Přebíjené .38 Special



pkonopik
Příspěvky: 13

Příspěvek#106 » pát 21. led 2022, 17:20

Super, chtěl jsem se jen podělit o zkušenost..... při změně prachu z D032 na Vectan AS (D032 prostě chvilku nebyl) jsem zapomněl navážku převážit a prachovač jsem nechal objemově na D032... (první změna prachu ) No a až jsem jich nedočkavě pár (cca 50) zalisoval a zaškrtil, mi to došlo..... takže zvážit a výsledek byl 1,1gr Vectan AS pod střelu 105grainů no co ale s 50 ti náboji zaškrcenými tak, že delaborace by byla o ničem?
Tak jsem vytáhl "nejhorší" revolver co jsem našel... SW mod 64-8 a ..... ono to střílelo. Tak mě napadá když občas zde někdo doporučí - začni minimální navážkou - tak kde ji v tabulce najde, když tam není? je tam jen standardní a maximální.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#107 » pát 21. led 2022, 18:03

No.. Ono u revolveru cokoliv vytlačí střelu z hlavně je použitelné. Ale u pistole to jaksi nestačí. Nicméně extrémně nízká navážka v revolverovém náboji má taky svá rizika...



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#108 » pát 21. led 2022, 20:09

No, ono se doporučovalo tak začínat na cca 10% pod min. uvedenou navážku, jestli se nepletu. 1,1 grs pod 105 grs střelu v .38 SP? Byla to alespoň WC střela? Detonační hoření věřím není urban legend.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#109 » pát 21. led 2022, 21:22

Když se tak dívám do tabulek, tak AS má ze všech prachů nejmenší navážku. Starting load pro 148 gr střelu WC jsou 2gr. S tímhle prachem ale zkušenosti nemám. Já používat S020 a LRN střely.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 271

Příspěvek#110 » sob 22. led 2022, 10:22

Pro westernové laborace používám střelu 95 gr a 3,4 gr S015. Bez problémů to funguje i s 3,0gr, akorát to moc nechce pokládat padací terče. Za těch více než 20 let jsem se s problémem detonačního hoření nikdy nesetkal a to přebíjíme i 45LC 170 gr střelama a 3,0gr S015. Tam je jediný problém v konzistenci
výstřelů. Jak je ta hylzna objemná, tak při nižších navážkách je každá rána jiná, jak ten prach cestuje.



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#111 » úte 25. led 2022, 13:01

Nebyly by spatne i nejake namerene rychlosti ;)

Pro tyto nizke laborace s "poloprazdnou" nabojnici (vyplneni i hluboko pod 50%) se pouzivaji rychle jednoslozkove prachy. Jednak lip vyhori i za nizkych tlaku a jednak maji vetsi sypkou hustotu (jsou porezni) a vyplni tak lepe nabojnici. Hlavni rizika jsou:

1.
Prilis male tlaky -> prach nevyhori ciste
2.
Prubeh vystrelu je zavisly na tom, jestli prach lezi u zapalky nebo u strely. Pokud je prach u strely, dojde ke zpozdeni pri zazehu, je nizsi v0 i tlak (a prach nemusi vyhoret). Ten rozdil muze opravdu velky. V 44 Mag jsem mel jednu skupinu 235m/s a tlak 730bar (prach na zapalce) a 174m/s a tlak 350bar (prach na strele). Doba zazehu temer 2x vetsi. Rychly jednoslozkovy prach, vyplneni nabojnice asi 40%.
3.
Do nabojnice se vleze i dvojita laborace. To je hlavni riziko, osobne si myslim, ze spousta tech "zahadnych" destrukci zbrani pri nizkych navazkach byla zpusobena prave dvojitou navazkou prachu.

Idealni prach na tyto nizke laborace by byl Trail Boss - ma extremne nizkou sypkou hustotu, nizkou energii a pritom je extremne rychle horici. Vyplni nabojnici i pri male navazce. Da se pouzit do vsech razi. Do Evropy se uz ale nesmi dovazet (zakazene latky ve slozeni). Ja pouzivam Trail Boss do vseho od .38 Special az po pusku na slony. Snad ale evropsti vyvojari prachu prekvapi a prijdou s podobnym prachem ;)



pkonopik
Příspěvky: 13

Příspěvek#112 » úte 25. led 2022, 18:00

Díky za komentáře.

Nebylo mým cílem dělat extrémně slabé náboje, ale jak jsem psal výše, prostě se "zadařilo" asi jako každému - se občas něco nepovede. Sypu teď do .38 SPL pod střelu 105gr 2,6gr Vectan AS a pokládá to Poppery na 17metrů spolehlivě. A na díry do papírových terčů taky OK. Přesnost nedovedu posoudit - na 25m se trefím z 80% do Alfa tak na starý oči pro mne dobrý.

Oproti D032 je to ASko objemnější - takže se lépe kontroluje a nesype se bokem z Lee obyčejného prachovače. Možná jen pocitově taky méně špiní. Ale nechci pomlouvat D032 který jsem léta používal a pokud jsem ho do nábojnice nasypal, tak vždy vystřelil....

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 271

Příspěvek#113 » úte 25. led 2022, 23:11

Nato je ideální právě S015, je nejobjemnější a hodně rychlý.



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#114 » úte 25. led 2022, 23:55

Jeste jsem zapomnel riziko c.4: strela uvizne v hlavni

Jo, S015 (Solo 1000) jsem daval do 38/357 i do dalsich razi. Trail Boss je ale jeste mnohem dal, skoro 2x tak objemny a ma podstatne nizsi energii. Data z QL:

Sypka hustota:
S015: 510 g/l
Trail Boss: 310 g/l
Vybuchove teplo:
S015: 4250 J/g
Trail Boss: 3090 J/g
Zivost prachu ("rychlost horeni"): Trail Boss jeste o ca 10% vyssi nez S015

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 271

Příspěvek#115 » stř 26. led 2022, 10:19

Tak ten Trail Boss mě docela zajímá. Ale když se tu nedováží, tak utrum.
Kdysi jsem měl Vihtavuori pro western. Ale nevím jak by fungoval s těmi lehkými střelami co používám teď.



pkonopik
Příspěvky: 13

Příspěvek#116 » čtv 3. úno 2022, 14:58

Předevčírem jsem intenzivně vyzkoušel laboraci .38 Special.

105 grn. střela 9mm Luger poplastovaná (silnější vrstva plastu a šla kalibrem pro .357 relativně ztuha) a podsypáno Vectan AS 2,6 grn. Střední rána z 4", přesná, nic se nestrhlo ze cca 400 ran. Za mne spokojenost.

Pominu-li úsporu středně tvrdého olova, se střelami se lépe pracuje při zalisování a střelba je příjemná. Přitom na 25m jen výjimečně nebylo vše v Alfa. Tak než se rozpadnou kleště, tak u toho zůstanu.

Testoval jsem i stejnou laboraci se střelami 158grn. odlitými z prakticky čistého olova - cca 7HBN a čekal jsem, že se musí strhávat. Díky menší navážce se mi strhla tak jedna střela z patnácti max. Bojuji s dostupností tvrdého olova. Tak zkouším, kam až se dá s laborací dojít i s měkkým olovem.

Používám měření tvrdosti pomocí sady různě tvrdých tužek a kupodivu to funguje.



holeys
Příspěvky: 6

Příspěvek#117 » pát 4. úno 2022, 10:44

Chtěl bych se zeptat, jak se měří tvrdost sadou různě tvrdých tužek, zatím jsem se s tím nikdy nesetkal.



pkonopik
Příspěvky: 13

Příspěvek#118 » pát 4. úno 2022, 16:29

YouTube a dotaz ve tvaru " Testing Lead hardness "



krtek2k
Příspěvky: 125

Příspěvek#119 » pát 18. úno 2022, 09:40

Ahoj. Přebíjím 38cpecial do SW model 14-3 , šestipalec.
Střely LOS SWC 158, prach mám RS12 dávám 5,0grs, zkusil jsem i 5,7 (slušná rána asi jako tovární) a zkusil jsem i 3,65grs (na mířenku asi nejlepší soustřel).
Zatím se furt s revolverem učím, takže myslím, že ty nesoustřely jsou rukama.
Co mě ale nejvíc zaráží, že ta nábojnice je plněná tak do 40%.
Zkoušel jsem v GRT různý zde doporučovaný prachy a s žádným jsem se na mířenkovej pšouk nedostal přes 50% plnění. I ve skutečnosti když kouknu do hilzny, tak tam ten prach sotva někde na dně zahlídnu :)
Je to normální? Může mít vliv na přesnost ta poloprázdnost?
Díky :)



Redsnake
Příspěvky: 309

Příspěvek#120 » pát 18. úno 2022, 10:23

.38 spec je náboj původně plněný černým prachem, proto při přebíjení bezdýmákem je poloprázdný...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů