Pozná někdo tento náboj (9Luger)?



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#1 » úte 3. pro 2013, 22:12

Ahoj,
Dostal jsem se jedním známým do akademické debaty, co je to za náboj na obrázcích. Rozměrově to vypadá na 9mm Luger, ale potřeboval bych zjistit víc o výrobci, typu a materiálu střely, hilzny, jaký výkon atd atd.
Víte někdo něco víc, já osobně jsem v koncích, moje zkušenosti jsou zatím poměrně "mělké" (znám akorát SaB, AP a Limity, na obrázku jsem viděl nějáký Fia a to je asi tak vše :)

Díky za pomoc a info
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 267

Příspěvek#2 » stř 4. pro 2013, 00:44

Druhoválečné "železňáky".Střela lisovaná nebo spékaná z nějakých železných pilin?Na krabičce SE ??

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#3 » stř 4. pro 2013, 07:35

Podobá se to těmhle: http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/60 ... e-9l-1944/, takže asi opravdu válečné 9 mm Luger. Význam jednotlivých symbolů by ti ale musel sdělit někdo povolanější.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » stř 4. pro 2013, 08:15

válečné 9Luger
hla výrobce Metallwarenfabrik Treuenbritzen GmbH., Sebaldushof, Německo
42 rok výroby 1942
St+ ocelová nábojnice (zkus magnetem)
olověná střela s ocelovým pláštěm s povrchovou úpravou fosfátováním (ochrana proti korozi)



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#5 » stř 4. pro 2013, 08:47

Díky moc za vyčerpávající info.

Má to nějakou sběratelskou hodnotu, nebo je potřeba to ještě nějákých pár (desítek, set) let nechat "dozrát".... nebo jich je po světe tolik, že jediný rozumný využití je prohnat je hlavní?
Že bych kolegovi dal radu, jak s tím naložit...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#6 » stř 4. pro 2013, 10:09

Sice jsou tyhle v moc pěkném stavu (podle fotky) ale je jich celkem dost. Občas je někdo i vystřílí :) .



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#7 » čtv 6. úno 2014, 14:56

Těhle nábojů zůstalo po válce všude mraky, sběratelská hodnota kolem 5 Kč/kus. Se střílením bych byl opatrnější a) to má zápalku se rtuťovou složí, b) podíval bych se z jakého materiálu střela - spékané piliny spolehlivě ničí hlaveň.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#8 » stř 1. říj 2014, 08:23

Pomohl by mi, prosím, někdo s určením tohoto náboje 9x19? Jde mi hlavně o kód fabriky "Pfo" (jestli teda čtu dobře), nemůžu ho na http://www.municion.org najít.
Jediné, co jsem zjistil je lakovaná ocelová nábojnice (St+, vyzkoušeno i magnetem), r.v.1944, šarže 47, střela magnetuje též, ač to na fotce není moc vidět, tak mi přijde také zeleně lakovaná jako hilzna, ale netuším jestli je to možné (jestli se to dělalo). Mám jen jeden kus, nejspíš selhač.
Zde obrázky:
Pfo_1.JPG

Pfo.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#9 » stř 1. říj 2014, 09:57

Trochu jsem se v tom ještě pošťoural, nemůže to náhodou být Rfo? - viz.

rfo Deutsche Waffen und Munitionsfabriken A.G., de Berlin
Rf844St35G.jpg


Náboj je na dně dost zkorodovaný a zrovna v tom písmenku...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#10 » stř 17. čer 2015, 13:48

Nezná někdo parametry těchto a podobných válečných Lugrů? Zajímalo by mne srovnání s nynější produkcí. Pokud by měl nějaký pražák zájem to zkusit přes hradla, tak jich klidně pár obětuju a někam přivezu. Mají střelu potombakovanou a zeleně lakovanou hilznu. Už jsem jich tak 100 prohnal laufem a zdá se to být větší šupa, než třeba SellBell.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti