Často kladené otázky (FAQ)
Příslušným útvarem policie se dle zákona o zbraních myslí "okresní (městské, obvodní) ředitelství policie, příslušné podle místa pobytu fyzické osoby, nebo podle sídla právnické osoby" (§ 10). Obvykle se nazývá odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál nebo Inspektorát pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy apod. Kontakt na ten váš naleznete v sekci Můj útvar Policie.
Liší se bohužel podle služebny. Někde jsou rychlí, jinde pomalejší. Orientační přehled:
- vydání ZP obvykle trvá minimálně jeden až dva týdny, výjimečně i přes třicet dní, což však většinou není vinou policie, ale úřadů vydávajících opisy rejstříku trestů či seznam přestupků;
- povolení na zbraň kategorie B získáte obvykle do příštího nebo přespříštího úředního dne;
- průkazu zbraně by měl být na počkání, bohužel si dnes už často i na něj počkáte týden či dva.
Na tuto otázku není jasná odpověď, záleží totiž velmi na tom, jaké máte požadavky a na jaké střelnici konáte zkoušku, jak drahý je váš lékař atd. Orientační přehled:
- dobrovolná praktická průprava na střelnici: 500–2000 Kč
- přijetí přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti: 100 Kč
- zkouška odborné způsobilosti:
- poplatek komisaři: 600 Kč,
- poplatek střelnici za zbraně a střelivo: cca 500–2 000 Kč;
- zdravotní způsobilost:
- vyšetření vaším praktickým lékařem: cca 300–500 Kč,
- pokud vás lékař pošle na psychologické vyšetření, počítejte s 2 500 Kč navíc;
- vydání ZP: 700 Kč za každou skupinu;
- povolení na zbraň kategorie B: 200 Kč;
- vydání technického průkazu zbraně: 300 Kč
Ano. I s krátkými zbraněmi se provozuje sportovní střelba.
Ano. V zákoně není nic, co by to vylučovalo (viz § 28, odst. 4, zákona o zbraních). Brokovnice může být vhodná např. k obraně rodinného domu, puška na velkých usedlostech apod. Viz také následující odpověď.
Pokud máte ZP skupiny E, není zákonný
důvod vám tuto žádost zamítnout. Bohužel, dle odezv z různých koutů naší země se
ochota k tomuto povolení liší od služebny ke služebně. Někde s tím není problém,
jinde to odmítají a někde dokonce žadatelům kolonku "nošení" sami přeškrtnou (!).
Pokud se dostanete do podobných problémů, žádejte na svoji písemnou žádost
i písemné odůvodnění zamítnutí žádosti! Nevím o případu, kdy by se našel
paragraf, na základě kterého by zdůvodnili odmítnutí žádosti. Pokud i to
odmítnou, nezbývá než se obrátit na nadřízené - úředníci jsou tu pro nás, ne my
pro ně, nenechme je vykládat si zákon po svém.
Důležité, pokud máte zbraň s povolením k nošení - i s dlouhou zbraní musíte
při nošení splňovat podmínku skrytého nošení (vyjma obecní policie a ochranky
ČNB při výkonu povolání).
Určitě! Minimální věková hranice pro ZP skupiny A, D, E (nebo F) je 21 let, ale ZP skupiny B a/nebo C je možné získat již od 18 let věku. V zákonem stanovených případech je možné vydat ZP i osobě starší 15 (skupina B) respektive 16 let (skupina C) v těchto případech je manipulace se zbraní a střelivem nezletilou osobou zákonem omezená; případně i 18 let pro skupinu D.
Více viz podmínky pro získání ZP a § 19 zákona o zbraních.
Ne, policie si získá opis z rejstříku trestů sama.
Datum platnosti je uvedeno přímo na ZP. Podle § 24 zákona o zbraních se žádost o vydání nového ZP předkládá nejdříve 6 měsíců a nejpozději 2 měsíce před uplynutím doby platnosti dosavadního zbrojního průkazu.
Některá oddělení držitele ZP včas upozorní dopisem, jiná ne (žádnou takovou povinnost nemají). Takže je lepší na to nespoléhat a ohlídat si platnost ZP sám/sama.
Nevíme. Každý má jiné požadavky, tělesné proporce i stav bankovního konta. Doporučujeme navštěvovat střelnice, obchody a kamarády se zbraněmi a zkoušet zkoušet zkoušet. Případně prohledat naše fórum a pokud už máte hrubou představu, tak se třeba zeptat. "Chci levnou a dobrou zbraň, poraďtě mi" ale není správný dotaz a nikdo moc neporadí. Rozmyslete si základní požadavky na zbraň, předpokládaný účel použití, cenovou hladinu, zda pistole nebo revolver, kov/plasťák, velikost ruky apod.
Je to podobné jako s autem - také nikdo neumí objektivně říci, které je nejlepší.
Zákon o zbraních (č. 119/2002 Sb.) by měl dobře znát každý držitel ZP (snad jen kromě hlavy V o zbrojní licenci, pokud s ní nepodniká). Dále samozřejmě § 28 a § 29 trestního zákoníku o nutné obraně a krajní nouzi. K požadavkům na zabezpečení zbraní vyhlášku č. 338/2002 Sb..
Ke zkouškám samotným jde samozřejmě zejména o zkušební otázky, ale k celkovému naučení mnohdy velmi napomáhá pochopení celkových souvislostí.
Snažíme se o co největší aktuálnost. MVČR na změny v souboru testových otázek nijak neupozorňuje a je tak možné, že nějakou menší změnu přehlédneme. Tyto menší změny však bývají maximálně pár otázek. Větší změny obvykle doprovází novely zbrojního zákona a o tom víme v předstihu. Další možnou úpravou je vypuštění neaktuální otázky (tj. otázky, která po novele zákona či vyhlášky již neodpovídá legislativě) z testového souboru, to však MVČR nikde nezveřejňuje a není snadné se toho dopátrat. Pro vás, kteří se učí ke zkoušce to však neznamená žádné riziko - maximálně se naučíte otázku, která se pak v testu neobjeví.
Pokud objevíte v našich testových souborech nějakou nesrovnalost, upozorněte nás ve fóru a my to prověříme.
Cizinci se mohou za zákonem daných podmínek stát držiteli českého ZP. Problém je hlavně s jazykovou bariérou při zkoušce odborné způsobilosti. Zkoušku v angličtině umí zajistit např. na brněnské střelnici Trigger.
Se zbrojním průkazem skupiny E smíte nosit zbraň kategorie B, na kterou vám bylo vydáno povolení (k nošení) či zbraň kategorie C.
Dříve bylo navíc nutné mít ve zbrojním průkazu i speciální větičku "Oprávněn nosit zbraň kategorie: B", ale s novelou účinnou od 1.7.2014 to již nutné není.
Většinou není problém dělat zkoušku mimo místo svého trvalého bydliště, je jen třeba o to na vašem útvaru policie písemně zažádat. V ostatních případech je standardní postup ten, že vám střelnici, komisaře a datum/čas přidělí váš útvar policie po odevzdání přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti.
Rozšiřovat naše řady střelkyň, střelců (a střelčat :) ) a příznivců! Pokud vaše kamarádka či váš kamarád jeví zájem o zbraně, vemte je s sebou na střelnici! Naučte je zacházet bezpečně se zbraní a trefovat se, ukažte jim, že střelci nejsou nebezpeční maniaci, nýbrž zodpovědní občané!
A neméně důležité: Stále se objevují politici (na státní i celoevropské úrovni), kteří se snaží populisticky omezit legální držitele zbraní. U nás proti takovýmto věcem bojuje (zatím velmi úspěšně) sdružení LEX. Přečtěte si, čím se zabývají, za co bojují, co organizují. Pokud s námi souhlasíte, přidejte se! Členský poplatek 300 korun ročně není nijak vysoký (může se vám rychle vrátit na polovičním startovném, pokud budete jezdit na závody LOS) a jen s velkou členskou základnou máme šanci něčeho dosáhnout!