropský fenomén. Není to lov, je to hospodaření se zvěří. Ti lidé co jsou myslivci chtějí hospodařit, chtějí se rozhodovat co střelí jako průběrné, co nechají rozmnožovat, je to prostě chov ve volné krajině. Do toho lov lukem nezapadá, protopže to je sportovní způsob lovu. Jako mají rybáři muškaření, tak mají lovci (neříkám myslivci) lov lukem. Jenomže myslivci chtějí (nebo musejí) plnit plán lovu atd... a to lukem nejde. Proto to nechápou a nikdy nepochopí. Je to jako by sportovní rybář vysvětloval třeboňskému rybníkáři, že má ty kapry před Vánoci vylovit na mušku. A tak si myslivci vymýšlí koniny, že je lov lukem krutý a nejistý a tak. Přitom jde pouze o nepochopení, kvůli rozdílnému přístupu. Ve skutečnosti je k přírodě jako takové lov lukem přívětivější.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#23 » pon 11. zář 2023, 19:58

Luk je sportovni nacini jen proto, ze ho za nej nekdo oznacil. Za par set let bude strelna palna taky oznacena za sportovni nacini, protoze pro lov se bude pouzivat neco jinyho, treba roj kvadrokopter. Luk je zbran, jako kazda jina a i plan lovu by ji samozrejme plnit sel, kdyby s nim ale myslivci umeli zachazet. Strelna palna je vyrazne pohodlnejsi a nauci se s ni kdejaky nesika.

Svym zpusobem by jiste sla myslivost provadet i lovem do jam nahankou, ale prece jen, za tech par desitek tisic let jsme se stran nastroju posunuli nekam dal, takze se pouzivaji pohodlnejsi metody.

Podle mne je to o tom, jestli lov lukem z nejakeho obskurniho duvodu zakazat, nebo ho nechat byt. Kdyz si vystrelim z napoleonskeho dela, klidne tim udelam diru do baraku. Presto neporusim ZoZ, porusim NOZ. Neni ale duvod zakazovat napoleonska dela, protoze by s nimi nekdo mohl udelat diru do baraku.

Znam myslivce, co jsou srdcari a pak znam i myslivce, co do vseho kecaji, radi rozhoduji kdo do spolku ano a kdo ne, ale kdyz se stavi posed, videt je nelze. Je to ale vec tech myslivcu, at si udelaji mezi sebou poradek sami.



JirkaCV
Příspěvky: 1597

Příspěvek#24 » pon 11. zář 2023, 20:41

Za rybáře asi tolik.
Je zavedený způsob lovu na živou rybku nebo třeba háčkem s protihroty. Lov trofejních ryb a jejich preparace.
Nedělám to, ale respektuju ostatní, že to mají tak nastavený.
Někdo rybu odnese domů, šoupne do přeplněnýho mrazáku nebo jí odnese do hospody, aby si udělal kamarády.
Já jí šetrně vyprostím, v duchu se jí omluvím, poděkuju a po ošetření vrátím zpátky.
Je fakt, když v lednu vracím proškrtanou povolenku, jsem za debila.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#25 » pon 11. zář 2023, 22:00

Úvodem vymezením pojmů. Lov je usmrcení zvěře. Myslivost je chov zvěře (př. krmení, ošetřování, výstavba krmných zařízení, stavba obor atd.) Pro myslivce je lov jen nezbytná součást jeho celoroční péče o zvěř. Pro lovce je zabití jediný smysl jeho počínání (typicky odstřel za poplatek).

Lov lukem, nebo kuší, je v reálu stejně účinný jako lov palnou zbraní (proto jej taky ministerstvo povolilo do zákona). U výkonnějších luků není problém aby šíp prošel zvěří skrz (třeba i jelenem, nebo medvědem). Smrt nastává po krátké době vykrvácením a nejsou výjimky kdy zasažené zvíře padá k zemi okamžitě. Uvádí se, že utrpení a šok zvěře je pak menší než při zásahu palnou zbraní.

Jenže aby byl lov lukem účinný je ale nezbytné, aby lovec prokázat schopnost přesné střelby a měl luk (kuš) odpovídajícího výkonu. Střelba lukem je na rozdíl od střelby palnou zbraní značně náročná na fyzickou zdatnost lovce a jeho schopnost se při lovu přiblížit ke zvěři na odpovídající vzdálenost, obvykle do 50m. Proto si myslím, že lov lukem zůstane v reálu pro myslivce okrajovou záležitostí a spíše příležitostí pro lovce za poplatek.

K té tichosti.. podle mě by používání tlumiče bylo ohleduplnější k uším lovců i jejich psů (pokud jsou u lovu). Pro srovnání šíp je sice tišší, ale několikanásobně pomalejší než rychlost zvuku. Stává se že hluk tětivy i šípu zvěř v momentu výstřelu vyplaší. S tím musí lovec počítat.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#26 » úte 12. zář 2023, 05:52

stip, Letec 12: Konečně to někdo vysvětlil; díky, pánové.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#27 » úte 12. zář 2023, 09:35

Letec 12 píše:Uvádí se, že utrpení a šok zvěře je pak menší než při zásahu palnou zbraní.
Jen nepodstatné upřesnění: čím silnější šok, tím méně zvěř trpí.



pavelg
Příspěvky: 3125

Příspěvek#28 » úte 12. zář 2023, 11:34

JirkaCV píše:Za rybáře asi tolik.
Je zavedený způsob lovu na živou rybku nebo třeba háčkem s protihroty. Lov trofejních ryb a jejich preparace.
Nedělám to, ale respektuju ostatní, že to mají tak nastavený.
Někdo rybu odnese domů, šoupne do přeplněnýho mrazáku nebo jí odnese do hospody, aby si udělal kamarády.
Já jí šetrně vyprostím, v duchu se jí omluvím, poděkuju a po ošetření vrátím zpátky.
Je fakt, když v lednu vracím proškrtanou povolenku, jsem za debila.

Já třeba dokážu spíš pochopit, když někdo píchne rybu kopím nebo ji chytí do sítě, protože ji chce sníst a skutečně ji sežere. Naopak absolutně nechápu lidí, co rybě roztrhají háčkem tlamu, nebo i něco horšího jen proto, aby ji chytili ze "sportu" a pak ji pustí.
Vždycky si říkám, že jestli nás někdy napadnou ufouni a budou nás lovit, tak radši bych byl ulovený z hladu než ze sportu.



pavelg
Příspěvky: 3125

Příspěvek#29 » úte 12. zář 2023, 11:43

Na luk nemám nijak vyhraněný názor. Sám jsem střílel z olympijského a kdybych šel na duel na 30m, tak bych si proti pistoli ten luk klidně vzal. V těch nervech si myslím, že bych oponenta trefil spíš než on mě.
Lovecké jsou samozřejmě trochu vyšší level co do potřebné síly, aby byla rezerva v energii. A taky technice, protože odpadají závaží a takové ty srandy.
Nejspíš by se to provozovalo buď silným kladkovým, anebo by někteří v sobě našli krev Čingischána a zkoušeli to tím jezdeckým kompozitním zvratným, který se hodil jak do boje, tak do lesa.

Já si nemyslím, že by zvěř trpěla víc od dobré trefy z luku než z kulovnice, ale samozřejmě by se mohli najít borci, co si koupí luk co utáhnou a půjdou to zkusit. Tím spíš, že to nebude práskat jak u Verdůnu, což by riskovali, kdyby tam pálili z pušky.

Jak už tady víc lidí uvedlo, myslivost není lov, je to chov dobytka na cizím pozemku.



JirkaCV
Příspěvky: 1597

Příspěvek#30 » úte 12. zář 2023, 18:44

pavelg píše:
JirkaCV píše:Za rybáře asi tolik.
Naopak absolutně nechápu lidí, co rybě roztrhají háčkem tlamu, nebo i něco horšího jen proto, aby ji chytili ze "sportu" a pak ji pustí.


Proto si záměrně "snižuju šanci" na zdolání ryby, abych jí neublížil. A mám větší radost z toho, že jsem nad ní vyhrál. Kolikrát je to souboj rovného s rovným.

Ale k tématu. Možná je lov lukem něco podobného. Je potřeba umění, pečlivost, spolehlivost. Dostat broknou kachnu umí asi skoro každý...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host