Šíře spektra existujích nábojů ráže 9mm Luger

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » úte 15. úno 2011, 22:13

Jako správný držitel ZP skupiny A koukám, co bych sbíral :D
Už se zde některé jednotlivé typy téhle nejrozšířenější pistolové ráže probíraly, ale chtěl bych to nějak sumarizovat a hlavně maximálně rozšířit.

U jednotlivých druhů prosím uveďte původní primární účel a zdali jde o střelivo prodejné civilistům a prosím i obrázek, či foto máte-li. Znáte-li další informace, jako například, že nefunguje ve všech zbraních(např. nepřebije), tak prosím o uvedení. Jméno výrobce i odkazy na podrobnějši info vítány. Obzvlášť by mne zajímaly zajímavosti ze zahraničí.
Nejvíce rozdílů bude patrně mezi střelami, ale téma koncipuji jako rozdíly mezi nábojemi jako funkčními celky, které nemůže sbírat každý.

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » úte 15. úno 2011, 22:50

Po úvodu zmíním všeobecně známé "klasiky" na bázi klasických nábojnic.
Prosím o znalé doplnění, či opravu, budu-li psáti bludy. Pokud to tak bude, je to vzhledem k tomu, že se považuji za méně zdatného v tomto oboru (téma vzniklo pro rozšíření mých znalostí a přehledu).

(celo)olověné střely - základní "klasika" tvořená homogenním odlitkem olova.
podle formy existuje množství tvarů. V hlavni zbrani po střelbě zůstává olověný otěr, který je lépe odstranit bronzovým(?) kartáčem, pokud plánujete následně střílet jiným druhem střeliva. Olovo, jako takové, údajně maže hlaveň, což by mělo mít za následek menší opotřebení, než u jiných druhů. Ti, co přebíjejí se na toto střelivo zaměřují nejčastěji - střela lze vyrobit poměrně snadno.

Celoplášťové střely - FMJ - základní varianta, pro většinu začínajících střelců. Olověné jádro je v tomto případě opatřené mosazným (?) opláštěním.

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » stř 16. úno 2011, 10:50

Připojuji fotografii vlastní "sbírky".
naboje-9x19.jpg

První dva olovo, pak různé varianty celoplášťů - dva pláštěné kovem a jeden plastem


Dále sumarizuji druhy uvedené v jiných tématech a mírně doplňuji:

9mm LUGER JET
Steiner píše:"proměnlivá energie nárazu" (variable impact energy) = velmi lehká střela která se vzdáleností velmi rychle ztrácí energii.
Proto je to určeno pro obranu na velmi krátkou vzdálenost - letadla, vlaky, metro atd. (determined for person protection in closed space, e.g. planes, trains, underground ...)

9x19 mm Luger BLANK (cvičný/slepý náboj) - původně k výcviku psů(?) a podobné účely, kdy chceme hluk, ale nechceme střelu.
U většiny pistolí není jistota přebití (bez úprav či speciálního příslušenství, výstřel nepřetáhne závěr).

9mm LUGER broková střela - původně k zastrašování hadů. Existuje několik druhů velikostí/množství broků.
Zajímavost, nicméně nejlepší využití má nejspíš pro "nás" sběratele.
U většiny pistolí není jistota přebití (výstřel nepřetáhne závěr).

EFMJ, výrobce FEDERAL CARTRIDGE CO, USA - dříve i v ČR účinný obranný náboj, současnou legislativou však pro krátké zbraně zakázaný (kateg. A). Jeho klíčovou vlastností bylo, že střela po zásahu expandovala na větší průměr, což mělo dva kladné aspekty: 1) omezení možnosti prostřelení útočníka skrz-zasažení prostřelením nezúčastněné osoby 2) lepší odevzdání energie do zasaženého cíle (vyšší účinnost proti útočníkovi).

Podkaliberní střely SNAIL - jednoduchý princip - uvnitř střely je válcovitá dutina na konci které se nalézá malé tvrdé jádro. Zásah cíle způsobí v mžiku dopředný pohyb jádra uvnitř vnější střely, která po zastavení o cíl předá velkou část energie tomu malému tvrdému jádru, které pokračuje dál. Tímto způsobem lze i ráží 9x19, která byla určená proti nechráněným živým cílům, prostřelit například neprůstřelnou vestu nebo jinou silnější překážku. Pokud se nemýlím, tak je to český vynález. Pokud se stále vyrábí, tak je civilistům, z pochopitelných důvodů, zapovězen (kateg. A).

FIO 9 MM LUGER (BLACK MAMBA) - hmotnost střely 6,5g (100grs) v ČR povolené obranné střelivo. Dle článku časopise Zbraně&Náboje 10/2010 - je vyrábí Fiocchi, patří do kategorie nábojů řady Top Defence - pro osobní obranu. Střely jsou celoplášťové, potažené tombakem a lehké nebo odlehčené, aby se v měkkém či středně měkkém cíli, kam patří i lidské tělo dobře tvarovaly a odevzdaly všechnu energii.
Mi osobně přijde přínos v obranné situaci za cenu CZK9,-/kus spíše sporadický.

Pokud narazíte na zajímavé střelivo v této ráži, tak Vás prosím o doplnění seznamu.

Sbíráte-li někdo náboje ráže 9x19, tak se prosím pochlubte nějakou fotografií či trochou textu ;)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#4 » sob 19. úno 2011, 21:43

No vzácný příteli nevím jak do hloubky chceš jít při sbírání téhle ráže, pokud půjdeš do detailu, nestačí Ti trojdílná almara po babičce. Už hodně dlouho vyrábí tuhle ráži každej kdo má "do zadku díru" a každej se snaží vymyslet něco nej. Já mám ve sbírce jen pár zástupců, jinak bych neměl kam dát ostatní patrony.
9 Luger 004.jpg

Takže zleva:
Válečný r. 44
sušilka
střela RWS A1
střela RWS A3
Al nábojnice
dřevěná střela
gumová střela
značkovací střela
THV střela
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » ned 20. úno 2011, 13:52

2bibros: Díky za velice zajímavé exponáty :) Kde se Ti je podařilo sehnat? Pochybuji, že v sortimetu běžného obchodu :mrgreen:

Zaujaly mne všechny. Mohu Tebe, nebo kohokoliv znalého, poprosit o více informací o nich?
U většiny mohu jen tušit jejich účel či funkci.
K čemu je například dřevěná střela? Nebo co je třeba RWS A3? Myslím, že podobně se označovaly svítící.



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#6 » úte 22. úno 2011, 20:51

Takto vezmem zleva doprava:
válečný ocelová lakovaná nábojnice co víc dodat
sušilka má místo zápalky odpružený kolík k nácviku správného spouštění
střela A1 až A5 jsou střely zvláštní konstrukce s řízenou deformací f. RWS (to co vypadá jako barva, je plastová vložka v dutině střely, která spolupůsobí při deformaci)
hliníková nábojnice f. CCI nižší váha, levnější výroba, nevhodné k přebíjení
dřevěná střela = cvičný náboj
gumová střela, nesmrtící náboj na zlobivé demonstranty
touhle střelou s velmi těžko odstranitelnou barvou si v davu označíš a pak najdeš koho chceš
střela THV, lehká s vysokou rychlostí (až kolem 700m/sec.) a rychlou ztrátou energie (neprostřelíš zločince)

V obchodě to opravdu seženeš těžko. Sbírám náboje už dost dlouho a jsem členem Společnosti pro studium nábojů. Dej se k nám otevřou se Ti další možnosti.

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#7 » stř 23. úno 2011, 19:21

Pídil jsem se po informacích o THV nábojích, protože jsem o nich dřív neslyšel. Něco víc je možné dočíst se třeba tady (v angličtině).



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#8 » čtv 24. úno 2011, 22:18

Se střelou THV přišli na světlo Frantíci a v odkazu jsou na fotce vidět všechny tři základní vývojové typy. Střely jsou mosazné zevnitř s dutinou pro odlehčení. THV je zkratka prvních písmen "zvlášť vysoká rychlost" tedy ve francouzštině. V článku je odkaz na bulletin ECRA, což je evropská asociace sběratelů nábojů. Tak a teď do shánění.

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » sob 26. úno 2011, 17:00

2 bibros: Jak víš, že jsou ty THV mosazné? V tom článku píší, že výrobce materiál střely v technickém listu neuvádí, ale že to vypadá na měď.

The bullet material is not specified in the manufacturer's data sheet but appears to be copper.


U nás asi "krabka THVček" sehnat nepůjde, že? :D Vyrábí se ještě vůbec?

Podle toho článku moc nechápu, proč by nemohly být prodejné civilistům, ale asi nejsou, viďte?



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#10 » ned 27. úno 2011, 13:05

Měl jsem několik samotných střel THV a dost bych pochyboval, že to nebyla mosaz. No co vím určitě je, že to nebyla měď ani tombak. Krabičku, ani prázdnou jsem v životě neviděl, podle posledních informací se vyrábějí v JAR a snad to zkoušeli na Slovensku, ale to nevím jistě.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » ned 27. úno 2011, 18:30

StřeluTHV mám v .38Spl a určitě je mosazná.

DSC_4105.JPG


Tady je pár devítek "co šuplík dal" není to sbírka ale jak šly během let kolem mě :)

horní řada zprava:
SB
SB olověná poteflonovaná střela
bxn železná lakovaná nábojnice
IMI
CCI Al nábojnice
LIBRA

dolní řada:
dou.-st+ železná lakovaná
2 51 o
CBC
WCC expanzní střela
ELD expanzní střela
SINTOX expanzní střela s plastovou čepičkou
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » stř 16. bře 2011, 16:49

Díky kontaktu od kolegy "bibros" jsem objevil a zkontaktoval dlouholetého sběratele této ráže v USA.

Onen pán, vlastním jménem Lewis Curtis, má obrovské zkušenosti a jeho sbírka čítá, podle jeho slov (mimo jiné), okolo úctyhodných 8000 tisíc různých druhů této ráže!

Všem sběratelům, badatelům a nadšencům vřele doporučuji jeho stránky, věnované převážně této ráži:
http://gigconceptsinc.com/ (angličtina nebo http://translate.google.cz/ výhodou)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů