Podmínka

Drairon

Příspěvek#1 » pon 29. čer 2020, 12:16

Dobry den,
V minulosti diky me mladistve nerozvaznosti jsem dostal rocni podminku(29.6.2020 nabylo pravni moci)
Ma otazka zni zda si jiz muzu zazadat o vydani zbrojniho prukazu (dejme tomu 5-6.7.2020) kdyz uz mam zkousky za sebou i zdravotni zpusobilost?

Drairon

Příspěvek#2 » pon 29. čer 2020, 12:23

Pardon 29.6.2015 nabylo pravni moci

mbem

Příspěvek#3 » pon 29. čer 2020, 12:41

Pokud vám byl uložen podmíněně odložený trest odnětí svobody, záleží na délce trvání toho odnětí. A dost by se hodilo vědět i za jaký TČ, zejména zdali se jedná o úmysl, či nedbalost.

Piggy

Příspěvek#4 » pon 29. čer 2020, 12:42

Z dotazu lze odvodit, že šlo zřejmě o úmyslný čin a uložený trest "roční podmínka" byl zřejmě kratší než 2 roky. V takovém případě zákon hovoří (doufám) dost jasně:
zákon 119/2002 Sb. píše:§ 22 Bezúhonnost fyzické osoby
(1) Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem
c) uvedeným v písmenu a) nebo b) nebo jiným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen,
2. neuplynulo alespoň 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody
Podle toho by se mělo počítat od právní moci rozsudku, pokud díky podmínce nedošlo k výkonu trestu.
Zaujalo mě ale další ustanovení (když tak prosím přesunout do zákonů):
d) spáchaným z nedbalosti za porušení povinností v souvislosti s držením, nošením nebo používáním zbraně nebo střeliva, pokud od právní moci rozsudku neuplynuly alespoň 3 roky.
Takže pokud někoho z nedbalosti zastřelím, stanu se bezúhonným ještě ve výkonu trestu (překročil-li by tento tři roky)?
Naposledy upravil(a) Piggy dne pon 29. čer 2020, 12:49, celkem upraveno 1 x.

Drairon

Příspěvek#5 » pon 29. čer 2020, 12:49

Ano jednalo se o umyslny trestny cin. Bylo tam 3 mesice vezeni ale podminene na 1 rok podminka.takze predpokladam ze kdyz od nabyti pravni moci uplynulo 5let tak jiz mohu zazadat?
Nejednalo se o zadny cin na poli zbrani a streliva

mbem

Příspěvek#6 » pon 29. čer 2020, 13:32

Drairon: Je jedno jak dlouhá byla podmínka, či zdali vůbec byla. Důležitá je úhrnná délka uloženého odnětí svobody, tedy kolik bylo případně odkrouceno plus kolik zbývalo odkroutit při nedodržení podmínky. Bylo-li to celkem do těch dvou let, jak vydedukoval Piggy, můžete o ZP žádat po pěti letech od propuštění.

Piggy: Správně, pokud někoho z nedbalosti odprásknete legální flintou, lze vás považovat za bezúhonného po třech letech od rozsudku. A pokud třeba někoho z nedbalosti zabijete autem, jste dle ZoZ bezúhonný stále.

Drairon

Příspěvek#7 » pon 29. čer 2020, 13:36

No trest mel byt 3 mesice ale dostal jsem jen podminku na rok,ve vezeni sem nebyl a podminku jsem neporusil ,takze predpokladam ze kdyz mi podminka zacla bezet od 29.6.2015 a od te doby uplynulo 5 let tak predpokladam spravne ze ted uz bych si mohl zazadat? Nebo aspon tak sem to pochopil

mbem

Příspěvek#8 » pon 29. čer 2020, 13:39

Aha. Omlouvám se, to jsem špatně pochopil já vás. Ano, můžete žádat, od 30.6.2020 jste dle ZoZ bezúhonný. ;)

Zpět na