Kvalita zápalek

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#1 » stř 27. zář 2023, 09:34

Potřeboval bych si porovnat zkušenost s kvalitou zápalek. Přijde mi, že nejsou rozměrově a přesností zcela shodné :-(

Docela dlouho jsem používal Fiocchi 4,4 Small Pistol ale protože mám i Sellier&Bellot 4,4 Small Pistol udělal jsem docela velkou testovací sérii nábojů s SB.

Zajímavý poznatek je, že se pronikavě snížil počet problémů se zápalkovačem při Sellier&Bellot zápalkách. A také mi přijde, že se daleko snáze obrací do správné polohy v násypce zápalkovače. Vzhledem k velikosti serie náhodu vylučuji.

Lis mám Lee Loadmaster, ale ten mám celou dobu a myslím, že funguje dobře :-)



skagerak
Příspěvky: 1008

Příspěvek#2 » stř 27. zář 2023, 09:43

Mam pocit ze u nekterych zapalek (fiocchi) jakoby trochu vylezala "kovadlinka"



ossan81
Příspěvky: 75

Příspěvek#3 » stř 27. zář 2023, 10:50

Potvrzuji. I v zápalkovači Lee ACP mi chodí SBčka lépe, než Fio. A je to přesně tou vystouplou kovadlinou, jsou prostě vyšší.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#4 » stř 27. zář 2023, 10:51

kolombo: "rozměrově a přesností zcela shodné" myslíš v porovnání se zápalkami jiného výrobce nebo přímo konzistenci zápalek Fiocchi ?

Jestli to první, tak to samozřejmě ano. Drobné rozdíly tam jsou, třeba v materiálu kalíšku, zejména tvrdosti, jak "vylézá" kovadlinka, atd. Na několika pokusných sériích se dokonce v závislosti na výrobci zápalek odlišuje úsťová rychlost daného náboje díky jiné "výživnosti plamene", při stejné nábojnici, střele, navážce, OAL, zaškrcení, etc. U SP to není tak markantní, třeba u LP už se série nábojů třeba s CCI, Fiocchi nebo SB může lišit o jednotky, až o nižší desítky m/s na úsťovce.

Obecně mám ale zkušenost, že největším problémem je rozdílná "těsnost" otvorů pro zápalku a její hrany u nás nejrozšířenějších nábojnic SellBell. Měkčí zápalky jako CCI nebo Fiocchi se více bortí, než třeba u kombinace "americká zápalka-americká nábojnice", nebo nábojnice i zápalka oboje od Fiocchi.

Nemám ale zkušenosti, že Fiocchi by byly oproti SB nějaký shit.



RedAce
Příspěvky: 49

Příspěvek#5 » stř 27. zář 2023, 12:06

Potvrzuji vystouplou kovadlinku u Fiocchi a také horší obracení v zápalkovači. Vypozoroval jsem, že S&B mají rovné dvo a Fiocchi mají jakoby zaoblené hrany, takže mají tendenci se občas při třesení obrátit zpět. Zas mi přijde, že díky tomu zaoblení se lépe dávkují do zápalkovacího ramínka. A jsou asi malinko měkčí - párkát jsem je do lůžka zmuchlal bokem - to se mi s S&B stalo snad jen dvakrát za X tisíc nábojů.
Mírně preferuji S&B (i díky pro mě praktičtějšímu platíčku se 100ks), ale nemám s Fiocchi zásadní problém. Spolehlivost odpalu už pak byla uplně v pohodě u obou a to je hlavní.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#6 » stř 27. zář 2023, 14:19

Řeším pouze problémy v zápalkovači, ne vlastnosti při výstřelu. Tam bych řekl, že to bude prakticky identické, ale výkony náboje jsem neměřil.

Mám tedy potvrzeno, že se mi to nezdá a budu se snažit používat SB zápalky, pokud je seženu.



skagerak
Příspěvky: 1008

Příspěvek#7 » stř 27. zář 2023, 15:01

U turreta jsem nepozoroval jediny problem s fiocchi ani s sb (a u strelby taky ok) ale ruzne lisy maji ruzne zapalkovani.
Tzn muze byt vystoupla kovadlinka problem napriklad u dillona 650?

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#8 » stř 27. zář 2023, 15:43

Není. Spíš se jich o něco víc deformuje v lůžku nábojnice u SB hilzen. To ale dělají i CCI, nebo Federal.



Grimpo
Příspěvky: 303

Příspěvek#9 » stř 27. zář 2023, 17:40

Možná je. Já i kamarad řešíme zasekávání karuselu zápalkování u našich 650tek. S SaB zápalkama.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1697
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » stř 27. zář 2023, 20:03

Na 650 mam přebito v fiocchi zapalkama desitky tisic a bez problemu...



Grimpo
Příspěvky: 303

Příspěvek#11 » stř 27. zář 2023, 21:39

No já uvedl že se jedná o SaB zápalky. Z tohoto důvodu kamarád přešel na Fiocchi. Já mám nasyslené Remingtony a CCI.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#12 » čtv 28. zář 2023, 05:58

Tak já nevím. Dillony jsem nikdy neměl, takže nevím, jaký rozdíl u nich dělají zápalky, ale dřív jsem zápalkoval matricí Lee RAM Prime v jednooperačním lisu. Mezi CCI, Winchester a SB si nepamatuji nějaký zásadní rozdíl. Nyní zápalkuji lisem Lee 6000 six pack pro a opět, v zápalkách (CCI, Winchester SB) rozdíly nespatřuji. Hlavní rozdíl při zápalkování vidím v nábojnicích. Chtělo by to swagnout lůžko. Ale jde to i bez toho, holt se občas nábojnice musí pootočit nebo vyhodit, když má zapertlovanou hranu lůžka a zápalce se do něj nechce. V poslední době používám hlavně SB a žádný důvod ke stížnosti na ně nemám.

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 188

Příspěvek#13 » pon 2. říj 2023, 10:00

Jsem proti ostatním přebíječ "zobáček" = něco přes 8k ks .40SW na D650. Bez závad. Vše vlašimské zápalky. Nábojnice všehochuť, některé jdou patrně i počtvrté, popáté... Jen peru, lůžka zápalek neřeším.
Myslím, že pokud bellotí zápalky zlobí na D650, může za to nastavení.



Redsnake
Příspěvky: 337

Příspěvek#14 » pon 2. říj 2023, 15:39

Pokud me nekdy zlobily zapalky tak za to mohly luzka.



Grimpo
Příspěvky: 303

Příspěvek#15 » úte 3. říj 2023, 06:36

Jsem přebíječ s praxí lehce přes 20 let. Roky s PRO1000 a Loadmasterem a nekonečné pokusy o zlepšení spolehlivosti zápalkování (99% SaB zápalky) mne dostaly k zápalkování v ručním RCBS ondoni. Po pořízení 650tky (2017 nebo 2018?) jsem poprvé v životě zažil tu pohodu s bezproblémovým zápalkováním (SaB záp.). Bez jakéhokoli ladění, tunění. Nějakou ticku dvě tři jsem si takto odbyl, ale nakonec jsem se zase vrátil ke své zažité "předpřípravě", tedy ozápalkování vypraných hilzen v RCBSku předem. Až kamarádovy problémy s 650kou vs SaB hilzny mne nakoply, ověřit to i u sebe. A hle - ty samé problémy s SaB zápalkami.

Špatné nastavení? Kterak to, když jsem tam po počátečních (bezproblémových) pokusech měl 5 let jen prázdný karusel?

Jedna věc se změnila, to ano. Tak jako mnohým, i mě v mezidobí (2020 nebo 2021?) došla zásoba SaB zápalek (se kterými jsem neměl problém). Takže jsem "ne"plynule přešel na to, co se zrovna dalo sehnat.

A nyní, když se k SaB opět dostanu, mám problémy. Japato? Opravdu nastavení lisu? Resp. dvou lisů 650tek? A jenom s SaB?

A jak to přijde, že pomohla podložka 0,15 mm mezi nosič shellplate a tu sestavy zápalkovače? To myslím není standardní způsob, jaký u Dillonů předpokládali.

Při nejlepší vůli nedokážu vidět problém na staně mého lisu. Snad jen, že je na produkci se zemědělskými tolerancemi je příliš háklivý.

PS: Lůžka zápalek řeším. U .223 hilzen, a pak také občas u .357 a pokaždé u .38 SP WC. Hrana lůžka tam bývá tak ostrá, že jí preventivně srážím.

PPS: Peru namokro odzápalkované, moje 650 neví co je to neodzápalkovaná hilzna. Takže i přes svůj "nájezd" je čistá jak slovo bóží.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti