Teplota hilzny po výstřelu

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#1 » sob 1. srp 2015, 21:58

Víte někdo jaká je cca teplota vyhozené nábojnice 9mm luger těsně po výstřelu? Googlim, možná špatně, ale nemůžu nic najít.

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#2 » sob 1. srp 2015, 22:07

Teplotu ve stupních Celsia neznám, ale je dost horká na to, aby když zapadne ženě (nepříliš zkušené střelkyni) do výstřihu, tato začala mávat (nabitou) zbraní kolem sebe všemi směry, rozhodně ne bezpečnými :o
Proč se ptáš?



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#3 » sob 1. srp 2015, 22:18

Rozhodně umí způsobit spáleniu. Odraz od boční desky na střelnici snadno znamená zapadnutí za brejle... Proto zásadně brejle, které sedí pořádně na očích, mají boční a horní ochranu. Stači i takový ten "novinářský" kšilt. Ani zapadnutí do výstřihu... nejen dámám... není zrovna příjemnou záležitostí... a nějaká ta modřinka se na těle pak najít dá.. Nebo na ruce a podobně...

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#4 » sob 1. srp 2015, 22:31

no ptám se proto že jsem si ji dneska skřípnul mezi lem brýlí a čelo, přesně jak píše Carloss, a teď ji tam ještě mám ☺ a tak mě tak napadlo kolik asi má stupňů



fíša
Příspěvky: 247

Příspěvek#5 » sob 1. srp 2015, 22:36

mě zapadla do sandálu před týdnem, ještě mám na noze puchýř od spáleniny

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#6 » sob 1. srp 2015, 22:52

Jo takže jsme se shodli že je kure..ky horká teď už jen ty stupně :D



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#7 » ned 2. srp 2015, 05:48

U pětačtyřicítky je to v pohodě. Nábojnice je sice teplá, ale nikoliv tak, aby dokázala popálit. Prý má stejnou prachovou náplň jako 9 mm Luger, takže je to i logické - lepší odvod tepla podstatně větší nábojnice.

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#8 » ned 2. srp 2015, 07:40

Kolik más tupňů půjde těžko určit, bude to záviset na spoustě faktorů. Určitě na typu prachu a rychlosti hoření, výstřelu ze studené nebo zahřáté zbraně, době pobytu na vzduchu (tenký plech se ochladí velmi rychle). Taky se zajisté bude lišit teplota v různých částech nábojnice (tenké hrdlo vs. masivní dno), rovněž v závislosti na čase, atd atd..

Konkrétní hodnotu ti nikdo nenapíše, protože ji prostě nikdo neví :-)



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#9 » ned 2. srp 2015, 07:53

internet říká něco pod 100°C, je to nedostatečné pro kompletní denaturaci DNA na povrchu nábojnice



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#10 » ned 2. srp 2015, 08:31

Avšak dostatečné pro způsobení popáleniny.



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#11 » ned 2. srp 2015, 08:37

Minulý týden jsme stříleli nontoxama v Lugeru a hned po dopadu na zem se dala vzít do ruky- v pohodě se dala udržet. A proč jsem ji zvedal hned potom, co vypadla kolegovi z pistole? zaujalo mě, že po výstřelu je čistá jako by vypadla z pračky :-D



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#12 » ned 2. srp 2015, 08:50

Jak tu psal kolega. Ta teplota jde dost rychle dolů, takže záleží na době pobytu ve vzduchu, dráze a rychlosti letu vzduchem. Když dopadne jen na stolek, nebo dokonce za triko, nedej bůh za brejli... je to docela jiný kafe... Osobní zkušenost. Ten nepříjemnej otisk na hrudníku, nebo dokonce spálenina pod vokem... tfuj...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#13 » ned 2. srp 2015, 13:24

JJ bejvalka měla od .22 peknou spaleninu na koze. :)

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#14 » ned 2. srp 2015, 13:36

Tak jsem ještě hledal dál a to podle typu popáleniny která vznikne. Odpovídá podle popisu typu 2a která by mohla vzniknout buď působením teploty nad 50° dlouho a nebo teplotou pod 100°rychle. Vzhledem k tomu že 100°by dalo za pět vteřin i popáleninu třetího stupně usuzuji že to musí být méně než 100°a více než 50°protože ta by zase do pěti vteřin 2a nedala. Než jsem jí vyklepal z podbýlí mohlo to být cca 3 vteřiny a tak tedy počítám s hrubým odhadem mezi 60°-80°....

BTW: hugofalfar po nontoxech je vcelku čistá i zbraň.



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#15 » ned 2. srp 2015, 13:42

Jo, docela jsem na to čuměl :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů