Odkrytí zbraně na veřejnosti

Co jinam nepatří...


JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#16 » čtv 16. bře 2023, 17:58

Nejspíš to PČR řešit nebude, ale přestupek proti ZoZ to bude.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#17 » čtv 16. bře 2023, 18:32

Pokud někdo nemá velikost zbraně, které se dá bezpečně nosit skrytě v oblečení, které pravidelně nosí, asi by ji raději nosit neměl, ušetří si starosti.

Co zvládnu pod zimní bundou nebude fungovat v tričku a kraťasech.

Ale dá se využít neobvyklých barev pouzdra, krycích brašniček a podobně.



Lonestar
Příspěvky: 180

Příspěvek#18 » čtv 16. bře 2023, 18:40

A když jsi polský ministr spravedlnosti, tak z toho pak mají média týden haló :lol:
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news ... Id,6652679



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#19 » čtv 16. bře 2023, 19:02

Moc to prožíváte, když se stane, tak se stane. Onehdy mě potěšilo, když jsme se bavili s kolegy v práci při pauze na kafe a ti, i když ví, že zbraň mám, ale neví, že nosím, mi řekli, že na obranu je to na nic, když mi leží doma v trezoru. Ani po letech si nevšimli a to sdílíme kancelář a to člověk občas, když je zabraný do práce, obezřetnost ztratit může.

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 58

Příspěvek#20 » pát 17. bře 2023, 09:42

Kdysi k tomu bylo i stanovisko MV, ale už ho nevím dohledat - není to automaticky přestupek. Přestupek to být může za jistých okolností. Závisí na posouzení příslušným orgánem.

Skryté nošení znamená, že okolí neví, že máte zbraň. Musíte mít oblečení, které ji při běžných situacích a běžném pohybu spolehlivě kryje. Ale nic není stoprocentní - když se divně ohnete že vám třeba něco spadne a zvedáte to, zavazujete si tkaničku, svlékáte si svršek a vyhrne se vám triko a podobně, co na moment odhalí část zbraně, neporušujete zákon nedbalostí ani úmyslem. Zbraň taky ve smyslu zákona ani nemůžete pořád kontrolovat (osahávat jí přes oděv a dívat se na to). Kdyby jste to dělali, upozorňovali by jste na ní okolí, co je v rozporu se skrytým nošením. Prostě nemohl jste to vědět. Když doma v zrcadle kontrolujete jestli ji máte správně skrytě, neděláte u toho stojky a ani nepředpokládáte, že je budete dělat a neuzpůsobujete tomu oblečení. Stejně tak neovlivníte jestli se vám při sedění nevyhrne trochu oblečení, nebo vám volnější triko nepodfoukne vítr. Zbraň máte běžně skrytou, a někdo ji náhodou na okamžik spatří a zjistí že jí máte - není rozdíl oproti tomu jestli si všimne obrys a správně si odvodí že je to zbraň.

Důležité je nevzbuzovat obavy okolí z její zneužití, nebo aby se to náhodou nestalo v kontextu kdy by se to dalo chápat jako zastrašování. Třeba že by se to náhodou stalo zrovna jak se hádáte s někým kdo vás třeba předběhl ve frontě nebo tak něco, tam by to už přestupek být mohl. Důležitý je prostě kontext.

Pokud se stane, že se zbraň na okamžik nějak odkryje, a někdo to uvidí a zavolá poldy (co je dost málo pravděpodobné, spíše si lidi budou myslet že se spletli nebo že jste polda v civilu, nebo je to plynovka - a i kdyby, málokdo by volal poldy pokud se nedomnívá že by jste zbraň chtěl zneužít), je na nich jak to budou řešit. Můžou jen zkontrolovat papíry a když uvidí že šlo opravdu jen o blbou náhodu a nic, zřejmě si jen vzájemně popřejete hezký den a oni budou možná ještě radši že o nic nešlo jak vy. Možná to budou řešit, třeba zrovna to bude policista ca není fanda civilního nošení, a řekne přestupek. Nebudete-li souhlasit a budete se odvolávat, máte dobrou šanci (nikoli však jistotu) že z toho nakonec nic nebude.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#21 » pát 17. bře 2023, 11:35

Tady je to řešené z reálné situace:

https://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=13452



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#22 » pát 17. bře 2023, 12:59

JirkaCV píše:Nejspíš to PČR řešit nebude, ale přestupek proti ZoZ to bude.
Pokud to policajt posoudí jako přestupek, může to řešit příkazem na místě. Zaplacením pokuty pachatel souhlasí s přestupkem, který se zapisuje to evidence v trestním rejstříku.
Pokud nesouhlasí a jde to ke správnímu orgánu, bude to přinejhorším zase jen jeden přestupek v evidenci.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#23 » pát 17. bře 2023, 14:55

Piggy : Do trestního rejstříku ne. Ale existuje i registr přestupků.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#24 » pát 17. bře 2023, 15:08

Pokud je mi známo, jmenuje se to evidence přestupků, kterou vede Rejstřík trestů.



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#25 » pát 17. bře 2023, 19:58

Letec 12 píše:Pokud by to bylo ale "v rámci" vyhrožování, to je jiná, to už by se řešilo a nebylo by to dobré.


Dovolim si doplnit, ze to funguje i obracene. Hrozit zbrani muzete, i kdyz zadnou u sebe nemate. Staci verbalne. Absolvoval jsem podani vysvetleni presne z tohoto duvodu.



DBruno
Příspěvky: 41

Příspěvek#26 » ned 19. bře 2023, 05:45

Nosím CZP10C v OWB a v létě jen s tričkem. Není to nic hrozného, ale taky se mi už stalo, že jsem se natahoval v Lídlu pro zboží v horním regálu a zbraň mi vylezla. Zahlédl jsem pohled jednoho ze zákazníků - trošku údiv, ale jinak nic. Na pána jsem se usmál a nakupovali jsme oba dál :) Pokud člověk vysloveně neprovokuje, tak se není čeho bát.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#27 » ned 19. bře 2023, 08:42

Piggy píše:Pokud je mi známo, jmenuje se to evidence přestupků, kterou vede Rejstřík trestů.


Ano, ale je to jiný papírt, který s rejstříkem trestů nemá nic společného, kromě toho, že to zaeviduje stejný úředník.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#28 » ned 19. bře 2023, 09:55

Precivá temu súhlasím.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#29 » ned 19. bře 2023, 19:09

Neřešilo by to spolehlivé skrytí vnitřní pouzdro ?

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#30 » ned 19. bře 2023, 20:19

Ne. Pomůže skrýt jen o výšku vyhynutí trička před kalhoty = horní vršek kalhot svisle dolů do konce zbraně. = 100 až 140 mm podle délky zbraně.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů