Lov lukem

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 614

Příspěvek#46 » čtv 14. zář 2023, 07:44

2 Letec 12 - ten výklad JUDr. Čechury je chybný. Jak už řekl Piggy, v příloze zákona 199/2002 je definice zbraní:

Část první, Definice zbraní, bod 7: Kulová zbraň - palná zbraň s hlavní (hlavněmi) pro střelbu kulovými náboji nebo kulovými střelami, případně speciálními náboji nebo střelami pro kulovou zbraň.

Následně v části druhé je v bodu 4 definováno: Střela - předmět vystřelený ze střelné zbraně, určený k zasažení cíle nebo vyvolání jiného efektu.

Dle těchto definic, pokud bude dodržena požadovaná energie střely, není lov předovkou zákonem 449/2001 nijak omezen.

Ale to už jsme silě OT, za což se adminům omlouvám.



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#47 » čtv 14. zář 2023, 22:47

pavelg píše:...ale samozřejmě by se mohli najít borci, co si koupí luk co utáhnou a půjdou to zkusit. Tím spíš, že to nebude práskat jak u Verdůnu, což by riskovali, kdyby tam pálili z pušky.


Kdyz to vezmes do dusledku, co jim brani koupit luk/kusi a jit si neco upytlacit uz dneska (vic nez by jim to branilo, kdyby byl lov lukem legalni)? Nebavim se o dovednostech.



pavelg
Příspěvky: 3120

Příspěvek#48 » pát 15. zář 2023, 06:59

Já nevím, jaké jsou tresty za lov bez povolení a jaké za lov nepovoleným způsobem. Podle mě je jednodušší buď na sebe hodit zelené a tvářit se jako jeden z nich, anebo si na pušku dát tlumič, aby to nepráskalo.
Běhat tam s lukem ve dne je docela dřina, kterou bych od pytláka, co to dělá od kila, nečekal. Ale je pravda, že ti alternativní lovci to můžou provozovat už dnes. Stejně jako můžou házet bumerangem nebo líčit oka.

Já jsem v tom svém textu nemyslel přímo pytláíky, spíš řekněme alternativní myslivce. Ono je taky otázka, kdo je pytlák.



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#49 » pát 15. zář 2023, 08:03

Ono je taky otázka, kdo je pytlák.


Je to mimo tema ale, ono to asi tak nejak vypda, ze napr.:

Mas lovecvky listek zp ...a
1)Na spolecnem lovu strelis jelena= ses pytlak
2)S dvema kamaradam se domluvis ze jdete zjtra na zajice, jeden zaspi tak pujdete dva =jste pytlaci
3)Strelis zvire necim co nema predepsanou energii= ses pytlak
4)Strelis zvire necom nedovolenym..

Slovem pytlak myslim pachatel trestneho cinu, tedy trest a spolehlivost a zp pryc...



JirkaCV
Příspěvky: 1594

Příspěvek#50 » pát 15. zář 2023, 09:18

Nemusí se jednat o trestný čin, ale jenom o přestupek. Střelit kus v době jeho hájení máme i v zákoně 119 jako přestupek (černý puntík do žákajdy).

Tiché zbraně byly zakázány právě pro jejich tichost. Kdo chce lovit potichu? Jenom pytlák! Stejná situace jako s tlumiči nebo nočním viděním. Je dobře, že už nefrčí pytlácké filmy a naši zastupitelé ve sněmovně hlasují rozumně.



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#51 » pát 15. zář 2023, 09:34

JirkaCV ja bych s tebou osobne i souhlasil, zel souhlasit asi moc nemohu.

Tedy dle mne by takove veci mely byt prestupkem, ale mam za to ze aktualne je to o stihani pro t.c....



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#52 » pát 15. zář 2023, 09:51

TrZák píše:§ 304 Pytláctví
(1) Kdo neoprávněně loví zvěř nebo ryby v hodnotě nikoli nepatrné nebo ukryje, na sebe nebo jiného převede nebo přechovává neoprávněně ulovenou zvěř nebo ryby v hodnotě nikoli nepatrné, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let, peněžitým trestem nebo propadnutím věci bude pachatel potrestán,
d) spáchá-li takový čin zvlášť zavrženíhodným způsobem, hromadně účinným způsobem nebo v době hájení
Nepatrná hodnota je dnes tuším do 10 000 CZK.



JirkaCV
Příspěvky: 1594

Příspěvek#53 » pát 15. zář 2023, 10:04

Nejdříve se má zkoumat, zda nelze čin hodnotit podle mírnější kvalifikace.
Například Zákon 449/2001 Sb, §63.
Takže to klidně přestupek být může.

Abych se vrátil k tomu luku.
Když půjdu na houby, svojí PPQ u sebe mít můžu a člen lesní stráže nemůže říct ani popel. Co když budu mít u sebe v batohu složený luk? Nemám lovecký lístek a zbroják na něj nepotřebuju.



Redsnake
Příspěvky: 337

Příspěvek#54 » pát 15. zář 2023, 10:09

Tady zas nekdo slysel vystrel z kulovnice s tlumicem jen ve filmu…



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#55 » pát 15. zář 2023, 10:59

JirkaCV píše:Nejdříve se má zkoumat, zda nelze čin hodnotit podle mírnější kvalifikace. Například Zákon 449/2001 Sb, §63.
Samozřejmě. A nejspíš se bude rozhodovat právě podle té nikoli nepatrné hodnoty.
Jinak pojem "pytláctví" je definován v zákoně o myslivosti jako "neoprávněný lov zvěře", čili patří sem i přestupky povahy neoprávněného lovu.
Pojem "lov" jako takový však v zákoně definovaný není. Střílet lukem třeba sousedovy kočky nebo slepice nejspíš není lov, tedy ani pytláctví.
Obávám se, ale že už balancujeme na hraně tématu.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1303

Příspěvek#56 » pát 15. zář 2023, 11:40

Piggy píše:Nepatrná hodnota je dnes tuším do 10 000 CZK.


10.000,- až 99.999,-...



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#57 » pát 15. zář 2023, 11:49

Já hlavně žasnu jak taková maličkost, jako povolení lovu lukem dokáže rozhýbat takové vášně. Věnuje se tomu mezi myslivci i v médiích víc pozornosti, než si to ve skutečnosti zaslouží. Bude to okrajová záležitost několika málo nadšenců. Něco jako sokolnictví. Bez vlivu na početnost zvěře, ochranu přírody, práva majitelů pozemků a takové ty podstatné věci.

Já pamatuji, jak když přišly na trh kladkové luky ze zahraničí, jaká kvůli tomu byla mezi myslivci hysterie. To bylo samé: koupí si to pytláci, střílí to potichu, prostřelí to prkno, může si to koupit každý ... A co? Žádné drama se nekonalo. Po lesech nepobíhají masy zvěře s šípem v zadku! Případ s pytlačením s lukem nebo kuší se objeví jednou za dva roky. Pytlák co se krade do lesa pro kus vysoké je taky kriminálník na vymření. Něco jako kasař s páčidlem a vrtačkou. To je tak do filmu z období první republiky. Takže klid!



JirkaCV
Příspěvky: 1594

Příspěvek#58 » pát 15. zář 2023, 11:50

P.V.: To je škoda nikoli nepatrná.

stip: Ale zase je to téma zajímavé. Až poběžím z lesa se šípem v zadku já, abych znal právní souvislosti.



pavelg
Příspěvky: 3120

Příspěvek#59 » pát 15. zář 2023, 12:08

Já si myslím, že ty luky by dělaly zlou krev hlavně v mysliveckých spolcích. Ono i dnes se kolikrát hádají, jak mají chodit do lesa oháklí, jestli i kravatu a jestli může mít Dragunova nebo jen kulovnici z Tuly.
Kdyby do toho přibyli nadšenci do lukostřelby, co se nadchli pod vlivem videjí z Ameriky, tak by mohla být docela bizzarní mela ve spolcích.
Pro většinu populace by to bylo totálně mimo jejich pozornost. Leda by kromě zelených strejců se zalomenými puškami kolem baráku šli 10m za nimi i ultrahustí Indiáni nebo Robinové Hůdové. Anebo taktikůl sportovci s kladkáči.

Podle mě, to, co dnešní myslivec domninantně považuje za lov, by s dlouhým lukem prakticky nešlo a s kladkovým/mongolským/kuší by to vyžadovalo dost trénování a umu.
Proto si myslím, že všem je to putna, kromě těch klasických myslivců. A že by to nemělo vůbec žádný vliv na nic, kromě atmosféry v mysliveckých chatách.



MojeTikka
Příspěvky: 1611

Příspěvek#60 » pát 15. zář 2023, 17:04

Piggy píše:
TrZák píše:§ 304 Pytláctví
...i nepatrné, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta,


To leto je fakt trest. Sest mesicu nejlepsiho obdobi roku v coudu. Zima by usla.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host