Osm nejvzdálenějších odstřelovačských zásahů


Americký magazín Guns&Ammo nedávno zveřejnil aktuální žebříček těch nejdelších odstřelovačských zásahů v moderní vojenské historii. Je třeba podotknout, že v tabulce by mohl být i jeden střelec z 19. století – lovci bizonů jménem Billy Dixon se prý podařilo v Druhé bitvě u Adobe Walls sestřelit Indiána z koňského sedla na úctyhodnou vzdálenost 1 538 yardů (1 406 metrů). Na rozdíl od dnešních odstřelovačů mu k tomu postačila černoprachá puška Sharps jen s otevřenými mířidly.

8.   Staff Sergeant Jim Gilliland – zásah na 1 367 yardů (1 250 m)

Datum: 27. září 2005
Puška: M24 (vojenská verze kulovnice Remington 700)
Náboj: 7,62×51 mm NATO
Národnost: USA
Vojenská jednotka: 2. prapor, 69. obrněný pluk, 3. pěchotní divize, odstřelovačký tým Shadow (Stín)
Válečný konflikt: Válka v Iráku; Ramadi
Detaily zásahu: Přestože toto není zásah na největší vzdálenost v dějinách, je považován za nejvzdálenější zásah s tímto poměrně běžným střelivem. Gilliland použil standardní pušku M24 se střelivem 7,62×51 mm NATO, mezi civilisty více známém jako .308 Winchester – populární ráže (nejen) mezi americkými lovci jelenů.
Komentář odborníka: "Při zkoumání detailů těchto osmi odstřelovačkých zásahů jsem si všiml, že pouze jediný byl proveden se střelivem ráže 7,62×51 mm. Ve všech ostatních případech byla použita ráže .50 nebo náboj .338 Lapua. Je zde vidět, jaký vliv měly nové technologie na rozvoj zbraňových systémů. Americká armáda dříve pro odstřelovače či obecně přesné vzdálené zásahy tradičně používala náboj 7,62×51 mm. Při střelbě těmito relativně malými rážemi má ale klima a prostředí na projektil větší vliv, zejména při vzdálenostech nad 300 metrů."
— CW3 (US Army Special Forces, ve výslužbě) D. Brad Smith

7.   neznámý norský odstřelovač – zásah na 1 509 yardů (1 380 m)

Datum: listopad 2007
Puška: Barrett M82A1
Náboj: Raufoss NM140 MP (12,7 mm víceúčelové střelivo)
Národnost: Norsko
Vojenská jednotka: 2. prapor Norské armády
Válečný konflikt: Válka v Afghanistánu

6.   Corporal Christopher Reynolds – zásah na 2 026 yardů (1 853 m)

Datum: srpen 2009
Puška: Accuracy International L115A3
Náboj: .338 Lapua Magnum LockBase B408
Národnost: UK
Vojenská jednotka: 3 Scots: The Black Watch (Černá hlídka)
Válečný konflikt: Válka v Afghanistánu
Detaily zásahu: Po více než třech dnech čekání na střeše domu se skotskému odstřelovači Reynoldsovi podařilo ze vzdálenosti téměř dvou kilometrů zastřelit talibánského vůdce přezdávaného "Mula"; tento vůdce byl zodpovědný za několik útoků na britské a americké vojáky. Reynolds je členem elitní skotské jednotky 3 SCOTS: The Black Watch, jejíž historie sahá téměř tři století nazpět. Dejte si pozor na chlapy v kiltu.
Komentář odborníka: "Další zajímavá věc, kterou zde vidím, je stále častější užívání ráže .338 Lapua koaličními jednotkami na bojištích v Iráku a Afghanistánu. Tento náboj skvěle zaplňuje mezeru mezi rážemi 7,62×51 mm a .50. Díky velikosti, hmotnosti a snadné manipulaci by při mém osobním výběru odstřelovací pušky byly na prvním místě právě ty v ráži .338 nebo 7,62. Co se tréninku týče, dalo by se argumentovat i nižšími náklady na výcvik střelby s ráží .338 Lapua díky tomu, že na těžší a rychlejší střelu .338 (letící rychlostí kolem 3 071 fps) nemají okolní podmínky, jako boční vítr, takový vliv jako na 178 grainovou (11,5 g) střelu M118LR letící rychlostí kolem 2 580 fps."
— CW3 (US Army Special Forces, ve výslužbě) D. Brad Smith

5.   Gunnery Sergeant Carlos Hathcock – zásah na 2 500 yardů (2 286 m)

Datum: únor 1967
Puška: kulomet M2 Browning
Náboj: .50 BMG
Národnost: USA
Vojenská jednotka: Námořní pěchota Spojených států
Válečný konflikt: Válka ve Vietnamu
Detaily zásahu: Carlos Hathcock je v americké Námořní pěchotě legendou. Jeho rekord nejvzdálenějšího odstřelovačského zásahu zůstal nepřekonán po 35 let. Během své kariéry úspěšného odstřelovače však zaznamenal dalších 92 potvrzených zásahů. V jednu dobu byla na jeho hlavu Severokorejskou armádou dokonce vypsána odměna 30 000 dolarů. Avšak přestože každý severokorejský sniper si přál dostat se "Bílému pírku" ("White Feather" - přezdívka, kterou Hathcock dostal od NVA a Vietcongu, protože si na svůj polní klobouk často připínal bílé pírko) na kobylku, nikdo nebyl úspěšný. Kariéru úspěšného mariňáckého odstřelovače ukončila až nastražená mina, na kterou jeho jednotka najela. Dodnes je však Hathcock řazen na čtvrtém místě mezi americkými odstřelovači v počtu potvrzených zásahů.

4.   Sergeant Brian Kremer – zásah na 2 515 yardů (2 300 m)

Datum: březen 2004
Puška: Barrett M82A1
Náboj: Raufoss NM140 MP (12,7 mm víceúčelové střelivo)
Národnost: USA
Vojenská jednotka: 2. Ranger prapor
Válečný konflikt: Válka v Iráku
Detaily zásahu: Kremerův zásah je jedním ze dvou v tomto seznamu, které se udály v Iráku. Jeho zásahu z roku 2004 chybělo jen 150 yardů k vytvoření nového rekordu a zůstal pouhých 11 yardů za Perryho výkonem. Zařadil se tak v té době na třetí místo v žebříčku nejvzdálenějších odstřelovačkých zásahů.

3   Master Corporal Arron Perry – zásah na 2 526 yardů (2 310 m)

Datum: březen 2002
Puška: McMillan Tac-50
Náboj: Hornady A-MAX .50 (.50 BMG)
Národnost: Kanada
Vojenská jednotka: 3. prapor kanadské lehké pěchoty princezny Patricie
Válečný konflikt: Válka v Afghanistánu
Detaily zásahu: Perry se udržel na místě odstřelovačského rekordmana pravděpodobně nejkratší dobu v historii. Jen dva týdny poté, co se mu svým zásahem na 2 526 yardů podařilo překonat dlouholetý rekord Carlose Hathcocka, byl z trůnu sesazen svým týmovým kolegou Robem Furlongem.

2   Corporal Rob Furlong – zásah na 2 657 yardů (2 430 m)

Datum: březen 2002
Puška: McMillan Tac-50
Náboj: Hornady A-MAX .50 (.50 BMG)
Národnost: Kanada
Vojenská jednotka: 3. prapor kanadské lehké pěchoty princezny Patricie
Válečný konflikt: Válka v Afghanistánu
Detaily zásahu: Během operace Anaconda v Afghánském údolí Šahi Kot spatřil desátník Furlong na svahu tři ozbrojence Al–Káidy, jak se snaží zaujmout pozici u kulometu RPK. Jeho první rána kulometčíka minula a druhá se trefila do batohu. Avšak třetí střela z pušky McMillan Tac-50 zasáhla protivníkův trup a na místě ho zabila. Na tuto vzdálenost trvalo projektilům o úsťové rychlosti 2 700 fps (823 m/s) téměř čtyři vteřiny, než doletěly k cíli.
Komentář odborníka: "Zbraň v ráži .50 je skvělým odstřelovačkým nástrojem při použití lafety nebo i při střelbě ze vzduchu, ale bez lafetace může být její využití vzhledem k velikosti a hmotnosti trochu komplikované. Pušky Barrett se standardní 29 palcovou hlavní váží celých 14 kg a zhruba o půl kilogramy méně s 20 palcovou hlavní. Jejich účinný dostřel 1 800 metrů je úctyhodný; oproti tomu AI L11A3 s necelými sedmi kilogramy má účinný dostřel 1 500 metrů. Neříkám, že zbraně ráže .50 nemohou být využity během pěších operací, samozřejmě mohou, ale je k tomu třeba tým vojáků, podobně jako pro skupinově obsluhované zbraně. To není velmi praktické."
— CW3 (US Army Special Forces, ve výslužbě) D. Brad Smith

1.   Corporal of Horse Craig Harrison – zásah na 2 707 yardů (2 475 m)

Datum: listopad 2009
Puška: L115A3 Long Range Rifle
Náboj: .338 Lapua Magnum LockBase B408
Národnost: UK
Vojenská jednotka: Household Cavalry (Královská kavalerie)
Válečný konflikt: Válka v Afghanistánu
Detaily zásahu: V listopadu roku 2009 krycí palby pro hlídku Afghánské národní armády jižně od Musa QalaPo prvotním nastřelení cíle devíti ranami se Harrisonovi a jeho spotterovi (pozorovateli) Cliffovi O'Farrellovi podařilo zasáhnout posloupnými zásahy dva talibánské kulometčíky, . Harrison poznamenal, že v té chvíli byly perfektní podmínky pro střelbu na dlouhé vzdálenosti – bezvětří, příjemné počasí a neomezená viditelnost.
Komentář odborníka: "Globální válečné konflikty v posledních 25 až 30 letech se odehrávaly nejčastěji na území měst nebo okolo nich. To je způsobeno tím, že podle odhadů žije zhruba 70 % světové populace ve městech či na předměstích a pochopitelně i budoucí konflikty budou toto procento kopírovat. Poptávka po perfektně vycvičených odstřelovačských týmech vybavených špičkovou technikou, které budou schopny precizně zasahovat cíle v místech, kde se ozbrojený nepřítel mísí s neozbrojenými civilisty, tak bude nadále stoupat. Jsem si jistý, že v současných i budoucích konfliktech, kde budou nasazeni odstřelovači, uvidíme ráži .338 Lapua čím dál častěji."
— CW3 (US Army Special Forces, ve výslužbě) D. Brad Smith

Pozn. překl.: Odstřelovačkým zásahem je v textu míněno potvrzené zasažení protivníka a jeho zneškodnění (kill shot).

Originální zdroj: Guns&Ammo


Komentáře

David
našel jsem video o který se zabývá nejdelších zásahu atd..
název: Sniper: Inside The Crosshairs"
šlo to na Z1 odkaz na you tube http://www.youtube.com/watch?v=cB-8CZLY9WY

Nate Fick
POZOR POZOR:o)) Na hlavu bílého pírka nevypsala odměnu armáda SEVEROKOREJSKÁ nýbrž armáda SEVERNÍHO VIETNAMU. To jenom tak pro upřesnění, holt autor co psal komentáře u tohoto 35let nepřekonaného rekordu je asi krapet neinformovaný:o))