Novela evropske smernice o zbranich 2019

LukynZ

Příspěvek#1531 » sob 7. bře 2020, 20:49

genu

Příspěvek#1532 » sob 7. bře 2020, 21:31

EU aktualizuje zbraňovou směrnici!
https://ligalibe.cz/2020/03/06/eu-aktua ... -smernici/

Letec 12

Příspěvek#1533 » sob 7. bře 2020, 21:41

Myslím, že si to zaslouží dát sem celé znění..

A je to tady
Nespíme, neustále hlídáme práva legálních držitelů zbraní, takže vám jako první přinášíme znepokojivou informaci, že pan Juncker tentokrát v r. 2017 nelhal. Tehdy při schvalování tohoto odzbrojovacího paskvilu slíbil, že do 3 let úředníci EK budou směrnici analyzovat a aktualizovat.

EK uvádí, že prý „změny nejsou významné“. Prý se jedná o rekodifikaci „simplifying and clarifying better regulation“ (zjednodušující zpřesňující lepší regulaci).
Věříte jim?

Ta „rekodifikace“ má býti v pojetí EK zřejmě něco jako oficiální konsolidované znění směrnice. Jen je nám tedy divné, když to EK deklaruje jen jako technickou rekodifikaci bez podstatné změny obsahu, tak proč k tomu dělá dvouměsíční internetovou veřejnou konzultaci? Že by tam vsunuli i nějaké „nepodstatné“ novinky?

Každopádně už při zběžném pohledu soudíme, že nový návrh EK je extrémně nepřehledný, různá ustanovení jsou přečíslovaná, a zabere nám nějaký čas, než to zanalyzujeme. Pomoci můžete i vy, víc očí víc vidí, víc hlav víc ví, tak kdo má čas a chuť, podívejte se na to CO NEJDŔÍVE, a dejte nám vědět prosím. Dokumenty jsou v angličtině a některé i v češtině.

https://ec.europa.eu/info/law/better-re ... PdsejtLd38

cmk
Vedení LOS

Příspěvek#1534 » sob 7. bře 2020, 22:39

Ono to nebude tak horke... https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/ ... e-smernice
(coz neznamena, ze nejaka svinarna nemuze prijit uz v omhle kroku.

RKom

Příspěvek#1535 » sob 7. bře 2020, 23:10

Já úplně klidný nejsem, neb oproti sdělení LEXu je v důvodové zprávě uvedeno "ke kodifikaci jakéhokoli předpisu nejpozději po jeho desáté změně"-příp. kratší interval nikoliv po "pokud již byl různými novelizacemi měněn ve více než deseti bodech". To je jedna věc.
A druhá věc, které jsem si zatím v rychlosti všimnul - Příloha III, část A Zrušená směrnice a seznam změn je uvedeno Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/109/ES což je nějaká směrnice o fúzi. V anglické verzi je správně Directive (EU) 2017/853.
Opět můj dotaz. Má člověk studovat anglickou verzi nebo českou verzi nebo ještě jinou z těch verzí??? Která tedy opravdu platí a máme se k ní vyjádřit?
A jak se bude hlasovat v EU? Bude se hlasovat o všech jazykových verzích nebo jen o anglické a z ní se udělá překlad do ostatních jazyků. To je dost podstatné.

genu

Příspěvek#1536 » ned 8. bře 2020, 01:27

RKom píše:Já úplně klidný nejsem, neb oproti sdělení LEXu je v důvodové zprávě uvedeno "ke kodifikaci jakéhokoli předpisu nejpozději po jeho desáté změně"-příp. kratší interval nikoliv po "pokud již byl různými novelizacemi měněn ve více než deseti bodech". To je jedna věc.
A druhá věc, které jsem si zatím v rychlosti všimnul - Příloha III, část A Zrušená směrnice a seznam změn je uvedeno Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/109/ES což je nějaká směrnice o fúzi. V anglické verzi je správně Directive (EU) 2017/853.
Opět můj dotaz. Má člověk studovat anglickou verzi nebo českou verzi nebo ještě jinou z těch verzí??? Která tedy opravdu platí a máme se k ní vyjádřit?
A jak se bude hlasovat v EU? Bude se hlasovat o všech jazykových verzích nebo jen o anglické a z ní se udělá překlad do ostatních jazyků. To je dost podstatné.
Než se to přeloží vše do češtiny uplyne dvouměsíční lhůta (záměr). Hlasovat se nebude a i kdyby jo, Komise to může změnit, takže .... efekt Sancho Pancha ....

Letec 12

Příspěvek#1537 » ned 8. bře 2020, 07:17

LEX z.s. ke kodifikaci evropské zbraňové směrnice
Kodifikace směrnice je samozřejmě legislativní akt – směrnici není možné jen tak přepsat, změnu musí schválit Evropský parlament a Evropská rada. Proto také Komise vyhlásila dvouměsíční veřejnou konzultaci, která je součástí tohoto procesu. ...pouze ve dvou případech jsme zjistili vypuštění určitého ustanovení. Šlo o body, kde původní směrnice určovala, dokdy mají být přijaty prováděcí předpisy. ...tyto předpisy již byly přijaty, proto dává smysl tyto lhůty vyškrtnout jako již nepotřebné.

https://www.gunlex.cz/zbrane-a-legislat ... e-smernice

RKom

Příspěvek#1538 » ned 8. bře 2020, 17:35

Ano, toto jsem si na LEXu přečetl.
Nicméně to neodpovídá na můj dotaz, proč LEX mluví o kodifikaci při změně v 10 bodech, zatímco samotná směrnice o kodifikaci při 10-té změně.
A proč se tedy liší anglická a česká verze. Podrobně jsem zatím dál nezkoumal. A která z těch jazykových verzí je platná a bude se schvalovat v EU. A které dokumenty s čím LEX vlastně srovnával, když na směrnici, která vůbec nemá vztah se zbraněmi nepřišli. Viz výše.
Odkaz na kodifikované znění zde (zopakuji):
https://ec.europa.eu/info/law/better-re ... PdsejtLd38

Zpět na