Podmínka



Drairon
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » pon 29. čer 2020, 12:16

Dobry den,
V minulosti diky me mladistve nerozvaznosti jsem dostal rocni podminku(29.6.2020 nabylo pravni moci)
Ma otazka zni zda si jiz muzu zazadat o vydani zbrojniho prukazu (dejme tomu 5-6.7.2020) kdyz uz mam zkousky za sebou i zdravotni zpusobilost?



Drairon
Příspěvky: 4

Příspěvek#2 » pon 29. čer 2020, 12:23

Pardon 29.6.2015 nabylo pravni moci

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#3 » pon 29. čer 2020, 12:41

Pokud vám byl uložen podmíněně odložený trest odnětí svobody, záleží na délce trvání toho odnětí. A dost by se hodilo vědět i za jaký TČ, zejména zdali se jedná o úmysl, či nedbalost.



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#4 » pon 29. čer 2020, 12:42

Z dotazu lze odvodit, že šlo zřejmě o úmyslný čin a uložený trest "roční podmínka" byl zřejmě kratší než 2 roky. V takovém případě zákon hovoří (doufám) dost jasně:
zákon 119/2002 Sb. píše:§ 22 Bezúhonnost fyzické osoby
(1) Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem
c) uvedeným v písmenu a) nebo b) nebo jiným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen,
2. neuplynulo alespoň 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody
Podle toho by se mělo počítat od právní moci rozsudku, pokud díky podmínce nedošlo k výkonu trestu.
Zaujalo mě ale další ustanovení (když tak prosím přesunout do zákonů):
d) spáchaným z nedbalosti za porušení povinností v souvislosti s držením, nošením nebo používáním zbraně nebo střeliva, pokud od právní moci rozsudku neuplynuly alespoň 3 roky.
Takže pokud někoho z nedbalosti zastřelím, stanu se bezúhonným ještě ve výkonu trestu (překročil-li by tento tři roky)?
Naposledy upravil(a) Piggy dne pon 29. čer 2020, 12:49, celkem upraveno 1 x.



Drairon
Příspěvky: 4

Příspěvek#5 » pon 29. čer 2020, 12:49

Ano jednalo se o umyslny trestny cin. Bylo tam 3 mesice vezeni ale podminene na 1 rok podminka.takze predpokladam ze kdyz od nabyti pravni moci uplynulo 5let tak jiz mohu zazadat?
Nejednalo se o zadny cin na poli zbrani a streliva

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#6 » pon 29. čer 2020, 13:32

Drairon: Je jedno jak dlouhá byla podmínka, či zdali vůbec byla. Důležitá je úhrnná délka uloženého odnětí svobody, tedy kolik bylo případně odkrouceno plus kolik zbývalo odkroutit při nedodržení podmínky. Bylo-li to celkem do těch dvou let, jak vydedukoval Piggy, můžete o ZP žádat po pěti letech od propuštění.

Piggy: Správně, pokud někoho z nedbalosti odprásknete legální flintou, lze vás považovat za bezúhonného po třech letech od rozsudku. A pokud třeba někoho z nedbalosti zabijete autem, jste dle ZoZ bezúhonný stále.



Drairon
Příspěvky: 4

Příspěvek#7 » pon 29. čer 2020, 13:36

No trest mel byt 3 mesice ale dostal jsem jen podminku na rok,ve vezeni sem nebyl a podminku jsem neporusil ,takze predpokladam ze kdyz mi podminka zacla bezet od 29.6.2015 a od te doby uplynulo 5 let tak predpokladam spravne ze ted uz bych si mohl zazadat? Nebo aspon tak sem to pochopil

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#8 » pon 29. čer 2020, 13:39

Aha. Omlouvám se, to jsem špatně pochopil já vás. Ano, můžete žádat, od 30.6.2020 jste dle ZoZ bezúhonný. ;)



Jerry2020
Příspěvky: 11

Příspěvek#9 » pát 25. pro 2020, 00:09

Ale je to paradox.
Pokud by byl někdo odsouzen v roce 2015 na 1 rok nepodminene, propuštěn 2016, v roce 2021 by mohl být bezúhonny. Pokud by byl nekdo odsouzen v roce 2015 na 1 rok s podmíněným odkladem na 4 roky, lhůta pro bezúhonnost by se začala počítat od konce podmínky(rozhodnutí o osvědčení) tj od roku 2019. Takže je bezúhonny po 5 letech, v roce 2024.Tj 9 let od pravoplatneho rozsudku. A to může být zkušební lhůta až 7 let a soud rozhodnutí o osvědčení vůbec nemusí vydat a po roce od konce podmínky se to bere jako osvědčení. Tím se lhůta může ještě prodloužit třeba až na 13 let od odsouzení. (7 let zkušební doba, 1 rok osvědčení, 5 let lhůta pro bezúhonnost. Připadá mi to postavené na hlavu. Přitom podmíněné odsouzení je bráno jako méně závažné než trest nepodmineny.Je jasné, že zbrojak nemůže dostat kdejaký gauner, ale pravidla mají být férova.



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#10 » pát 25. pro 2020, 08:09

Ale ne. Pokud nešel do výkonu, počítá se lhůta od právní moci rozsudku, tedy od začátku podmínky.



Jerry2020
Příspěvky: 11

Příspěvek#11 » pát 25. pro 2020, 09:57

Lhůta pro bezúhonnost se počítá od rozhodnutí o osvědčení.
Jinak by člověk, který dostane 1 rok se zkušební dobou 7 let ( maximální možná délka zkušební doby), byl bezúhonny už 2 roky před koncem podmínky.



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#12 » pát 25. pro 2020, 10:07

To mě nenapadlo. A není to nakonec tak, že pokud se dotyčný osvědčil, počítá se to už od právní moci rozsudku?
Potom by se skutečně stal bezúhonným ještě před koncem podmínky, akorát by se o tom rozhodlo až později.
Pokud se budu v důchodu hodně nudit, půjdu studovat práva.



Jerry2020
Příspěvky: 11

Příspěvek#13 » pát 25. pro 2020, 10:16

Bohužel ne, píšu informace které mám, pokud je tu právník, ať mě opraví.
A proč to vůbec píšu? Vadí mi ten velký nepoměr mezi počítáním bezúhonnosti u odsouzeného nepodminene a odsouzeného podmíněně, přitom ve výkonu trestu se člověk naučí i to co nezná a je nebezpečnejsi.
Podmíněně odsouzený je doma a musí sekat latinu, to už často stačí k ponaučení.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#14 » pát 25. pro 2020, 14:23

Jsem jen na mobil, tak nemůžu kouknout do Sbírky, ale z toho, co poslal Piggy (od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen) vyplývá, že lhůta se počítá od právní moci rozsudku (o osvědčení se rozhoduje usnesenim) nebo od propuštění z VTOS.



Jerry2020
Příspěvky: 11

Příspěvek#15 » pát 25. pro 2020, 14:53

P. V. děkuji, budu rád za relevantní informace :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 71 hostů