Dotaz k pravidlum

Moderátor: LOS vedení

Uživatelský avatar
martens73
Příspěvky: 14

Příspěvek#31 » pon 9. říj 2017, 12:14

Zravím, k pravidlům mám nasledující dotaz: chystám se začít s LOSem, teď jdu na první cvičení a v pravidlech jsem se mj dočetl, že "Pouzdro musí být upevněno na opasku na straně silné ruky na úrovni pánevní kosti. Opasek musí být minimálně na 3 místech spojen s kalhotami (sukní)." Já jsem si i vzhledem ke zdravotním problémům zvykl nosit velmi volné kalhoty, většinou i bez poutek nebo s poutky nevhodnými pro střelecký opasek a na střelnici a na nošení v přírodě, na chalupě apod, kde nosívám třeba i jen tepláky mi vyhovuje opasek s širokým molle návlekem - jakýsi lehký bederák, kde pouzdro nekompromisně drží a o zbrani díky měkkému návleku prakticky nevím. Problém je, že toto řešení je formálně v rozporu s pravidly LOS o spojení opasku s kalhotami. Podstatný bude asi výklad pravidel a důvod tohoto ustanovení pravidel - je li důvodem, aby opasek držel pevně i při tasení, tak to molle návlek bez problému splňuje. Nebo je důvod jiný, např., že se nejedná o běžné civilní nošení, ale "vojenský" doplněk apod. (skryté nošení problém není). Máte s tím někdo zkušenosti, případně umíte odpovědět, jak lze v tomto případě pravidla vyložit? Teoreticky stačí přidat nějaké tři provázky přišité ke kalhotám, které tam ale z hlediska funkce budou zcela zbytečné...



PaF
Příspěvky: 877

Příspěvek#32 » pon 9. říj 2017, 20:05

Dej sem fotku... pak to bude zřetelné.
Důvody v pravidlech jsou jak civilní vzhled tak bezpečná fixace zbraně.

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1010

Příspěvek#33 » úte 10. říj 2017, 06:22

Podle mého názoru... Je tam toto pravidlo (mimo jiné) proto, aby to někteří střelci "neojebávali" a neměli opasky mnohem níže "ala Western". V IPSC se dokonce používají kalhoty které mají poutka na opasek nikoliv v pase ale na bocích (takže se to stejně ojebává ;-) ). Samozřejmě je to v pravidlech i z jiných důvodů. Např. BEZPEČNOST aby pásek držel pevně na svém místě a pouzdro se zbraní drželo pevně u pasu a nevlálo tam jako upnuté žvýkačkou.

Uživatelský avatar
martens73
Příspěvky: 14

Příspěvek#34 » úte 10. říj 2017, 08:00

mám tohle: https://www.armed.cz/molle-navlek-na-op ... e/d-97027/
fixace zbraně tam je zcela dostatečná a je to cca ve výšce pasu, resp je to na to navrženo. jen to asi není "civilního vzhledu", no :-) ale zase mi takhle na podzim v lese netáhne na záda :-D



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#35 » úte 10. říj 2017, 19:11

Už jen z popisu je zřejmé, že se nejedná o civilní opasek. To ad 1). Ad 2) stále není zřejmé, jak je na něm připevněno pouzdro a co to dělá při tasení. Pravidlo pro opasek je z důvodu zamezení nevhodné pozice zbraně při tasení, aby nedošlo ke zranění střelce. Na závěr jen konstatuji, že pravidla nereflektují přání jednotlivců na unikátní výbavu, ale stanoví pokud možno minimální hranici zajištění bezpečnosti při soutěžích.

Albert: nemáš zcela pravdu. Kalhoty s poutky na bocích mohou používat ženy z důvodu odlišného tvaru postavy. Pak je skupina se spec. kalhoty, ale nebudu komentovat. :-)

Uživatelský avatar
martens73
Příspěvky: 14

Příspěvek#36 » stř 11. říj 2017, 08:36

pouzdro mám běžný vnější kydex, na 3h, sklon 5 dopředu, chycený přes molle clipsy

Uživatelský avatar
martens73
Příspěvky: 14

Příspěvek#37 » pon 23. říj 2017, 11:44

Konečně jsem se dostal k tomu, abych výslednou sestavu vyfotil. Mezitím jsem s tím absolvoval úvodní trénink LOS a dle názoru instruktorů by to mělo projít u většiny rozhodčích i na závody, zvláště pak na klubové a v nejhorším bych mohl střílet a jen pak nebyl v oficiálním hodnocení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#38 » pon 23. říj 2017, 11:47

Jak se to spojuje s kalhotami/sukní, což je výslovný požadavek pravidel?

Uživatelský avatar
martens73
Příspěvky: 14

Příspěvek#39 » pon 23. říj 2017, 12:05

no nijak, je to formálně v rozporu s pravidly, ale neporušuje to bezpečnost, nedává to nijakou výhodu a drží to dobře ve správné pozici. Požadavek na poutka je tam hlavně proto, aby pouzdro drželo a aby bylo v předepsané výšce, což splněno je a rozpor s pravidly je pouze formální a jde jen o to, jak se k tomu postaví konkrétní rozhodčí.



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#40 » pon 23. říj 2017, 13:01

To by to tam pak být nemuselo. Dokonce by tam pak nemusela být spousta dalších ustanovení, jejichž cílem je bezpečnost. Neb požadavek na bezpečnost je obecný, dokonce je tam i obecně uveden... No nevím... Nejsem rozhodčí, jen jsem se zeptal.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#41 » pon 23. říj 2017, 18:41

Nevím, co to bylo za instruktory a nakonec jejich názor není důležitý, ale opasek nesplňuje podmínku pravidel. Rozpor není formální, ale faktický. S vybavením nesplňujícím podmínky pravidel nelze připustit do závodu.



PaF
Příspěvky: 877

Příspěvek#42 » pon 23. říj 2017, 19:11

Vždyť si stačí přečíst text u odkazu:
Návlek na opasek od americké firmy Condor. Tento návlek rozšiřuje taktické vlastnosti obyčejných opasků. Tyto návleky totiž mají PALS úchyty, čtyři D-kroužky, a 2 úchyty na stehenní pouzdra. Návlek je doporučen organizací trenérů vládních složek USA - NTOA. Oproti první generaci má několik vylepšení. První z nich je vykrajovaný tvar. Můžete si tak sednout a mít zakrytá záda. Opasek můžete provléknout tradičně či do úchytů na suchý zip. Návlek tak sundáte i bez sundání celého opasku. Možnost uchycení stehenního pouzdra je také výrazně praktičtější než u předchozího modelu.

S civilním nošením to nemá nic společného, jde o taktické vybavení. Naprosto postrádá spojení s kalhotami. Zbytečná debata. Jen by mne zajímala jména těch rozhodčích, co v tom nevidí problém ;)



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#43 » pon 23. říj 2017, 20:40

Jestli tomu tedy dobře rozumím, tak pravidlům odporuje i dvoudílný opasek, kde vnitřní opasek je provléknutý v kalhotech a vnější je přichycen suchým zipem?



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#44 » pon 23. říj 2017, 20:59

PaF píše:Vždyť si stačí přečíst text u odkazu:
Návlek na opasek od americké firmy Condor. Tento návlek rozšiřuje taktické vlastnosti obyčejných opasků. Tyto návleky totiž mají PALS úchyty, čtyři D-kroužky, a 2 úchyty na stehenní pouzdra. Návlek je doporučen organizací trenérů vládních složek USA - NTOA. Oproti první generaci má několik vylepšení. První z nich je vykrajovaný tvar. Můžete si tak sednout a mít zakrytá záda. Opasek můžete provléknout tradičně či do úchytů na suchý zip. Návlek tak sundáte i bez sundání celého opasku. Možnost uchycení stehenního pouzdra je také výrazně praktičtější než u předchozího modelu.

S civilním nošením to nemá nic společného, jde o taktické vybavení. Naprosto postrádá spojení s kalhotami. Zbytečná debata. Jen by mne zajímala jména těch rozhodčích, co v tom nevidí problém ;)

Jako neznalý se zeptám: Co jsou PALS úchyty? Jak se dá tradičně provléknout? Je to opasek, nebo návlek? Mám něco podobného na foťáky a příslušenství...

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#45 » pon 23. říj 2017, 21:01

pelanj: Podľa mňa tomu nerozumieš dobre, lebo aj taký opasok je predsa pevne spojený s nohavicami/sukňou prostredníctvom pútok na nich našitých a teda je stále na rovnakom mieste voči nim.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů

cron