Zákaz olova



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#46 » ned 22. zář 2019, 18:20

Wolframové střely jsou ještě větší zhúvěřilost než olovo. Obecně bych za tím hledal lobby výrobců wolframu. Od doby zákazu obyčejných žárovek jim asi dost klesl odbyt, že?...
Olovo se přece v přírodě vyskytuje v pevné formě úplně normálně, těží se přece.
A čím ještě hodlá vedení EU lidi nas.at ? Dělají vše pro to, aby po Brexitu následovaly další exity až po EU exitus. Opravdu nemají nic inteligentního na práci???



expres
Příspěvky: 607

Příspěvek#47 » ned 22. zář 2019, 18:35

Me zajima proc vuuuubec nekdo z nich resi olovo? Kde na takove blbosti berou cas. EU derava je jak titanik.Na horni palube se hraje a tanci za tim co deme ke dnu. Tisknou se prachy jako nikdy, znehodnocuje se majetek vsech. Finance maji -2% na inevsticich co ekonomika nikdy v zivote nezazila za poslednich par mesicu. De to proste strmne do prdele a oni resi olovo u rybaru a v "brokach"...



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#48 » ned 22. zář 2019, 18:42

Těžké kovy jsou sviňa.
https://suta.blog.respekt.cz/znecisteni-rtuti-a-olovem-zustava-vaznym-problemem-evropy/
Olovo se neřeší až teď, velké zlepšení znečištění olovem přislo s bezolovnatým benzinem. Tohle je další krok jak ještě více snížit množství olova přiváděného zcela zbytečně do životního prostředí. Akorát si nejsem jist, zda lov či střelba znamenají nějaké riziko. Nevím, jak ochotně se olovo z půdy uvolňuje se srážkami, nebo jak se olovo spadlé do řeky rozpouští v čase (pokud vůbec).
Olovo ve střelivu na střelnicích (nepočítám-li dobrovolnou expozici střelců) bych já osobně považoval za totálně zanedbatelné. Broky pro lov by ale z olova být nemusly. K tomu ale ať si řeknou své myslivci a veterináři s ohledem i na zvěř.

V energetice se nyní řeší ve velkém rtuť.

U obou by ale mělo platit, že vše s rozumem. To ale teď moc v módě není.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#49 » ned 22. zář 2019, 19:25

Rumburaku, že ty máš nějaký majetkový podíl v těžbě wolframu? :-)



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#50 » ned 22. zář 2019, 19:41

Nemám :) Jen vím, proč se na to zaměřují, akorát holt ten elán, je na i mě nějak moc rychlej. Sám jsem překonal éru zářivek pomocí kabele tepelných koulí, LEDky už akceptuji jako přirozený pokrok :)
Doufám, že se to olovo netkne našeho střeliva na střelnici.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#51 » ned 22. zář 2019, 19:47

No pokud to prosadí, tak brzy bude levnější střílet antizombie stříbrnými střelami... :-(
Nebo ochuzeným uranem...



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#52 » ned 22. zář 2019, 20:16

Už někdy před půlstoletím jsem četl v nějakém komiksu z Divokého západu o šílených zlatokopech, co své perkusáky ládovali zlatými střelami.
Z hlediska balistiky ještě lepší než olovo, a chemicky prakticky inertní, tudíž mnohobuněčným neškodné.
rumburak18 píše:Těžké kovy jsou sviňa.
V energetice se nyní řeší ve velkém rtuť.
Nevím, jak v energetice, ale ve zdravotnictví jsou rtuťové teploměry a tlakoměry zakázané už dávno, přestože jsou naprosto neškodné, dokud se nerozbijou (a i potom škodí spíš technice než člověkům). Samozřejmě jisté riziko je při jejich výrobě (recyklace je zbytečná, při šetrném zacházení vydrží staletí), ale to by se nechalo zvládnout.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#53 » ned 22. zář 2019, 20:26

V energetice se to zatím neřešilo, i když tam je to určitě škodlivější než ta rtuť v teploměru. Rtuť je v uhlí a jeho spalování přináší novou rtuť do ovzduší a potom s dešti všude možně. To zředění je v ovzduší sice enormní, ale protože technika pokročila, dá se to zachytávat a ukládat bezpečně.
Ty teploměry doplatily na to, že za ně byla v přístrojích bezrtuťová náhrada a jak píšeš, když se výrobek se rtutí nevyrábí, nepoužívá a pak nevyhazuje, emise rtuti do prostředí (všemi cestami) se sníží.



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#54 » ned 22. zář 2019, 21:11

Za rtuť je sice náhrada, ale od doby, co jsem přišel o poslední rtuťový teploměr, jsem si nedokázal ničím změřit teplotu tak, aby se tomu dalo věřit.



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#55 » ned 22. zář 2019, 21:44

Hlavním zlem je přirozeně se vyskytující methylrtuť v tuňákovi. Reálná nebezpečnost dostupných teploměrů je ve srovnání s tím nulová.
Podobně nesmyslné jsou útoky na oblečení se stopami formaldehydu, když v hruškách a pálenkách (po vypití) ho přijme běžný člověk nesrovnatelně více (gramy až vysoké desítky gramů ročně).

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#56 » pon 23. zář 2019, 03:31

Na elektronicke teplomery si sestricky hodne stezovaly, reseni bylo vic mereni a pocitat prumer
Ted me ve spitalu merily bezkontaktne, nevim jaka je presnost
Pred lety mel Excalibur ve vyprodeji rtutove kus za 25 korun



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#57 » pon 23. zář 2019, 05:48

A to si vemte, kolik strel by se udelalo z jedne takove autobaterie (tim nechci k nicemu navadet) :D



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#58 » pon 23. zář 2019, 06:30

hugofalfar píše:Za rtuť je sice náhrada, ale od doby, co jsem přišel o poslední rtuťový teploměr, jsem si nedokázal ničím změřit teplotu tak, aby se tomu dalo věřit.


OT: Měříš v ústech nebo jen v podpaží?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#59 » pon 23. zář 2019, 07:23

Pro měření v ústech stačí elektronickému teploměru 30-45s. Pro měření v podpaží 4-5 minut aby byly údaje správné.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#60 » pon 23. zář 2019, 07:33

U elektronického nejde o čas, vypne měření sám po naměření x ustálených hodnot v čase, spíš jde o to najít takovou techninku kam strčit, jak sedět/ležet, aby ten termočlánek měřil opravdu teplotu pokožky a ne nějaké ponechané vzduchové "kapky". V ústech je možnost chyby menší, protože i když to nezarazíš plně do spodní části jazyka, furt se to válí aspoň ve slinách dosti podobné teploty.
/nevyčleníme to do topicu "Měření tělesné teploty"? :-D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů