Kolik zbraní aby musel být trezor



g.ges.hc
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » ned 15. kvě 2011, 21:04

zdravím chtěl bych se zeptat vlastním dvě zbraně a mám takovej problém jestli potřebuju trezor nebo ne? poraďte děkuji moc

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3277
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » ned 15. kvě 2011, 21:09

Ne.

§ 58 píše:§ 58
Zabezpečení zbraní a střeliva

(1) Nošené nebo přepravované držené zbraně kategorie A, B anebo C nebo střelivo do nich musí být pod neustálou kontrolou držitele zbrojního průkazu nebo držitele zbrojního průvodního listu pro trvalý vývoz, dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva, který přepravu realizuje. Nošené nebo přepravované zbraně kategorie D a střelivo do těchto zbraní musí být pod neustálou kontrolou jejich oprávněného držitele.

(2) Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") v počtu do 10 kusů nebo střelivo v počtu do 10 000 nábojů se zabezpečují uložením do uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na přechovávané zbraně kategorie B nebo C v počtu do 2 kusů nebo střelivo v počtu do 500 nábojů, které je však držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.

(3) Více než 10 přechovávaných zbraní nebo více než 10 000 nábojů se zabezpečuje v

a) uzamykatelném skříňovém trezoru, pokud splňuje technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem, nebo

b) uzamčené místnosti nebo samostatném objektu, pokud splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem.

(4) Více než 20 přechovávaných zbraní kategorie A, B nebo C nebo více než 20 000 kusů střeliva se zabezpečuje v uzamčené místnosti, samostatném objektu nebo komorovém trezoru, pokud jsou chráněny elektronickým zabezpečovacím zařízením a pokud splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem.

(5) Přechovávané zbraně nebo střelivo ve výlohách musí být v provozní době zabezpečeny uzamykatelnou otevíratelnou stěnou výloh. Výlohy, skla výloh, vitrín nebo pultů musí splňovat technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Mimo provozní dobu se tato zbraň nebo střelivo přechovává podle odstavců 2 až 4.

(6) Přechovávaná zbraň musí být v nenabitém stavu, to znamená, že zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru.

(7) Pokud rozměry zbraně kategorie A neumožňují její přechovávání podle předchozích odstavců, může příslušný útvar policie jejímu držiteli povolit jiný způsob jejího zabezpečení v případě, že bude řádně zabezpečena proti zneužití, ztrátě nebo odcizení. Příslušný útvar policie může dále držiteli zbrojní licence skupiny A povolit jiný způsob zabezpečení přechovávaných zbraní kategorie A, B, C za podmínky, že přechovávané zbraně nebo střelivo budou řádně zabezpečeny proti zneužití, ztrátě nebo odcizení.

(8) Příslušný útvar policie je oprávněn u držitelů zbrojních průkazů provést kontrolu zabezpečení zbraní kategorie A; při této kontrole je oprávněn vstupovat do jejich obydlí.

Uživatelský avatar
Maňas
Příspěvky: 48

Příspěvek#3 » pon 16. kvě 2011, 09:37

No dle zakona ne, ovsem nechat povalovat zbrane jen tak volne mi neprijde moudre. Pak prijdou znami s detma a kdyz najdou pri hrani pistoli, tak se muzou velmi lehce zastrelit a muzes za to ty.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 681

Příspěvek#4 » pon 16. kvě 2011, 09:49

Proti dětem stačí vytahat úderníky a schovat zvlášť zbraně, zásobníky a střelivo. Navíc proti dětem stačí zamčená bedna, nemusí to být certifikovaný trezor.

Neříkám, že je to doporučeníhodné, ale jako krátkodobé řešení to lze použít.

Uživatelský avatar
Maňas
Příspěvky: 48

Příspěvek#5 » pon 16. kvě 2011, 10:55

No ja mam obyc trezor bez certifikatu z bauhausu. Nemecka vyroba, dokonce ma nejaky certifikat, ktery musi v Nemecku splnovat zbranove trezory, ale to je mi u nas k prdu...



g.ges.hc
Příspěvky: 2

Příspěvek#6 » pon 16. kvě 2011, 17:47

tak já vám děkuji za rady jsem rád že si nemusím kupovat trezor udělal jsem si totiž takovou ocelovou bednu kterou jsem zazdil a prá jsem měl strach kdyby přišel někdo na kontrolu tak aby neměl nějaké keci že to nemá certifikát atd :-)!!

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3277
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » pon 16. kvě 2011, 17:55

Osobně bych při zazdívání už připlatil za certifikovaný trezor, protože člověk nikdy neví, kdy nějaká zbraň přibude :D
Ale pokud už to tak máš a zbraně jen dvě (a nábojů do 500 kusů), je to tak ok.

Uživatelský avatar
sekernik
Příspěvky: 59

Příspěvek#8 » úte 17. kvě 2011, 15:24

g.ges.hc píše:jsem měl strach kdyby přišel někdo na kontrolu tak aby neměl nějaké keci že to nemá certifikát atd :-)!!

Kontrolu zabezepečení zbraní a střeliva u Tebe doma je možné provádět pouze v případě, že vlastníš zbraně kategorie "A". V tomto případě je příslušný útvar policie oprávněn ke vstupu do obydlí a provádět kontrolu zabezpečení zbraní. Pokud máš jen 2 zbraně kategorie "B" nebo "C" a maximálně 500ks střeliva nemusíš podle dnes platného zákona o zbraních mít trezor. Jinou věcí je dostatečné zabezpečení zbraní proti "běžným" zlodějům, protože proti zlodějům "kvalifikovaným" Ti asi ani trezor nepomůže.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 681

Příspěvek#9 » úte 17. kvě 2011, 15:28

To je sice pravda, ale
1) zákon se může změnit - že by se změnila požadovaná norma je nepravděpodobné, že se povolí policejní kontrola nelze v dnešní době vyloučit
2) až se stane průser (vykradou tě, syn ti sebere bouchačku a vystřílí třídu), tak se k tobě domů možná nějaký příslušník podívá
3) rozhodně nelze doporučit řešení nevyhovující legislativě

Uživatelský avatar
Horny
Příspěvky: 26

Příspěvek#10 » pát 17. úno 2012, 23:37

Zřejmě budu za vola, když se zeptám takto;

hypoteticky -
1) mám jednu zbraň kat. C doma. Je to lovecká puška, používaná při honech atd.
2) jednu zbraň kat. B občas nosím.
3) jednu starou zbraň kat. C (dvojku) mám "na chalupě", coby zbraň pro obranu domu.

Nejsou uloženy na jednom místě, přesto jsou registrovány všechny na mne. Pod jednou střechou se ale nesejdou nikdy víc než dvě najednou.
Potřebuji přesto trezor?

Uživatelský avatar
smety
Příspěvky: 138
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » sob 18. úno 2012, 00:06

Jednoduchá odpověď: musíš. Zákon neuvádí nic o pozici zbraně, jen pokud máš do dvou, tak musíš vhodně zabezpečit, pokud nad dvě, tak uložením do uzamykatelné ocelové schránky...
Opak může nastat, že v domě jsou 2 či více lidí, kteří mají zbraně a když každý bude mít do 2, tak trezor mít nemusí. Ale to je taková specialitka, protože věřím, že když nastane tato situace, tak tam trezor je.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 983

Příspěvek#12 » sob 18. úno 2012, 01:33

Lidi, pouzivejte zdravy rozum a nespekulujte o hovadinach!

Do dvou zbrani, zakon mluvi o vhodnem zabezpeceni proti zneuziti. Takze, mate-li deti, nebo mentalne nestabilni manzelku/pritulkyni, zbrane napr. v zamcenem supliku, klic u sebe v kapse. Na druhou stranu, i kdybych mel 200 zbrani, jednu z nich vzdy budu chtit mit v dosahu (v trezoru by mi byly prdlajz platne). Zbytek je na uvazeni kazdeho z vas.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3277
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » sob 18. úno 2012, 14:46

Myslím, že i zástupkyně MVČR se vyjádřila ve smyslu, že limity pro zabezpečení zbraní se berou na osobu a domácnost/byt/dům.
Tolik výklad vyhlášky.
Zdraví rozum samozřejmě velí mít každou zbraň, kterou nemám pod přímým dohledem, pod zámkem.

Uživatelský avatar
Horny
Příspěvky: 26

Příspěvek#14 » sob 18. úno 2012, 15:32

To je naprosto samozřejmé. Opět hypoteticky - dvojka je uzamčena ve skříni na zbraně v zamčené místnosti v patře (zločinný živel by asi neměl zvláštní problém se do ní dostat, pakliže by tedy věděl kde hledat; nicméně "dítě či hysterická manželka" by to určitě nezvládly). Dům je navíc opatřen alarmem.

Vím, že současný zákon mluví jasně; při vlastnění více než dvou zbraní (jedno jestli kt. B nebo C) na ně musím pořídit ocelovou uzamykatelnou skříň/schránku s patřičným certifikátem. Čili při doslovném chápání výkladu zákona, bych musel pořídit skříně dvě, přičemž v každé by ale nikdy nebyly víc jak dvě zbraně najednou.

A když celou myšlenku rozvedu ještě dál do absurdní roviny, pokud bych v budoucnu začal zbraně například sbírat (což docela reálně hrozí :) ) a celkově jich na mne bylo registrováno víc než deset, pochopitelně je třeba pořídit řádný skříňový trezor s kapacitou od 11ti do 20ti ks. zbraní dle potřeby. A pokud tedy zákon chápu správně, bylo by třeba koupit ještě jeden extra pro tu dvojku, ačkoli sama o sobě by byla zabezpečena dle mého nejlepšího vědomí a svědomí dostatečně.

Jde mi o řešení problému uložení zbraní na dvou (teoreticky i více) místech, respektive o to, jestli se s tímto problémem setkali i jiní a jak se s ním vypořádali.



MSnek1
Příspěvky: 1

Příspěvek#15 » stř 31. říj 2012, 22:37

Zdravím, pokud si to vykládám správně, tak se povinnost mít trezor na zbraně vztahuje na objekt (byt, společná domácnost) a počet zbraní a ne na jednoho držitele? Takže pokud se v jednom bytě sejdou tři se zbraní, zbraně musí být doma v trezoru?! Je to tak? Děkuji za odpověď.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti