Novela evropske smernice o zbranich 2019

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 243

Příspěvek#1531 » sob 7. bře 2020, 20:49


Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#1532 » sob 7. bře 2020, 21:31

EU aktualizuje zbraňovou směrnici!
https://ligalibe.cz/2020/03/06/eu-aktua ... -smernici/

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#1533 » sob 7. bře 2020, 21:41

Myslím, že si to zaslouží dát sem celé znění..

A je to tady
Nespíme, neustále hlídáme práva legálních držitelů zbraní, takže vám jako první přinášíme znepokojivou informaci, že pan Juncker tentokrát v r. 2017 nelhal. Tehdy při schvalování tohoto odzbrojovacího paskvilu slíbil, že do 3 let úředníci EK budou směrnici analyzovat a aktualizovat.

EK uvádí, že prý „změny nejsou významné“. Prý se jedná o rekodifikaci „simplifying and clarifying better regulation“ (zjednodušující zpřesňující lepší regulaci).
Věříte jim?

Ta „rekodifikace“ má býti v pojetí EK zřejmě něco jako oficiální konsolidované znění směrnice. Jen je nám tedy divné, když to EK deklaruje jen jako technickou rekodifikaci bez podstatné změny obsahu, tak proč k tomu dělá dvouměsíční internetovou veřejnou konzultaci? Že by tam vsunuli i nějaké „nepodstatné“ novinky?

Každopádně už při zběžném pohledu soudíme, že nový návrh EK je extrémně nepřehledný, různá ustanovení jsou přečíslovaná, a zabere nám nějaký čas, než to zanalyzujeme. Pomoci můžete i vy, víc očí víc vidí, víc hlav víc ví, tak kdo má čas a chuť, podívejte se na to CO NEJDŔÍVE, a dejte nám vědět prosím. Dokumenty jsou v angličtině a některé i v češtině.

https://ec.europa.eu/info/law/better-re ... PdsejtLd38

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#1534 » sob 7. bře 2020, 22:39

Ono to nebude tak horke... https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/ ... e-smernice
(coz neznamena, ze nejaka svinarna nemuze prijit uz v omhle kroku.



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#1535 » sob 7. bře 2020, 23:10

Já úplně klidný nejsem, neb oproti sdělení LEXu je v důvodové zprávě uvedeno "ke kodifikaci jakéhokoli předpisu nejpozději po jeho desáté změně"-příp. kratší interval nikoliv po "pokud již byl různými novelizacemi měněn ve více než deseti bodech". To je jedna věc.
A druhá věc, které jsem si zatím v rychlosti všimnul - Příloha III, část A Zrušená směrnice a seznam změn je uvedeno Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/109/ES což je nějaká směrnice o fúzi. V anglické verzi je správně Directive (EU) 2017/853.
Opět můj dotaz. Má člověk studovat anglickou verzi nebo českou verzi nebo ještě jinou z těch verzí??? Která tedy opravdu platí a máme se k ní vyjádřit?
A jak se bude hlasovat v EU? Bude se hlasovat o všech jazykových verzích nebo jen o anglické a z ní se udělá překlad do ostatních jazyků. To je dost podstatné.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#1536 » ned 8. bře 2020, 01:27

RKom píše:Já úplně klidný nejsem, neb oproti sdělení LEXu je v důvodové zprávě uvedeno "ke kodifikaci jakéhokoli předpisu nejpozději po jeho desáté změně"-příp. kratší interval nikoliv po "pokud již byl různými novelizacemi měněn ve více než deseti bodech". To je jedna věc.
A druhá věc, které jsem si zatím v rychlosti všimnul - Příloha III, část A Zrušená směrnice a seznam změn je uvedeno Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/109/ES což je nějaká směrnice o fúzi. V anglické verzi je správně Directive (EU) 2017/853.
Opět můj dotaz. Má člověk studovat anglickou verzi nebo českou verzi nebo ještě jinou z těch verzí??? Která tedy opravdu platí a máme se k ní vyjádřit?
A jak se bude hlasovat v EU? Bude se hlasovat o všech jazykových verzích nebo jen o anglické a z ní se udělá překlad do ostatních jazyků. To je dost podstatné.
Než se to přeloží vše do češtiny uplyne dvouměsíční lhůta (záměr). Hlasovat se nebude a i kdyby jo, Komise to může změnit, takže .... efekt Sancho Pancha ....

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#1537 » ned 8. bře 2020, 07:17

LEX z.s. ke kodifikaci evropské zbraňové směrnice
Kodifikace směrnice je samozřejmě legislativní akt – směrnici není možné jen tak přepsat, změnu musí schválit Evropský parlament a Evropská rada. Proto také Komise vyhlásila dvouměsíční veřejnou konzultaci, která je součástí tohoto procesu. ...pouze ve dvou případech jsme zjistili vypuštění určitého ustanovení. Šlo o body, kde původní směrnice určovala, dokdy mají být přijaty prováděcí předpisy. ...tyto předpisy již byly přijaty, proto dává smysl tyto lhůty vyškrtnout jako již nepotřebné.

https://www.gunlex.cz/zbrane-a-legislat ... e-smernice



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#1538 » ned 8. bře 2020, 17:35

Ano, toto jsem si na LEXu přečetl.
Nicméně to neodpovídá na můj dotaz, proč LEX mluví o kodifikaci při změně v 10 bodech, zatímco samotná směrnice o kodifikaci při 10-té změně.
A proč se tedy liší anglická a česká verze. Podrobně jsem zatím dál nezkoumal. A která z těch jazykových verzí je platná a bude se schvalovat v EU. A které dokumenty s čím LEX vlastně srovnával, když na směrnici, která vůbec nemá vztah se zbraněmi nepřišli. Viz výše.
Odkaz na kodifikované znění zde (zopakuji):
https://ec.europa.eu/info/law/better-re ... PdsejtLd38

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#1539 » pon 25. led 2021, 12:00

Dnes ráno jsem se na našem oddělení ptal, jak je to s těmi nadlimitními zásobníky. Minulý týden měli školení, tak jsem doufal v nějakou pěknou odpověď. Dozvěděl jsem se, cituji: "Až bude platit zákon, tak si dejte žádost." Docela jsem nad tím s kolegy ve frontě kroutili hlavami, protože to by nás vážně nenapadlo (ironie). Takže nezbývá než počkat do pondělí, pak budou snad sdílnější.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#1540 » pon 25. led 2021, 12:38

Hele podle mě to je fakt nejlepší odpověď. Je to zmatený, ale zdá se, že pokud si vyřídíš nákupko na nadlimitky, tak je pokoj a nic dalšího neřešíš - koupené zbraně maj grandfathering, nové zbraně přeznačenou kategorii pokud je to potřeba.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#1541 » pon 25. led 2021, 13:48

Mnoo já si dnes vybral peknej kver a taky trosku resim, zda se pokusit jeste rychle vyridit nakupko na B, koupit ho "bez" zasobniku a pristi tyden si zajit pro vyjimku.

Nebo pockat a rovnou so vyridit nakupko na AI a vyjimku.

JENZE!!!! Prodejce s vubec neni jistej, jak to bude. Zda zbran B, bude v CRZ menit na AI, zda to pujde a zda se CRZ nesesype, jak to zacnou vsichni prodejci menit. Nebo nechá kver jako B a ja s povolenim AI utru nos, neob to pujde, A nebo budu muset mit nakupko B ale prodaj mi to bez zasobniku a zasobnik si koupim pak na vyjimku AI. :)


Proste ted trosku chaos. Za 12 minut otviraj u nas na zbranich. Zkusim se doptat, ale asi tusim co se dozvim. :)



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#1542 » pon 25. led 2021, 14:28

Vyridil jsem si NP na pusku, prislo v patek a je tam B. Uvidime, az pujdu na registrc v pulce unora, co se dozvim a co budu mit v PZ:)



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#1543 » pon 25. led 2021, 14:44

Zatím počítám s tímto řešením...
V dotazu na LEX fóru se píše:Co se stane, když budu mít nákupko vystavené na B pušku v roce 2020, pušku objednanou před datem účinnosti, ale kvůli čekací lhůtě dojde k registraci až po datu účinnosti novely? Bude pro takový případ formulářová žádost pro přeregistraci do A-I?

LEX (Karásek) píše:Nákupko jde normálně použít, při registraci vás pak nechají vyplnit žádost o vydání výjimky (správní poplatek se v tomto případě nevybírá) a zaregistrují jako A-I.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#1544 » pon 25. led 2021, 14:45

Volal sem. Paní byla milá. Mno jak sem očekával. Je v tom lehce zmatek, šlo by to tak asi i tak, ale jisté to není. Pokud bych nestihl nákupko B uplatit do pondělí, tak by ta puška měla být uz v CRZ jako AI a tím pádem by nákupko B nemělo fungovat. Pokud bych to stihl a nakoupil a šel přihlásit až v pondělí, tak jim v tom budu dělat trošku hokej. Měli by to jako B zaregistrovat a nebo rovnou jako AI stím, že si musím ale nejdřív zažádat o tu výjmku.

Formuláře jsou zatím staré, nové ještě nejsou a budou až od pondělí a i kdybych si ted vyridil nakupko B, tak bych pak musel zadat o vyjimku AI, coz pujde az od pondeli atd, atd. atd.

Doporučení OZSBM je počkat, příští týden si požádat o nákupko na novym formuláři, k tomu výjimku na zásobníky a koupit flintu jako AI, coz prodejce v CRZ prý změní (teď je ta puška jako B). Snad CRZ nespadne hned v pondělí ráno :)

Tak fakt nevím. Možná bych to stihl, ale nevím, zda je k něčemu mít pušku v CRZ ještě jako B, nebo je to fuk a klidně jako AI.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#1545 » pon 25. led 2021, 14:46

Getsome. JJ ale to je pak výjimka na tu jednu pušku. Taky to jde, ale já bych radši "generální" pardon na zásobníky. Tím padem nebudu muset řešit do čeho rvu velkej zásobník.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů