CZ 75 Compact vs. CZ 75 standard

Uživatelský avatar
AEndy
Příspěvky: 132

Příspěvek#1 » pon 27. úno 2012, 21:21

Zdravím všechny.
Rozhodl jsem se otravovat zkušenější pistolníky znova a znova tou samou blbou otázkou. Co si pořídit jako první hračku s teplejma papírama? Jsem předběžně rozhodnut pro nějakou variaci na téma CZ75. Já vim, bude následovat otázka "podle toho na co to chceš..."
Jde mi o to, jestli ta standartní velikost (třeba CZ 75BD) je o tolik přesnější, nebo spolehlivější, chová se líp, má delší životnost...než verze compact? Naproti tomu, je o tolik pohodlnější na skryté nošení ta compaktní zkrácená veze? Popř. je problém vůbec standartní provedení skrytě nosit (při výšce postavy 185cm)? Jsou tam nějaké další plusy, mínusy...? Zbraň chci jako první kus na naučení se zbraň používat, ale na druhou stranu delší dobu si po ní nic jiného pořizovat nehodlám (i když nikdy neříkej nikdy). Nosit jí časem určitě taky chci, ale rozhodně asi ne každej den od rána do večera...
Díky za jakoukoliv odpověď.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » úte 28. úno 2012, 10:56

Vítej na fóru ;)

Osobně síce (zatím) žádnou čízu nemám, ale pokud ti jde jen o full-size vs. compact, tak bych doporučil prostě to, co ti lépe sedne a s čím budeš lépe střílet. Pokud máš někde tu možnost, vystřílej si z obou zbraní několik krabiček nábojů a uvidíš, co ti dobře padně a čím se lépe trefuješ.
Pro běžné střílení a obranu je rozdíl v přesnosti takřka zanedbatelný. Při výšce postavy skoro o hlavu větší než já schováš určitě i velkou, ale s menší to půjde pochopitelně lépe. To je samozřejmě o kompromisech a velmi subjektivní. Někomu nevadí tahat full-size 1911, jiný si koupí G26 a pátrá po něčem menším, protože se mu to zdá moc velké...


AEndy píše:delší dobu si po ní nic jiného pořizovat nehodlám
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
To si povíme za půl roku, až budeš shánět trezor na pět dlouhých zbraní a my ti poradíme, ať radši koupíš větší :lol:



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#3 » úte 28. úno 2012, 11:17

Mám ČZ85 a PPK. Čízu jsem nosil a není s tím problém. Otázkou, a to pouze subjektivní, je, jak moc je člověk ani ne tak schopen, jako spíš ochoten co nosit. Já preferuji mít něco plnýho. Jendak si jo občas vezmu (chce to nějaké solidní pouzdro - ale to asi všechno), jednak se chystám sem tam na nějaký ten LOS (zatím se mi nepodařilo vyhradit čas a navíc jsem ve stavu nemocných s nohou). Trvale však nosím pepíka. To se, jak jistě chápeš, nosí docela jinak. Osobně jsem názoru, že full bouchačka typu ČZ75 a její kompaktní verze zase není až takový rozdíl, proto bych volil full size. Ale to ať potvrdí někdo, kdo má zkušenosti s obojím.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » úte 28. úno 2012, 13:35

Z hlediska přesnosti střelby a kontroly by měla být větší lepší, volil bych full. Kompakt je špíš kompromis na pravidelné nošení. Pokud CZ nebereš jako "srdeční záležitost", pak bych být tebou hodně rozšířil okruh vhodných kandidátů.



Návštěvník

Příspěvek#5 » úte 28. úno 2012, 13:48

Pokud budeš chtít nosit častěji, je velmi pravděpodobné, že i 75 compact přijde neúměrně velký a budeš shánět něco malého. S full zbraní je střelba snazší, kompakt (řekl bych spíš semicompact v tomhle případě) je takový kočkopes na nic, trefuje se s tím blbě a přitom je to pořád velké. Full ti aspoň zůstane na přesné střílení.

PS. Neber v žádném případě D verzi, tuhle verzi spoušťáku nechce nikdo ladit. A vem ji z druhé ruky, 75 je na výběr jak ... a ušetříš cca polovinu.

Sent using Tapatalk

Uživatelský avatar
AEndy
Příspěvky: 132

Příspěvek#6 » stř 29. úno 2012, 15:14

Díky všem za odpovědi, moc si toho vážím.
Celkem mě překvapil názor na verzi D, čekal jsem že to bude vylepšení, ale asi se to zas moc nepovedlo...
Nosit zbraň časem chci, ale teď s teplýma papírama a vystřílenou krabičkou na půjčený zbrani mi přijde trochu jako hazard...spíš krok k průseru než cokoli jinýho.
CZ75 neni až tak srdeční záležitost, spíš chci sáhnout po něčem, kde je na výber z bazarovek, je to levný, je to spolehlivý, na relativně levný střelivo a díly se na to všude seženou. Líbil by se mi 3" revolver SW, ale volnou dvacku zrovna nemám a prozatím se na něčem chci učit.
Taky to spíš vidim (už kvuli tomu prozatimnímu učení se na střelnici a hledání toho, co by se mi časem líbilo víc) na tu nešizenou verzi, rozdíl 2cm neni tak hroznej a když někde čtu "tělo z lehkých slitin"...brr. Nebo mi ladaj může rozšířit výběr, budu rád :-)
Co se týče klasickejch starejch CZ75, můžu koupit i tu ještě s kulatým lučíkem? Bez označení B? Jak na ní na první pohled, popř. po rozebrání zjistit, jestli neni příliš opotřebovaná?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3756

Příspěvek#7 » stř 29. úno 2012, 15:28

75 bez blokace je nejlepší co můžeš koupit, poslední dobou se objevovaly sice s omlácenou povrchovkou ale jinak slušný. Pokud vím tak byly za pár korun. Jak poznat jestli není vymlácená se blbě vysvětluje, spíš si sebou vem někoho kdo tomu trochu rozumí.

Uživatelský avatar
koko
Příspěvky: 46

Příspěvek#8 » stř 29. úno 2012, 15:32

Kdyz se Ti libi 3" revolver tak se podivej po Taurusech 85. Mam jeden 3palec v nerezu, 38sp, stal me 3 000,- je jich vsude plno v bazarech. Pro zacatecniky idealni, pac jsou bezpecny na noseni a manipulaci. Myslim revolvery obecne.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3756

Příspěvek#9 » stř 29. úno 2012, 15:58

Ještě k revolveru, pokud to není tvé bytostné přesvědčení tak radši začni s pistolí. Rozdíl v pořizovací ceně za ojetou zbran sice není žádný ale v munici se to projeví výrazně. Pokud nebudeš přebíjet tak je rozdíl minimálně 2,- ve prospěch 9Luger. Taky dynamická střelba z revolveru je trochu jiný příběh než z pistole. Spousta poměrně zkušených pistolářů netrefí z revolveru terč ani v klidu, natož při obrance. Pro začátečníka je prostě pistole jednodušší a provozně levnější (existuje samozřejmě možnost koupit třeba Alfu v 9luger ale tu budeš blbě shánět jetou) A je potřeba hlavně střílet a časem se rozhodnout která Ti bude sedět nejlíp.



Návštěvník

Příspěvek#10 » stř 29. úno 2012, 16:18

A sáhni po celoželezu, čím je pistole těžší, tím snazší a přesnější střelba je. Plast a dural jsou prima jako úspora hmotnosti, ale s velkou a těžkou se ti bude učit mnohem snáze. Mmj. na kovové zbraně se dávají střenky, což je prima možnost pro doladění ergonomie, plast můžeš tak leda povléct duší nebo polepit šmirglem.

Sent using Tapatalk

Uživatelský avatar
AEndy
Příspěvky: 132

Příspěvek#11 » stř 29. úno 2012, 16:26

To mám právě v plánu, koupit nějakou prachobyčejnou CZ75 s lacinym provozem za pár šlupek a časem se uvidí. Když mi nebude sedět, tak jí časem s nějakou minimální ztrátou prodám dál za pár šlupek a život jde dál.
Každopádně díky za názory, mě jako milovníka starejch poctivejch věcí mě potěšilo, že mi nikdo nevnucoval nejnovější výstřelky jakési čínské zbrojovky.
A plasťáčky, to určitě ne. K těmhle materiálům nemám od přírody důvěru...
Díky

Uživatelský avatar
AEndy
Příspěvky: 132

Příspěvek#12 » stř 29. úno 2012, 16:31

A revolvery...určitě na něj přijde čas. Určitě bych si asi přišetřil a šel do originálu SW. Stejně bych po něm toužil, když bych nějakýho jinýho měl. Na taurusy jsem nějaký "recenze" četl, nejsou asi úplně blbý, ale já jsem prostě takovej. Na hlavě kytary taky potřebuju mít to logo Gibson nebo Fender, ačkoliv je minimálně o nulu dražší :-D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti